| Inne

Narty nartom nierówne. W których dyscyplinach pod egidą FIS zarabia się najlepiej?

Dawid Kubacki, Mikaela Shiffrin, Johannes Klaebo (fot. Getty Images)
Dawid Kubacki, Mikaela Shiffrin, Johannes Klaebo (fot. Getty Images)

Dla zawodowych sportowców ich dyscypliny są nie tylko pasją, ale również pełnoetatową pracą. Sprawdziliśmy, gdzie pod egidą FIS zarabia się najlepiej. I jak zmieniały się stawki na przestrzeni ostatnich dwóch sezonów.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Międzynarodowa Federacja Narciarska zrzesza aż sześć dyscyplin olimpijskich. Każdą obejmuje inny system wynagrodzeń. Tylko w jednej można liczyć na premię za zwycięstwo w kwalifikacjach, zaledwie w dwóch istnieją bonusy za klasyfikację generalną. W dwóch też widać wyraźną różnicę w zarobkach kobiet i mężczyzn.

(fot. TVP)
(fot. TVP)

Rozdźwięk między najbogatszymi a najbiedniejszymi jest spory. Stałą dla wszystkich dyscyplin jest jedynie wzrost płac. Biorąc pod uwagę dwa ostatnie sezony, możemy wyraźnie zauważyć, że wszyscy – od alpejczyków, przez snowboardzistów do dwuboistów – zarabiają w Pucharze Świata więcej.

A na czym i ile konkretnie mogą zarobić? Poniżej rozkładamy to na czynniki pierwsze.

(fot. TVP)
(fot. TVP)

NARCIARSTWO ALPEJSKIE

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Nie ma bogatszej dyscypliny zimowej od narciarstwa alpejskiego. W sezonie 2022/23 przepisy obligują organizatorów do zapewnienia puli nagród w wysokości minimum 132 tysięcy franków szwajcarskich. Podczas każdych* zawodów zarabia czołowa trzydziestka. Zwycięzcy przypada 50 tysięcy, a trzydziestemu w zestawieniu 550 franków szwajcarskich.

DODATKOWA MOŻLIWOŚĆ ZAROBKU
Przedstawione w regulaminie FIS liczby to stawki minimalne. Organizatorzy chcący zwiększyć prestiż swoich zawodów, mają prawo je podbijać. I tak najbardziej intratnym weekendem w męskiej części kalendarza stał się ten w Kitzbuehel, gdzie za pojedyncze zwycięstwo płacą 98 tysięcy franków. U pań najwięcej zarobić można we Flachau. Triumfatorka tamtejszego slalomu wzbogaca się o 65 tysięcy franków.

* Podczas zawodów w Kitzbuehel zarabia 25 najlepszych zawodników

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
Brak

(fot. TVP)
(fot. TVP)

BIEGI NARCIARSKIE

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Wynagrodzenia w Pucharze Świata w biegach narciarskich znacznie wzrosły. Przysługują dwudziestu zawodnikom, spośród których najlepszy zgarnia 15 tysięcy, a dwudziesty 200 franków. W przypadku sklasyfikowania biegaczy ex-aequo, otrzymują oni średnią ze stawek przysługujących zajętym przez nich miejscom (np. jeśli będzie dwóch zwycięzców, otrzymają po 12 500 franków).

Mniej opłaca się rywalizacja w sztafetach. Nagradzanych finansowo jest tylko sześć ekip, a dla najlepszej przewidziano 15 tysięcy franków do podziału.

DODATKOWY ZAROBEK: TOUR DE SKI
Tour de Ski niesie za sobą wiele bonusów. Jego zwycięzca może liczyć na 80 tysięcy franków. Zarabia zresztą nie tylko on, ale cała czołowa dwudziestka klasyfikacji cyklu. Do tego po każdym z etapów lider otrzymuje dodatkowy tysiąc franków, a kolejne 6 tysięcy trafia do zwycięzcy klasyfikacji punktowej (drugie miejsce w tejże wiąże się z nagrodą w wysokości 3 tysięcy, a trzecie – 2 tysięcy franków).

Jest w tym dość istotny "haczyk". Mianowicie: za każde z zawodów wchodzących w skład Tour de Ski przysługują stawki niższe niż w "cenniku standardowym". Na każdym z etapów zarabia wyłącznie trzech najlepszych, a do zwycięzcy trafia 3 tysiące franków (premie za kolejne miejsca to odpowiednio 2 tysiące i tysiąc franków). 

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
Biegacze na wypłaty mogą liczyć także po zakończeniu sezonu. Nagradzana jest czołowa dwudziestka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Najlepszy poza Kryształową Kulą otrzymuje czek na 50 tysięcy franków. Wiceliderowi na "otarcie łez" pozostaje 40 tysięcy franków. Z każdą pozycją kwoty topnieją, aż do symbolicznych 800 franków dla dwudziestego. Do tego 6 tysięcy franków zgarnia najlepszy w klasyfikacji do lat 23.

(fot. TVP)
(fot. TVP)

SKOKI NARCIARSKIE

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Jeszcze do niedawna zarobki za konkurs indywidualny u skoczków obliczano według prostego wzoru: liczba zdobytych punktów * 100 franków szwajcarskich. W sezonie 2022/23 obowiązuje to tylko zawodników z miejsc 7-30. Pula nagród wzrosła z 71 800 do 79 000 franków, co przełożyło się na podwyżki dla czołówki, po których zwycięzca zarabia 12 tysięcy.

Odwrotnie postąpiono w przypadku zawodów drużynowych. Tam, mimo większej puli nagród, najlepsi... tracą. FIS za wygraną wypłaca 27, a nie 30 tysięcy franków, jak czynił do niedawna. Na nowym podziale zyskują ekipy kończące "drużynówki" na miejscach 4-8. Sam awans do drugiej serii równa się przyznaniu tysiąca franków danej drużynie.

Nowością jest rywalizacja duetów. W niej organizatorzy nagradzają finansowo dwanaście ekip, z których najlepsza otrzymuje 22 tysiące franków.

DODATKOWY ZAROBEK: KWALIFIKACJE
Zwycięzca kwalifikacji otrzymuje 3 tysiące franków, a na skoczni do lotów narciarskich – 5 tysięcy franków.

DODATKOWY ZAROBEK: TURNIEJ CZTERECH SKOCZNI
Zwycięzca Turnieju Czterech Skoczni otrzymuje 100 tysięcy franków. To spory wzrost względem 20 tysięcy, jakie organizatorzy proponowali jeszcze dwa sezony temu.

DODATKOWY ZAROBEK: RAW AIR
Raw Air to jedyne zawody, za które premie wypłaca się nie we frankach, a w euro. Zwycięzca otrzymuje 60 tysięcy euro. Organizatorzy doceniają też zawodników z drugiego i trzeciego miejsca, nagradzając ich bonusami w wysokości odpowiednio 30 tysięcy i 10 tysięcy euro.

DODATKOWY ZAROBEK: PLANICA7
Zwycięzca Planica7 otrzymuje 20 tysięcy franków.

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
Brak

(fot. TVP)
(fot. TVP)

SKOKI NARCIARSKIE KOBIET

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Skoczkinie pozostają w cieniu kolegów, a ich zarobki są przeszło trzykrotnie niższe niż w rywalizacji mężczyzn. Panie nie otrzymują bonusów za kwalifikacje. Zwyciężczyni konkursu może liczyć na zaledwie 4 tysiące franków, a łącznie premiowanych finansowo jest 25 zawodniczek. W "drużynówkach" nagrody przyznawane są tylko medalistkom. Paradoksalnie najbardziej opłacalne są więc... miksty. W nich panie są bowiem rozliczane "męskimi" stawkami, a to oznacza 6 750 franków "na głowę" w zwycięskim zespole.

DODATKOWY ZAROBEK: TURNIEJ SYLWESTROWY
Zwyciężczyni Turnieju Sylwestrowego otrzymuje 20 tysięcy franków szwajcarskich.

DODATKOWY ZAROBEK: RAW AIR
Zwyciężczyni Raw Air otrzymuje 35 tysięcy euro. To właśnie ten cykl jest więc najcenniejszym w kalendarzu kobiecych skoków narciarskich. Szczególnie, że wzbogacają się na nim także druga i trzecia zawodniczka klasyfikacji – odpowiednio o 15 tysięcy i 5 tysięcy euro.

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
Brak

(fot. TVP)
(fot. TVP)

NARCIARSTWO DOWOLNE / SNOWBOARD

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Narciarze dowolni i snowboardziści rozliczani są w oparciu o ten sam dokument. Na jego mocy organizator musi zagwarantować pulę nagród minimum w wysokości 27 500 franków, która później dzieli się na czołową dziesiątkę zawodów (w niektórych konkurencjach na ósemkę).

Jako, że suma pieniędzy w puli może być różna, zasady określają, jaki jej procent przypada za dane miejsce. I tak do zwycięzcy trafia każdorazowo 45 proc. puli (a więc minimum 12 375 franków). Za kolejne miejsca zaś odpowiednio: 23,5 proc., 12,5 proc., 6 proc., 3 proc., 2,5 proc., 2,25 proc., 2 proc., 1,75 proc. i 1,5 proc.

W rywalizacji drużynowej zarabiają jedynie ci, którzy stają na podium. Do zwycięzców trafia 50 proc. puli (minimum 13 750 franków). 33,5 proc. przysługuje ekipie z drugiego miejsca, a 16,5 proc. z trzeciego.

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
Brak

(fot. TVP)
(fot. TVP)

KOMBINACJA NORWESKA

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Zwycięzca zawodów Pucharu Świata w kombinacji norweskiej otrzymuje 8 800 franków szwajcarskich. Łącznie finansowo nagradzanych jest dwudziestu zawodników, spośród których ostatni odbiera czek na 380 franków.

W przypadku zawodów drużynowych pula nagród jest nieco mniejsza i dzieli się wyłącznie na trzy najlepsze ekipy. Za pierwsze miejsce przysługuje 17 600, za drugie 11 000, a za trzecie 4 400 franków. Inaczej kwoty rozdzielane są w przypadku sprintu drużynowego. Jego zwycięzcy mogą liczyć na 13 200 franków, ale łącznie premiowanych finansowo jest sześć miejsc.

DODATKOWY ZAROBEK: NORDIC TRIPLE
Podczas Nordic Triple system wypłat działa nieco inaczej. W pierwszych dwóch dniach zawodów zarabia wyłącznie czołowa trójka, a do zwycięzcy trafia 5 500 franków. Na koniec jednak premie rozdzielane są pomiędzy aż dwudziestu dwuboistów. Triumfator zgarnia 21 tysięcy franków, drugi z zawodników 14 tysięcy, trzeci 10 tysięcy i tak dalej, aż do dwudziestego, któremu przypada 1500 franków.

DODATKOWY ZAROBEK: OPENING TOUR
Podczas zawodów wchodzących w skład Opening Tour dwuboiści zarabiają połowę stawki z "cennika standardowego". Wynagradzane jest to im później, na podstawie klasyfikacji generalnej cyklu. Jej zwycięzca otrzymuje 13 200 franków. Na dodatki może liczyć dwudziestka, spośród której ostatni wzbogaca się o 578 franków.

DODATKOWY ZAROBEK: GERMAN TOUR
Podczas zawodów German Tour dwuboiści zarabiają według standardowego cennika. Na koniec jednak zwycięzca cyklu otrzymuje 10 tysięcy franków. Za drugie miejsce przysługuje 5 tysięcy, a za trzecie 2,5 tysiąca franków.

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
W kombinacji norweskiej przysługują bonusy za miejsce w klasyfikacji generalnej. Ile wynoszą? To zależy od liczby konkursów. Mnożąc ją przez 2 tysiące franków, uzyskamy pulę nagród (w sezonie 2022/23 w założeniu wyniesie ona 44 tysiące). Po 6 tysięcy franków trafia do zdobywców tytułów najlepszego biegacza i najlepszego skoczka w stawce.

Pozostała część pieniędzy (w sezonie 2022/23 będzie to 32 tysiące franków) rozdzielana jest między sześciu czołowych dwuboistów klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do zdobywcy Kryształowej Kuli trafia 38 procent (12 160 franków). Za kolejne miejsca przysługuje zaś odpowiednio: 25 proc. (8 000 CHF), 15 proc. (4 800 CHF), 10 proc. (3 200 CHF), 7 proc. (2 240 CHF) oraz 5 proc. (1 600 CHF).

(fot. TVP)
(fot. TVP)

KOMBINACJA NORWESKA KOBIET

PUCHAR ŚWIATA – CENNIK STANDARDOWY
Kombinację norweską do pełnego równouprawnienia czeka bardzo długa droga. Panie niedawno zostały dopuszczone do rywalizacji w Pucharze Świata. Kalendarz ich startów składa się z dużo mniejszej liczby zawodów niż u mężczyzn, brakuje w nim jakiegokolwiek minicyklu, który generowałby dodatkowe zarobki.

Na wypłaty może liczyć zresztą nie dwadzieścia, a piętnaście najlepszych dwuboistek każdych zawodów. Do zwyciężczyni trafia 4 400 franków. Za piętnaste miejsce przysługuje zaś 165 franków.

W sprincie drużynowym zarabia sześć czołowych ekip, a triumfatorki mogą liczyć na 5,5 tysiąca franków. Podobnie jak w przypadku skoków narciarskich, bardziej intratny dla pań jest więc mikst, podczas którego rozliczane są według "męskich" stawek (4 400 franków "na głowę" dla zwycięzców).

ZAROBKI ZA KLASYFIKACJĘ GENERALNĄ
Podobnie jak u panów, tak i u pań przysługują bonusy za miejsce w klasyfikacji generalnej. Ich wysokość zależy od liczby zawodów, a pulę nagród oblicza się poprzez pomnożenie jej przez tysiąc franków (w sezonie 2022/23 wyniesie więc 8 tysięcy).

Po tysiąc franków trafia do zdobywczyń tytułów najlepszej skoczkini i biegaczki w stawce. Pozostała część rozdzielana jest między trzy najlepsze dwuboistki klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Do triumfatorki trafia 50 procent pozostałej puli (w sezonie 2022/23 będzie to 3 tysiące franków). Za kolejne miejsca przysługuje zaś odpowiednio 30 proc. (1 800 CHF) i 20 proc. (1 200 CHF).

Zobacz też
Polaczyk czwarty, Zwolińska piąta w Pradze
Mateusz Polaczyk (fot. PAP)

Polaczyk czwarty, Zwolińska piąta w Pradze

| Inne 
Iskierka powinna zmienić się w ogień. Kluczowe zaangażowanie bliskich
Jan Tatarowicz razem z ambasadorami i uczestnikami finału Drużyny Energii (fot. mat. prasowe).

Iskierka powinna zmienić się w ogień. Kluczowe zaangażowanie bliskich

| Inne 
"Wylewamy litry potu i litry kasy". Polka powalczy o MŚ w Ironmanie [WYWIAD]
Aleksandra Kieda weźmie udział w MŚ w Ironmanie
polecamy

"Wylewamy litry potu i litry kasy". Polka powalczy o MŚ w Ironmanie [WYWIAD]

| Inne 
Polacy zdominowali mistrzostwa Europy. Już dziesięć medali!
Brydżyści (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Polacy zdominowali mistrzostwa Europy. Już dziesięć medali!

| Inne 
Wybory do MKOl-u coraz bliżej
Konferencja MKOl-u (fot. Getty Images)

Wybory do MKOl-u coraz bliżej

| Inne 
Jak zachęcić dzieci do sportu? Padły konkretne wskazówki!
Hanna Maliszewska, Jan

Jak zachęcić dzieci do sportu? Padły konkretne wskazówki!

| Inne 
Drużyny z całej Polski walczyły o puchar pełen pozytywnej energii
Piotr Gruszka razem z finalistami Drużyny Energii (fot. Drużyna Energii).

Drużyny z całej Polski walczyły o puchar pełen pozytywnej energii

| Inne 
Nie żyje trener polskich medalistów olimpijskich
fot. PAP

Nie żyje trener polskich medalistów olimpijskich

| Inne 
Igrzyska pochłonęły miliardy! A to wszystko... z podatków
Igrzyska olimpijskie w Paryżu pochłonęły sporą część finansów publicznych (fot. Getty)

Igrzyska pochłonęły miliardy! A to wszystko... z podatków

| Inne 
Wielka zmiana w światowym sporcie. Nowy szef MKOl
Kirsty Coventry zastąpiła Thomasa Bacha na stanowisku szefa MKOl (fot. Getty).

Wielka zmiana w światowym sporcie. Nowy szef MKOl

| Inne 
Polecane
Najnowsze
Ostatni dzień DME w Madrycie. Oglądaj transmisję w TVP
transmisja
Ostatni dzień DME w Madrycie. Oglądaj transmisję w TVP
| Lekkoatletyka 
Lekkoatletyka, Drużynowe Mistrzostwa Europy w Madrycie. Transmisja online 4. dnia DME na żywo w TVP Sport (29.06.2025)
Świetna Skrzyszowska, genialna Włodarczyk. Polacy walczą o podium!
Pia Skrzyszowska (fot. PAP/
nowe
Świetna Skrzyszowska, genialna Włodarczyk. Polacy walczą o podium!
| Lekkoatletyka 
AMP Futbol Cup, Warszawa – dzień 1. [ZAPIS]
AMP Futbol Cup, Warszawa – dzień 1. [transmisja na żywo, online, live stream] (28.06.2025)
AMP Futbol Cup, Warszawa – dzień 1. [ZAPIS]
| Niepełnosprawni 
Faworytka nie zawiodła w kolarskich MP
Katarzyna Niewiadoma (fot. Getty Images)
Faworytka nie zawiodła w kolarskich MP
| Kolarstwo / Kolarstwo szosowe 
Problemy sztafety. "Zależało nam na tym, by bezpiecznie dobiec do mety" [WIDEO]
fot. TVP
Problemy sztafety. "Zależało nam na tym, by bezpiecznie dobiec do mety" [WIDEO]
| Lekkoatletyka 
Cztery medale ME! Świetny występ polskich badmintonistów
(fot.
Cztery medale ME! Świetny występ polskich badmintonistów
| Inne / Sport akademicki 
Dziesiąty tytuł Taylora Fritza
Taylor Fritz (fot. Getty Images)
Dziesiąty tytuł Taylora Fritza
| Tenis / ATP (mężczyźni) 
Do góry