Skoro gola na 1:0 dla Francji w meczu z Belgią UEFA zaliczyła jako trafienie "samobójcze", bo piłka odbiła się od nogi obrońcy i wpadła do bramki, to analogicznie gole można przypisywać bramkarzom zawsze wtedy, gdy interweniują tak samo nieskutecznie i odbijają piłkę do siatki zamiast na zewnątrz bramki. Między innymi dlatego taka interpretacja "samobójów" jest absurdalna.
Była 85. minuta meczu Francja – Belgia w 1/8 finału Euro 2024. W TVP Sport spotkanie komentowali Michał Zawacki i Kazimierz Węgrzyn. Obaj dostrzegli, kto oddał strzał, i dostrzegli, że był rykoszet. W tym samym czasie autor relacji na oficjalnej stronie UEFA.com napisał: "Kolo Muani nagle odwraca się w polu karnym (…), a jego uderzenie odbija się od Vertonghena i trafia do siatki".
Dokładnie było tak, że Randal Kolo Muani oddał strzał, a piłka po drodze odbiła się od kolana Jana Vertonghena, zmieniła kierunek i wpadła do bramki. Skoro Francuz oddał strzał, to można domniemywać, że chciał i próbował strzelić gola. Skoro Belg próbował zatrzymać piłkę po strzale rywala, to można domniemywać, że próbował zapobiec bramce. Został trafiony z bardzo małej odległości – około dwóch metrów, więc dokładny kierunek lotu piłki był dla niego niespodziewany. Innymi słowy: był nie do przewidzenia. To oznacza, że Vertonghen nie miał czasu i szans na zmianę ułożenia ciała. Gdyby w takich samych okolicznościach został trafiony piłką w rękę ułożoną naturalnie, gra byłaby kontynuowana, gdyż nie było podstaw do stwierdzenia przewinienia.
Jednak Belg nie został trafiony w rękę, lecz w kolano. W kolano poruszające się całkowicie naturalnie. Praktycznie nie miał szans, aby tego uniknąć. To istotna okoliczność dla ustalenia winy albo niewinności zawodnika. Skoro przy interpretacji kontaktu piłki z ręką w takiej sytuacji przyjęlibyśmy – w oparciu o „Przepisy gry” i aktualne interpretacje – że obrońca był niewinny, to logiczna i spójna byłaby również interpretacja, że obrońca jest niewinny tego, że piłka trafiła go z bliska w kolano, zmieniła kierunek lotu i wpadła do bramki.
Skoro są wyraźne podstawy do uznania Vertonghena za niewinnego faktu, że piłka wpadła do bramki, to logika i tak zwany duch gry (rozumiany jako dobro piłki nożnej, a nie interes jednej czy drugiej drużyny) podpowiadają, że bramka powinna być przypisana strzelcowi. To on był autorem pomysłu oddania strzału, był jego autorem i wykonawcą. Tej zasługi nie odbiera mu przypadkowy rykoszet piłki o przeciwnika w drodze do bramki. Potwierdzenia tej zasługi brakuje tylko na oficjalnej liście strzelców...
A jednak UEFA zdecydowała, aby gola po strzale Kolo Muaniego uznać za trafienie samobójcze Vertonghena. Z tego powodu w tabeli strzelców "liderem jest samobój". Takich bramek w czasie Euro 2024 padło już dziewięć. Dzielą się one na trzy grupy:
1. Gole niesłusznie określone oficjalnie jako samobójcze, ponieważ zawodnik drużyny broniącej uznany przez UEFA za "autora samobója" nie miał szansy uniknąć kontaktu z piłką, nie popełnił żadnego błędu i nie ponosił żadnej winy za to, że został trafiony piłką w taki sposób, że odbiła się od niego i wpadła do bramki. Takie bramki niesłusznie odebrano strzelcom i przypisano: Robinowi Hranacowi w meczu Czechy – Portugalia, Klausowi Gjasuli w spotkaniu Albania – Chorwacja, Riccardo Calafioriemu w pojedynku Włochy – Hiszpania i właśnie Janowi Verthongenowi w meczu Francja – Belgia.
2. Gole, których autorstwo można uznać za kwestię dyskusyjną i kontrowersyjną. To bramki, które padły po strzale, centrostrzale, dośrodkowaniu lub podaniu oraz w wyniku interwencji obronnej, która zakończyła się nieszczęśliwie dla zawodnika drużyny broniącej. Autorstwo takich goli przypisano Antonio Ruedigorowi w meczu Niemcy – Szkocja, Maximilianowi Woeberowi w spotkaniu Austria – Francja, Donyellowi Malenowi w pojedynku Holandia – Austria i Robinowi Le Normandowi w meczu Hiszpania – Gruzja.
3. Gol określony jako "samobójczy" i zawiniony wyłącznie przez zawodnika drużyny broniącej, który jako ostatni dotknął piłkę przed wpadnięciem do bramki. Takiego gola spowodował Samet Akaydin w meczu Turcja – Portugalia. Turek miał piłkę w posiadaniu, kontrolował ją i zamierzał podać do bramkarza, ale zrobił to tak niecelnie, że piłka potoczyła się do bramki. W tym przypadku nie ma podstaw do zakwestionowania, że autorem bramki był turecki obrońca.
Bo w "Przepisach gry" nie ma definicji "gola samobójczego"
W oficjalnych statystykach Euro 2024 zamiast jednego gola "samobójczego", czy ewentualnie maksymalnie pięciu takich bramek, jest ich już aż dziewięć. Tylko o dwie mniej niż w całym turnieju Euro 2020. To skutki braku definicji gola samobójczego w "Przepisach gry" i pełnej dowolności w różnych krajach i różnych rozgrywkach co do tego, kiedy i dlaczego gola należy uznać za trafienie "samobójcze".
Obecne praktyki – czyli uznawanie goli za „samobóje” nawet mimo braku choćby najmniejszego błędu i bez najmniejszej winy bramkarza czy obrońcy – prowadzą do żartów z tabeli strzelców. "Samobój" już drugi raz z rzędu może zostać "królem strzelców" mistrzostw Europy.
Euro w telewizji. Takie imprezy mają przed sobą przyszłość
Szokujące kulisy finału Euro. Policja udaremniła atak ISIS
Trener uczestnika Euro 2024 podał się do dymisji!
Bohater Hiszpanii dotrzymał słowa. Wygląda jak... "Mała Syrenka"
Anglicy niemal pewni. To on zastąpi w kadrze Southgate'a!
Lewandowski łamie przepisy? "Absolutnie jest do zmiany"
Anglicy dziękują Southgate'owi. Piękne słowa Beckhama
17-latek z najładniejszym golem na Euro! UEFA zadecydowała [WIDEO]
Hiszpanie w opałach. Skargę do UEFA złożył na nich... Gibraltar
niedziela, 14.07, 21:00
środa, 10.07, 21:00
wtorek, 09.07, 21:00
sobota, 06.07, 21:00
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.