| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Walka o mistrzostwo Polski wkracza w decydującą fazę. Do końca sezonu w PKO BP Ekstraklasie pozostało osiem kolejek. Faworytem jest Jagiellonia Białystok, ale kandydatów jest aż sześciu. Jedno jest pewne – mistrz kraju będzie miał autostradę do fazy grupowej europejskich pucharów.
Gol bramkarza w Ekstraklasie. "Ćwiczyliśmy to"
Do końca rozgrywek na polskim podwórku pozostało zaledwie osiem kolejek. Walka o krajowy tytuł wkracza w decydującą fazę. Niektórzy pasjonują się przebiegiem wydarzeń – realnie mistrzostwo Polski może zdobyć aż sześć zespołów. Sceptycy twierdzą, że mamy do czynienia z wyścigiem żółwi, a ligę wygra drużyna, która będzie bazowała głównie na potknięciach innych.
Po 26 kolejkach prowadzi Jagiellonia Białystok, która ma szansę na historyczne pierwsze mistrzostwo kraju. Ma 51 punktów i cztery "oczka" przewagi nad drugim Śląskiem Wrocław. Warto dodać, że obie drużyny rok temu o tej samej porze walczyły o utrzymanie.
Trzecie miejsce zajmuje obrońca tytułu, Raków Częstochowa (45 pkt.), który ma dwa "oczka" straty do WKS-u. Tyle samo punktów ma czwarty Lech Poznań, a punkcik mniej mają piąta Legia Warszawa i szósta Pogoń Szczecin.
Do końca maja wszystko się rozstrzygnie, a później będziemy wyczekiwać na zmagania polskich drużyn pod koniec lipca. To istotna zmiana w stosunku do poprzednich lat. W związku z wykluczeniem klubów z Rosji, mistrz Polski zagra od 2., a nie od 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzów. Losowanie 2. rundy eliminacji przewidziane jest na 19 czerwca, a pierwsze mecze z udziałem najlepszego zespołu PKO BP Ekstraklasy zostaną rozegrane 23 i 24 lipca.
Zdobywca Pucharu Polski rozpocznie zmagania od 1. rundy eliminacji Ligi Europy. W przypadku gdy zdobędzie mistrzostwo Polski (może się to wydarzyć w przypadku Jagiellonii), w eliminacjach Ligi Europy zagra wicemistrz kraju.
Warto wspomnieć, że w nadchodzącym sezonie 2024/25 Ligę Mistrzów czekają rewolucyjne zmiany. Najważniejszą z nich będzie zastąpienie fazy grupowej fazą ligową. W najbardziej prestiżowych europejskich rozgrywkach weźmie udział 36 klubów (tyle samo będzie liczyć faza grupowa Ligi Europy i Ligi Konferencji). Każdy z nich rozegra osiem meczów z innym rywalem (cztery u siebie i cztery na wyjeździe). Przez całą fazę ligową obowiązywać będzie jedna zbiorcza tabela. Po rozegraniu wszystkich spotkań osiem pierwszych drużyn zakwalifikuje się bezpośrednio do 1/8 finału, a zespoły z miejsc 9-24 zagrają w barażach o awans do kolejnej fazy rozgrywek.
Mistrz Polski będzie miał aż trzy podejścia do awansu do fazy grupowej europejskich rozgrywek. Jeśli nie powiedzie mu się w el. do LM, spadnie do el. Ligi Europy. W najgorszym wypadku zagra w 4. rundzie el. Ligi Konferencji. Jak wynika z wyliczeń Piotra Klimka z 90minut.pl, tylko katastrofa mogłaby odebrać Polsce przedstawiciela w fazie grupowej.
Gdyby sezon zakończył się teraz, Jagiellonia nie byłaby rozstawiona w 2. rundzie el. LM. W tej fazie rozgrywek mogłaby trafić na Karabach Agdam, Spartę Praga, Dinamo Zagrzeb lub Bodo/Glimt. Jej ścieżka do fazy grupowej europejskich pucharów byłaby znacznie trudniejsza, ale w scenariuszach, które przedstawił Klimek, w ostatniej rundzie mistrz Polski może trafić na najlepszy zespół z Armenii, Irlandii Północnej, Macedonii Północnej, czy Wysp Owczych. Rywale do przejścia.
Najwięcej do stracenia w walce o mistrzostwo Polski lub podium mają Lech, Legia i Raków, które w ostatnich latach wypracowały solidne współczynniki. Dzięki nim jako jedyne mają szanse na rozstawienie w 2. rundzie el. Ligi Mistrzów. Dla każdego z tych klubów brak możliwości gry w Europie jesienią będzie pod każdym względem porażką.
Lech, Legia i Raków powinny trzymać kciuki za... Jagiellonię. Białostoczanie mają szanse na krajowy dublet – mistrzowski tytuł i puchar kraju. Jeśli na polskim podwórku wygrają wszystko, to umożliwi czwartej drużynie w lidze start w eliminacjach do europejskich pucharów. Gdyby jednak wygrał Piast Gliwice, Pogoń Szczecin lub Wisła Kraków – jedna z wielkich polskich marek obejdzie się smakiem i obecny sezon spisze na straty.
W jakich rozgrywkach zagrają polskie drużyny w europejskich pucharach?
– Mistrz Polski – 2. runda el. Ligi Mistrzów (9-10 lipca, rewanż 16-17 lipca)
– Wicemistrz Polski (jeśli Puchar Polski wygra zespół, który ma zapewniony udział w europejskich pucharach poprzez ligę) – 1. runda el. Ligi Europy (11 lipca, rewanż 18 lipca)
– Wicemistrz Polski (jeśli Puchar Polski wygra zespół, który poprzez ligę nie wywalczy awansu do europejskich pucharów) – 2. runda el. Ligi Konferencji (25 lipca, rewanż 1 sierpnia)
– Trzecia drużyna PKO BP Ekstraklasy – 2. runda el. Ligi Konferencji (25 lipca, rewanż 1 sierpnia)
– Czwarta drużyna PKO BP Ekstraklasy (jeśli Puchar Polski wygra zespół, który ma zapewniony udział w europejskich pucharach poprzez ligę) – 2. runda el. Ligi Konferencji (25 lipca, rewanż 1 sierpnia)
– Zdobywca Pucharu Polski – 1. runda el. Ligi Europy (11 lipca, rewanż 18 lipca)
Zdobywca Pucharu Polski przy jednoczesnym mistrzostwie Polski zagra w 2. rundzie el. Ligi Mistrzów, a wtedy drugi zespół PKO BP Ekstraklasy zagra w 1. rundzie el. Ligi Europy.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.