W czwartek w Lublinie odbyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 20. Jednym z najbardziej wyróżniających się występów był bieg na 200 metrów w wykonaniu Marek Zakrzewski. Gdyby nie wiatr wiejący w plecy, zostałby pobity rekord kraju w tej kategorii wiekowej.
Bieg na 200 metrów kobiet
Mistrzynią Polski została liderka tabel, czyli Oliwia Zimoląg. Uzyskała czas 24.40 i pokonała Zuzannę Adamczewską (24.58) oraz Ewę Piaszczyńską (24.68).
Bieg na 200 metrów mężczyzn
Trzeci złoty medal lubelskich mistrzostw zdobył Marek Zakrzewski. Po imponujących występach w biegu na 100 metrów oraz w sztafecie sprinterskiej zawodnik AML Słupsk triumfował w biegu na 200 metrów. Podopieczny Tomasza Czubka pobiegł znakomicie, chociaż miał najsłabszą reakcję startową z uczestników finału. Dodatkowo ponownie towarzyszył sprinterom zbyt silny wiatr – w plecy wiało z mocą 2,8 m/s. Zakrzewski finiszował ze znakomitym wynikiem 20.51, lepszym od uzyskanego w regulaminowych warunkach rekordu Polski Karola Zalewskiego (20.54). Drugie miejsce zajął Cezary Łazowy (21.10), a trzecie Jakub Śliwa (21.45).
Bieg na 1500 metrów kobiet
Pod nieobecność obrończyni tytułu Aleksandry Wiśniewskiej w biegu na 1500 metrów najlepsza była Julia Gruchała, która wygrała bieg z czasem 4:30.48. Drugie miejsce wywalczyła Wiktoria Wróbel (4:30.98), a trzecie liderka tabel Paulina Stempniak – 4:31.31.
Bieg na 1500 metrów mężczyzn
Od startu dużą przewagę nad rywalami budowali Kamil Herzyk i Bartosz Kitliński. Na 200 metrów przed metą zaatakował Kitliński i to on zdobył złoty medal. Ambasador mistrzostw, po triumfie na 800 metrów, wywalczył drugi tytuł mistrzowski. Czasem 3:43.59 wypełnił minimum na mistrzostwa Europy U20 w Jerozolimie. Wskaźnik uzyskał też drugi na mecie Herzyk – 3:44.63. Brązowy medal zdobył Igor Hawełko – 3:56.41.
Sztafety 4 x 400 metrów
W biegu kobiet pewne zwycięstwo – drugi rok z rzędu – zdobyła sztafeta AZS-u UWM Olsztyn. Panie uzyskały czas 3:50.31. W rywalizacji mężczyzn najlepsza była sztafeta Pegaza Opoczno – 3:17.55.
Bieg na 100 metrów przez płotki kobiet
Już w eliminacjach Natalia Szczęsna czasem 13.85 wypełniła minimum na mistrzostwa Europy juniorów. W finale po pasjonującym biegu złoty medal zdobyła Maja Olszak – płotkarka Górnika Wałbrzych czasem 13.67 poprawiła rekord życiowy. Druga, z rekordem życiowym 13.82 i minimum na mistrzostwa Europy, była Emilia Mandela. Brązowy medal zdobyła liderka tabel – Liwia Włoszczyk (13.84).
Bieg na 110 metrów przez płotki
Potknięcie na ostatnim płotku nie przeszkodziło w zwycięstwie i osiągnięciu rekordu życiowego – 13.49 – Patrykowi Kamionkowi. Czas zawodnika z Warszawy jest piątym rezultatem w tym sezonie w Europie w kategorii U20. Drugi był Oskar Bydoń, który poprawił rekord życiowy czasem 13.66. Brązowy medal zdobył Bartosz Gerega (14.18).
Trójskok kobiet
W pełnym emocji konkursie najlepsza okazała się Maja Borchardt, która złoto zapewniła sobie wynikiem 12.62. Srebro, dopiero w ostatniej próbie, wywalczyła Anna Rugowska, która przed końcem zmagań była trzecia. Podopieczna Kamila Kobiałki w szóstej serii uzyskała 12.37 i wyprzedziła Julię Jacak (12.28).
Trójskok mężczyzn
Mistrzem Polski z wynikiem z ostatniej kolejki – 14.81 – został Cezary Wilk. Drugie miejsce zajął Jakub Róg (14.69), a trzeci był lider tabel Kacper Jedynak – 14.60.
Skok wzwyż mężczyzn
Bezbłędny na pierwszych wysokościach Jakub Walecki po strąceniu na 2.07 przeniósł pozostałe próby na kolejne wysokości i ponownie skakał bez zrzutek. Pewny złota po zaliczeniu 2.12 Walecki zrezygnował z dalszych prób. Srebrne medale wywalczyli, zaliczając 2.10, Patryk Pelc i Kewin Małek.
Skok o tyczce mężczyzn
Michał Gawenda z Warszawianki rozpoczął konkurs od dwóch nieudanych prób na 5.00. Po zaliczeniu tej wysokości w trzecim skoku bez problemu uporał się z poprzeczką zawieszoną na 5.20. Później bezskutecznie atakował jeszcze 5.40. Drugie miejsce zajął Adam Ostatek (4.55), a trzecie Nikodem Pochopień i Artur Brzeziński (4.55).
Rzut dyskiem kobiet
Już w pierwszym rzucie Oliwia Jędrzejczak posłała dysk na 45.24 i zapewniła sobie złoty medal. We wszystkich kolejnych rzutach także przekraczała 40 metrów, a w ostatnim uzyskała jeszcze 45.10. Wicemistrzynią kraju została liderka tabel Anna Kicińska – 44.56. Brązowy medal wywalczyła Joanna Marszelewska, która uzyskała wynik tylko o 5 centymetrów słabszy niż srebrna medalistka.
Rzut dyskiem mężczyzn
Lider tabel Wojciech Lewkowicz w pierwszej próbie uzyskał 57.52 i mimo pięciu kolejnych niemierzonych prób został mistrzem Polski. Walcząc z rywalami i mokrym kołem drugi był Jakub Buchwald (54.79), a trzeci Karol Wagner (53.63).
Rzut młotem mężczyzn
Dwukrotnie rzucając ponad 70 metrów mistrzem Polski został Szymon Groenwald. W najdalszej próbie posłał młot na 70.91. Drugi był Marcin Sobiesiak (67.98), a trzeci Mikołaj Bajer (66.89).
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.