Łukasz Przybytek, pływając z załogantem Jackiem Piaseckim (obaj AZS AWFiS Gdańsk), wywalczył w czwartek swój 12. złoty medal mistrzostw Polski w klasie 49er. Od poniedziałku w Pucku w krajowym czempionacie w konkurencjach olimpijskich rywalizowało 205 żeglarzy z 43 klubów.
Pierwszy raz 35-letni sternik triumfował w 2008 roku (jego załogantem był wówczas Krzysztof Mongird), rok później zwyciężył z Krzysztofem Kierkowskim, a w 2010 roku z Kamilem Zwolakiem. W latach 2012-2018 wygrywał pływając z Pawłem Kołodzińskim, z którym rywalizował także na trzech igrzyskach (2012, 2016, 2021). W poprzedniej oraz w obecnej edycji mistrzostw Polski stanął na najwyższym stopniu podium z piątym załogantem Jackiem Piaseckim.
Na drugiej pozycji uplasowali się ich klubowi koledzy Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch, a na trzeciej Adam Głogowski i Maciej Krusiec (Nauticus YC Olsztyn). Na starcie zabrakło ubiegłorocznych brązowych medalistów oraz piątej załogi igrzysk w Paryżu Dominika Buksaka (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymona Wierzbickiego (OŚ AZS Poznań).
Poza Przybytkiem i Piaseckim mistrzowski tytuł obronił tylko Tadeusz Kubiak (SEJK Pogoń Szczecin) w klasie ILCA 7. Drugi w stawce 73 zawodników był Filip Olszewski (MKS Dwójka Warszawa), a trzeci Filip Jarosiewicz (SEJK Pogoń Szczecin). Piąta lokata przypadła olimpijczykowi ze stolicy Francji Michałowi Krasodomskiemu (AZS AWFiS Gdańsk).
Pozostali rywalizujący na Zatoce Puckiej uczestnicy ostatnich igrzysk zostali mistrzami Polski - Agata Barwińska (MOS SSW Iława) w klasie ILCA 6 oraz Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Sandra Jankowiak (OŚ AZS Poznań) w klasie 49erFX.
Na drugim miejscu sklasyfikowani zostali ubiegłoroczni złoci medaliści Wiktoria Gołębiowska (UKŻ Wiking Toruń) oraz Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). W klasie ILCA 6 tuż za czołową trójką znalazla się pływająca rekreacyjnie Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), która trzy lata temu wzięła udział w olimpijskich zmaganiach w Tokio.
Pod nieobecność ścigających się na igrzyskach Mai Dziarnowskiej i Pawła Tarnowskiego (oboje SKŻ Ergo Hestia Sopot) w klasie iQFoil najlepsi okazali się Anastasia Walkiewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Dominik Lewiński (GKŻ Gdańsk).
U kobiet siódmą pozycję zajęła brązowa medalistka igrzysk z Londynu w 2012 roku w poprzedniej olimpijskiej windsurfingowej klasie RS:X Zofia Klepacka (Sailing Legia Warszawa), która wcześniej zapowiedziała zakończenie sportowej kariery.
W jedynej mieszanej klasie – 470 – zwyciężyli ubiegłoroczni wicemistrzowie kraju Agnieszka Pawłowska (ChKŻ Chojnice) i Bartłomiej Szlija (UKŻ Lamelka Kartuzy).
Żeglarskie mistrzostwa Polski w klasach olimpijskich po raz drugi z rzędu rozegrane zostały w Pucku. W latach 2011-2022 ten czempionat odbywał się w Gdańsku w Górkach Zachodnich u ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej.
W zeszłym roku na Zatoce Puckiej ścigało się 168 żeglarzy z 39 klubów, w tej edycji rywalizowało 205 zawodników z 43 klubów. W tym gronie byli także reprezentanci Czech, Szwecji i Holandii.
W niedzielę na tym samym akwenie zakończyły się mistrzostwa Polski w klasach nieolimpijskich – wzięło w nich udział ponad 420 zawodników.
W klasie Formula Kite najlepsi żeglarze wyłonieni zostali w połowie sierpnia również w Pucku. Tytuły wywalczyli Magdalena Woyciechowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) i Jan Marciniak (AQUA Włocławek).
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.