104 zawodniczki (24 duety i 8 zespołów) wystąpią w konkurencji pływania synchronicznego, podczas igrzysk olimpijskich w Londynie. Zawody w Aquatics Centre potrwają od 5 do 10 sierpnia.
Młoda dyscyplina
Pływanie synchroniczne, to stosunkowo młoda dyscyplina, która narodziła się na przełomie XIX i XX wieku. Stała się popularna w Europie i Stanach Zjednoczonych, dzięki takim pionierom jak australijska pływaczka Annette Kellerman.
Większą popularność dyscyplina zyskała w latach 20-tych XX wieku, kiedy kanadyjska żeńska drużyna piłki wodnej oraz nurek Margaret Sellers rozwinęły "ornamental swimming", który obecnie nazywamy pływaniem synchronicznym.
W 1973 roku pływanie synchroniczne zadebiutowało na mistrzostwach świata w Belgradzie, a medale olimpijskie w tej konkurencji po raz pierwszy rozdano w 1984 roku w Los Angeles.
Pływanie synchroniczne w Londynie
Podczas igrzysk w Londynie 104 zawodniczki powalczą o dwa komplety medali: w duetach i ośmioosobowych zespołach. To dyscyplina, w której rywalizować będą wyłącznie kobiety.
W stawce zobaczymy 24 duety i 8 zespołów, które na początek zaprezentują program techniczny, a później dowolny. Suma punktów zdecyduje o awansie do finału, gdzie zobaczymy 12 duetów i 8 zespołów. W decydującym etapie zawodniczki ponownie przedstawią program dowolny.
Występy oceniają dwie grupy sędziów, punktujących wartość techniczną i artystyczną w skali od 1 do 10 z dokładnością do dziesiątej części punktu.
– Podczas igrzysk na pewno trzeba zwrócić uwagę na reprezentację Rosji, która broni złotych medali oraz Chiny. Uważam, że one powalczą o najwyższy stopień podium. Do walki powinny włączyć się również Hiszpanki – ocenia Bożena Niewitecka, która zapoczątkowała rozwój pływania synchronicznego w Polsce.
Polskie medalistki olimpijskie w pływaniu synchronicznym
Brak.
Bez reprezentantek Polski w Londynie
Podczas igrzysk olimpijskich w Londynie nie zobaczymy reprezentacji Polski. W naszym kraju ten sport wciąż jest słabo rozpowszechniony.
– Pływanie synchroniczne zaczęliśmy budować 25 lat temu, od zera. Na początku była to u nas bardzo egzotyczna dyscyplina. Niestety, brakuje nam bazy oraz kadry szkoleniowej, która gwarantowałaby rozwój tej dyscypliny. Potrzeba czasu i... środków finansowych – przyznaje Bożena Niewitecka, obecnie wiceprzewodnicząca Autonomicznego Komitetu Pływania Synchronicznego.
Przydatne linki:
Pływanie synchroniczne na oficjalnej stronie MKOl
Pływanie synchroniczne na oficjalnej stronie Igrzysk w Londynie
Serwis Autonomicznego Komitetu Pływania Synchronicznego
Miejsce: Aquatics Centre<br> Liczba zawodniczek: 104<br> Czas: 5 – 10 sierpnia