Igor Janik zgromadził 8 punktów w 11 rundach i zajął 12. miejsce w zakończonych w poniedziałek we Vrnjackiej Banji mistrzostwach Europy w szachach. Awans do Pucharu Świata uzyskało trzech Polaków. Złoty medal zdobył grający pod flagą FIDE Rosjanin Aleksiej Sarana – 8,5.
Tyle samo punktów co Sarana, trzeci przed dwoma laty w ME w Reykjaviku, zgromadzili srebrny medalista, reprezentant Rumunii Kirill Shevchenko i 17-letni Belg Daniel Dardha, który stanął na najniższym stopniu podium.
W ostatniej rundzie 22-letni arcymistrz z Elbląga, rozstawiony w turnieju z numerem 94 (ranking 2527), zremisował z wyżej notowanym czwartym szachistą Francji Etienne Bacrotem (16, 2659), ostatecznie sklasyfikowanym na piątym miejscu.
Z plasujących się blisko czołówki przed ostatnią rundą reprezentantów Polski awans do Pucharu Świata wywalczyli także Grzegorz Nasuta i Szymon Gumularz - po 7,5 pkt. Pierwszy (89, 2535) na koniec turnieju pokonał czarnymi drugiego arcymistrza Serbii Aleksandara Indjica (24, 2636). Dało mu to w sumie 7,5 pkt i 20. miejsce w turnieju. Tuż za nim uplasował się niepokonany we Vrnjackiej Banji Gumularz (72, 2558), który zremisował czarnymi z drugim szachistą Węgier Benjaminem Gledurą (23, 2637). Udanie finiszował 18-letni Oskar Wieczorek, który także zgromadził 7,5 pkt i został sklasyfikowany na 45. miejscu.
Trzech kolejnych Polaków ukończyło turniej z 7 punktami: Paweł Teclaf na 68. pozycji, Radosław Wojtaszek 72. i Mateusz Bartel – 87.
W mistrzostwach, rozgrywanych systemem szwajcarskim na dystansie 11 rund, uczestniczyło 484 szachistów reprezentujących 40 krajów (Rosjanie pod neutralną flagą FIDE), wśród nich 18 Polaków. W Serbii szachiści walczyli nie tylko o medale mistrzostw kontynentu (pula nagród - 100 tys. euro, dla czołowej trójki - 20, 15 i 10 tys.), ale także o prawo gry w turnieju o Puchar Świata, które uzyskało 23 najlepszych. Oprócz trzech biało-czerwonych nominowanych w poniedziałek, wystąpią w nim zwycięzca poprzedniej edycji PŚ Jan-Krzysztof Duda oraz Kacper Piorun, który awans wywalczył przed dwoma laty, zajmując piąte miejsce w ME w Reykjaviku. Sędzią głównym był polski arbiter międzynarodowy Tomasz Delega.
Mistrzostwa Europy w szachach klasycznych odbywają się od 2000 roku. Z Polaków na podium tej imprezy stawali Bartłomiej Macieja – złoty medal w 2002, Wojtaszek – srebro w 2011 i 2018 oraz brązowi medaliści: Tomasz Markowski (2000), Bartel (2015) i Kacper Piorun (2019).
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.