Czy George Mallory i Andrew Irvine zdobyli w 1924 roku Mount Everest, najwyższą górę świata? Takie pytania wracają co jakiś czas. Nasiliły się kilka tygodni temu, gdy wyprawa "National Geographic" trafiła na szczątki ciała Irvine'a. Mimo wszystko Reinhold Messner (pierwszy w historii zdobywca Korony Himalajów i Karakorum) nie ma wątpliwości: 100 lat temu nikt nie wszedł na Everest.
Oficjalnie pierwszymi w historii zdobywcami Mount Everestu byli Edmund Hillary i Tenzing Norgay, którzy w maju 1953 roku jako pierwsi ludzie na świecie postawili stopę na szczycie. Oficjalnie, bo od 100 lat nie milkną dyskusje, czy nie uprzedziła ich brytyjska ekspedycja z 1924 roku, gdy Everest zaatakowali George Mallory i Andrew Irvine.
Ciało Mallory'ego zostało znalezione w 1999 roku na wysokości około 8000 metrów npm, a dopiero kilka tygodni temu ekspedycja zorganizowana przez "National Geographic" trafiła w roztopionym śniegu na but, skarpetki i szczątki stopy Irvine'a.
Kluczowe może się teraz okazać znalezienie aparatu, który na wyprawę zabrał ze sobą Irvine. To może pozwolić na definitywną odpowiedź, czy wyprawa w 1924 roku dotarła na szczyt Everestu, czy jednak nie.
Do sprawy odniósł się Reinhold Messner, pierwszy w historii zdobywca Korony Himalajów i Karakorum (rywalizował wtedy o palmę pierwszeństwa z Jerzym Kukuczką). Wybitny himalaista był gościem 22. Krakowskiego Festiwalu Górskiego.
– Z całą przekonaniem mogę powiedzieć, że to była dobra próba, ale bez zdobycia szczytu – przyznał Reinhold Messner na spotkaniu z dziennikarzami. – Nie było możliwości, aby z wyposażeniem, które posiadali, wejść na szczyt. Szczególnie dotyczy to – przy próbie wejścia od strony Tybetu, od strony północnej – tzw. drugiego stopnia, który wymaga zabrania drabiny. Mallory i Irvine nie mieli jej ze sobą.
– Inaczej niż te późniejsze wyprawy, od strony chińskiej, która miała ze sobą aluminiową drabinę. Moim zdaniem, mimo nowych dowodów, które się pojawiają w sprawie ich wyprawy, nie było technicznych możliwości, aby Mallory oraz Irvine weszli 100 lat temu na szczyt.
– Ważne jest to, że Mallory nie umarł w ludzkiej pamięci. Często podkreślam, że był drugim najlepszym na Evereście. Pierwszy był Edmund Hillary – podsumował Reinhold Messner.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.