{{title}}
{{#author}} {{author.name}} / {{/author}} {{#image}}{{{lead}}}
{{#text_paragraph_standard}} {{#link}}Czytaj też:
{{link.title}}
{{{text}}}
{{#citation}}{{{citation.text}}}
Ligi Mistrzów – co daje wygrana? Sprawdź, co dostaje zwycięzca rozgrywek UEFA
TVPSPORT.PL /
W tym sezonie Liga Mistrzów po raz pierwszy rozgrywana była w nowej, innowacyjnej formule. Fazę grupową zastąpiła faza ligowa, a na rywali w kolejnych etapach wpływ miała wypracowana wcześniej pozycja. W jaki sposób wpłynęło to na kwestie finansowe? UEFA już przed sezonem wyjaśniła, w jak rozłożą się nagrody. Jakie więc korzyści niesie za sobą wygranie Champions League?
- Sprawdź klasyfikację strzelców Ligi Mistrzów
- Poznaliśmy organizatora finału Ligi Mistrzów w 2027 roku
- Hat-trick Zalewskiego. Dogonił Lewandowskiego!
Nowy format Ligi Mistrzów 2024/25
Tegoroczna edycja Liga Mistrzów zawierała prawdziwą metamorfozę. Najważniejszą ze zmian było zastąpienie fazy grupowej fazą ligową (wg tzw. systemu szwajcarskiego, zaczerpniętego z rozgrywek szachowych). Na czym konkretnie polega ta reforma?
W fazie ligowej brało udział 36 klubów (poprzednio w fazie pucharowej grały 32). Każdy z nich rozgrywał osiem meczów z innym rywalem (cztery u siebie i cztery na wyjeździe). Przez całą fazę ligową obowiązywała jedna zbiorcza tabela. Po rozegraniu wszystkich spotkań (łącznie było ich 144) osiem pierwszych drużyn zakwalifikowało się bezpośrednio do 1/8 finału.
Kluby z miejsc 9-24 grały w barażach systemem mecz i rewanż (do rozstawionych drużyn z miejsc 9-16 zostają dolosowane nierozstawione drużyny z miejsc 17-24). Zwycięzcy baraży awansowali do 1/8 finału, gdzie są nierozstawione i dolosowywane do pierwszych ośmiu z tabeli końcowej fazy ligowej rozgrywek. Drużyny z miejsc 25-36 definitywnie odpadły z rozgrywek (nie ma już migracji do Ligi Europy po barażach). Kolejne rundy fazy pucharowej, aż do finału, pozostają bez zmian.
Nie przegap: Wielkie przetasowanie! Gdzie oglądać LM od najbliższego sezonu?
Jakie są pieniądze za Ligę Mistrzów? Ile euro?
UEFA ogłosiła, że w ramach rozgrywek rozdzieli między wszystkimi uczestnikami 2,43 miliarda euro rocznie. Dla porównania w poprzednim cyklu Champions League kluby zarobiły 2,03 miliarda euro.
Kluby za sam awans do fazy grupowej Ligi Mistrzów zarabiają 18,6 mln euro. Każdy uczestnik w fazie ligowej rozgrywa 8 spotkań, w których może zainkasować kolejne pieniądze: 2,1 miliona euro za wygraną i 700 tysięcy euro za remis. Poprzednio było to 2,8 miliona euro za zwycięstwo i po 930 tysięcy euro za remis. Przypomnijmy jednak, że we wcześniejszym systemie drużyny rozgrywały po 6 meczów.
Dodatkowo kluby otrzymują premie za zajęte miejsce na koniec fazy ligowej. Podstawą jest 275 tysięcy euro za 36. pozycję. Każda lokata wyżej to wielokrotność tej kwoty (do zwycięzcy trafia więc 275 tysięcy razy 36, czyli 9,9 miliona euro). Oprócz tego drużyny z miejsc 1-8 otrzymają po 2 mln euro, a kluby z miejsc 9-16 po milion euro.
Nowością w fazie pucharowej będzie 1/16 finału, w której grają drużyny z miejsc 9-24. Za udział w tej fazie konto uczestników zasila kolejny milion euro. Za awans do 1/8 finału przewidziana jest premia w wysokości 11 mln euro.
Udział w ćwierćfinale oznacza kolejne 12,5 mln euro dla klubu. Natomiast udział w półfinale to już 15 mln euro, a finaliści otrzymają po 18,5 mln euro.
Jaka jest nagroda za wygranie Ligi Mistrzów? Co dostaje zwycięzca?
W finale triumfowało Paris Saint-Germain. Paryżanie rozbili Inter Mediolan aż 5:0. Zwycięzca rozgrywek zgarnie dodatkowe 6,5 mln euro, czyli łącznie może zarobić ponad 90 mln euro. Dodatkowo otrzymuje oficjalne trofeum na 10 miesięcy w ramach wypożyczenia. Triumfator wzbogaci klubowe muzeum także o pomniejszoną (mającą maksymalnie 80% wielkości) kopię. Na konto Interu, który przegrał finał, wpłynie natomiast 4,5 mln euro.
Kolejnym z atutów wygrania Ligi Mistrzów jest udział w finale Superpucharu UEFA, gdzie przewidziane są kolejne premie i gratyfikacje finansowe.