Baseball, softball, krykiet, lacrosse, squash, futbol flagowy oraz wioślarstwo morskie – to oficjalne dyscypliny dołączone do programu igrzysk olimpijskich w Los Angeles. W 2028 roku zawodnicy będą też walczyć o medale w pięcioboju nowoczesnym i podnoszeniu ciężarów. Wcześniej status tych dwóch dyscyplin pozostawał niejasny.
👉 Medalistka olimpijska: Nie róbcie ze mnie emerytki! [WYWIAD]
Międzynarodowy Komitet Olimpijski dał w październiku 2023 roku zielone światło dyscyplinom zaproponowanym przez organizatorów IO w Los Angeles. Do programu dołączą baseball/softball, krykiet, futbol flagowy, lacrosse, squash i wioślarstwo morskie.
W przypadku baseballu/softballu stwierdzenie o "nowych" dyscyplinach może być nieco mylące, ponieważ zmagania w tych sportach oglądaliśmy ostatnio na igrzyskach w Tokio w 2021 roku. W Paryżu baseballistów i softballistek jednak nie było. Nie jest jednak niczym dziwnym, że powrót do grona olimpijskich dyscyplin nastąpi akurat na amerykańskich igrzyskach. To pokłosie niedawno wprowadzonych zasad MKOl, które do grona "rdzennych" sportów będących na każdych igrzyskach dołączają kilka w uzgodnieniu z gospodarzem imprezy. W przypadku baseballu i softballu sprawa była prosta – są niezwykle popularne w Japonii i USA, a we Francji znacznie mniej.
Nieprzypadkowo w Los Angeles swój absolutny debiut zaliczy futbol flagowy. Od dłuższego czasu Międzynarodowa Federacja Futbolu Amerykańskiego (IFAF) i najlepsza liga świata (NFL) dążyły do promocji swojej dyscypliny poprzez wprowadzenie bezkontaktowej, flagowej wersji na igrzyska olimpijskie. Idealnie złożyło się to w czasie z igrzyskami w Kalifornii – połączenie amerykańskiego gospodarza z niezwykle mocną promocją ze strony NFL i jeszcze do tego światowego związku sprawiło, że "flagówka" od samego początku była jedną z najmocniejszych kandydatur.
Drugim absolutnym debiutantem będzie squash, który walczył o wejście na igrzyska od kilku edycji. Z tego najbardziej zadowoleni mogliby być... Egipcjanie, od lat dominujący mistrzostwa świata w tej dyscyplinie, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Najmniej amerykańską z dyscyplin jest krykiet, jednak tutaj widać wpływ MKOl-u, robiącego ukłon w stronę bardzo dużego rynku azjatyckiego. Zawody będą rozgrywane w formule T20, w której w ostatnim czasie na mistrzostwach świata bardzo prezentowały się chociażby zespoły z Indii, Pakistanu, Sri Lanki czy Indii Zachodnich. Aktualnymi mistrzami świata są Anglicy, a mistrzyniami Australijki. Mocna pozycja Australii i Nowej Zelandii bardzo dobrze świadczy o ewentualnych szansach dyscypliny na pozostanie w programie igrzysk na zawody w Brisbane w 2032 roku. To drugi w historii występ krykieta na igrzyskach olimpijskich – pierwszy miał miejsce w 1900 roku w Paryżu, gdzie wystąpiły... dwa zespoły. Jedynymi mistrzami olimpijskimi pozostają Brytyjczycy.
W podobnej sytuacji jest lacrosse, obecny na igrzyskach w latach 1904 i 1908 – w obu przypadkach złoto olimpijskie trafiło w ręce Kanadyjczyków, ale medale zdobyli wszyscy występujący, ponieważ liczba drużyn ograniczyła się odpowiednio do dwóch w 1904 w St. Louis i trzech w 1908 w Londynie. I w tym wypadku Kanadyjczycy będą jednymi z faworytów zawodów, choć głównymi, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, będą Amerykanie. Mocne reprezentacje mają także Australijczycy, a w drugim szeregu możemy wymienić chociażby Brytyjczyków i Japończyków.
Do programu dołączy także wioślarstwo morskie. Rywalizacja toczyć będzie się w jedynkach kobiet i mężczyzn oraz mikstach. W programie pozostają także podnoszenie ciężarów oraz pięciobój nowoczesny (w formacie z torem przeszkód). Wcześniej status tych sportów pozostawał niejasny.
Igrzyska olimpijskie w Los Angeles odbędą się od 14 do 30 lipca 2028 roku.
26 - 39
Dania
66 - 67
USA
13 - 11
Chorwacja
1
144
131
3
125
4
116
5
108
6
106
7
105
8
102
9
101
10
99
11
80
12
69
13
64
14
61
15
52
16
50
17
44
18
41
19
38
20
26
21
15
22
-32
1
2
+0.624
59
2
51
3
44
4
42
5
37
6
26
7
26
8
25
9
25
10
23
11
22
12
21
13
21
14
7
15
5
16
3
17
2
18
0
19
0
20
0
21
0
22
-20
1
2
+0.056
3
+0.881
4
4
6
1
2
+0.160
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (938 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.