Związek Piłki Ręcznej w Polsce ma nowego prezesa. Delegaci zadecydowali o powierzeniu losów szczypiorniaka Sławomirowi Szmalowi. Były bramkarz reprezentacji pokonał w walce o fotel Damiana Drobika. Tuż przed wyborami swoją kandydaturę wycofał Bogdan Wenta, a popierającym go radził głosować na Drobika.
Długo zanosiło się na to, że Sławomir Szmal nie będzie miał żadnego rywala w wyborach na prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce, tymczasem we wrześniu do walki o przewodzenie w tej dyscyplinie sportu dołączyli Bogdan Wenta i dotychczasowy dyrektor sportowy federacji Damian Drobik. Udział byłego selekcjonera reprezentacji Polski, który odniósł z nią największe sukcesy, był o tyle zaskakujący, że ten wcześniej nieoficjalnie miał poprzeć Szmala.
Bramkarz, który wraz z Wentą zdobył srebro i brąz mistrzostw świata, zbierał głosy poparcia od wielu dawnych kolegów z zespołu, nazywanego "Orłami Wenty". Gdy ówczesny selekcjoner zdecydował się rzucić mu rękawicę, jasne było, że nastąpi do nieodwracalnego podziału. Wenta przez ostatnie lata dał się poznać jako polityk, spędzając kadencję w Parlamencie Europejskim, został także prezydentem Kielc, lecz z urzędem pożegnał się w nie najlepszych stosunkach ze sportowymi klubami ze stolicy województwa świętokrzyskiego.
W środowisku było jasne, że to właśnie między współpracującą dawniej ze sobą dwójką rozstrzygnie się walka o fotel prezesa. Walne Zgromadzenie oficjalnie potwierdziło start trójki kandydatów, ale taki stan rzeczy utrzymał się dość krótko. Podczas przedstawienia programowego z kandydowania oficjalnie zrezygnował Wenta, przekazując przy okazji swoje poparcie Drobikowi.
Pomimo jego gestu dotychczasowy dyrektor sportowy federacji nie zgromadził odpowiedniej liczby głosów, by zagrozić Szmalowi. Ten wygrał głosowanie, dzięki poparciu 57 delegatów.
Szmal zastąpił na stanowisku prezesa ZPRP Henryka Szczepańskiego. Urząd będzie sprawował przez najbliższe cztery lata – do 2028 roku.
– Po trzech latach ciężkiej pracy jest we mnie duże wzruszenie. Mam przed sobą duże cele i duże zobowiązanie. Czuję odpowiedzialność i liczę na sztab ludzi, z którymi chcę pracować i całe środowisko, któremu chcę pomóc – przyznał Szmal tuż po wyborze.
– Dość wcześnie ogłosiłem swoją kandydaturę, dlatego miałem dużo czasu, żeby odwiedzić różne miejsca w Polsce i przekonać wielu ludzi do mojej koncepcji. Podstawą dla nas będzie popularyzacja piłki ręcznej wśród dzieci i młodzieży. Chcę współpracować z Ministerstwem Edukacji, żeby piłkę ręczną przywrócić do programu lekcji WF. Chcę też pomóc klubom w organizacji materiałów szkoleniowych, żeby zajęcia dla dzieci były atrakcyjne. Jestem otwarty na wszelką współpracę z każdym środowiskiem. Nie będę chciał być prezesem siedzącym tylko w Warszawie. Będę jeździł po całej Polsce, słuchał problemów środowiska i proponował rozwiązania – dodał nowy prezes, cytowany przez oficjalną stronę związku.
"Sławomir Szmal ma 46 lat i jest byłym wybitnym piłkarzem ręcznym występującym na pozycji bramkarza i rekordzistą pod względem liczby oficjalnych spotkań międzypaństwowych w biało-czerwonych barwach. Szmal w latach 1998-2018 rozegrał w reprezentacji Polski 298 meczów, w tym czasie trzykrotnie zdobywając medal mistrzostw świata (srebrny w 2007 roku oraz brązowe w 2009 i 2015 roku) oraz dwukrotnie reprezentując Polskę na igrzyskach olimpijskich (w 2008 oraz 2016 roku). W 2009 roku Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej uznała Sławomira Szmala najlepszym piłkarzem ręcznym na świecie. W trakcie klubowej kariery reprezentował barwy m.in. Warszawianki, Wisły Płock, TuS Nettelstedt-Lübbecke, Rhein-Neckar Löwen oraz Indsutrii Kielce. Po zakończeniu sportowej kariery Sławomir Szmal pracował m.in. w roli trenera bramkarzy reprezentacji Polski oraz dyrektora sportowego Szkoły Mistrzostwa Sportowego ZPRP w Kielcach. W 2021 został członkiem Zarządu ZPRP oraz Wiceprezesem ZPRP ds. szkolenia sportowego" – można przeczytać o nowym prezesie ZPRP na oficjalnej stronie związku.
Poza Szmalem w skład Zarządu Związku Piłki Ręcznej w Polsce weszło dwunastu delegatów:
Joanna Brehmer – 77 głosów
Rafał Kuptel – 63 głosy
Katarzyna Zygier – 58 głosów
Dorota Błoniarczyk – 58 głosów
Tomasz Lewtak – 58 głosów
Jan Orzech – 58 głosów
Radosław Wasiak – 58 głosów
Damian Wleklak – 55 głosów
Jakub Tarczykowski – 53 głosy
Adam Wiśniewski – 53 głosy
Błażej Wojtyła – 52 głosy
Marek Książkiewicz – 31 głosów
W skład Komisji Rewizyjnej weszli za to:
Tomasz Pisarek
Piotr Łuszcz
Konstanty Targoński
Zbigniew Tarczykowski
Artur Witkowski
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1012 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.