Reinhold Messner był pierwszym, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum (14 najwyższych szczytów świata), za co został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Ostatnio stracił to wyróżnienie. Jeden z kandydatów do przejęcia "tytułu" kategorycznie odmówił. – To śmieszne, Messner jest nadal prawdziwym rekordzistą – ocenił Amerykanin Ed Viesturs.
Reinhold Messner, włoski himalaista, zdobył komplet najwyższych szczytów w latach 1970-1986 (od Nanga Parbat do Lhotse). Przez moment wydawało się, że wyprzedzi go Jerzy Kukuczka, ale Koronę Himalajów i Karakorum ukończył ostatecznie we wrześniu 1987 roku (Sziszapangma).
Na uznanie zasługuje fakt, że Messner dokonał tego bez wspomagania tlenem, a w kilku przypadkach także solo, z kolei Kukuczka wybierał często nowe, nieznane drogi, a tylko raz (podczas wejścia na Mount Everest) korzystał z dodatkowego tlenu.
Annapurna. Messner nie był na szczycie?
Dużym szokiem w świecie himalaistów była informacja z września, że Messner został wykreślony z Księgi Rekordów Guinnesa. Powód? Zdaniem niemieckiego dziennikarza Eberharda Jurgalskiego, zarówno Messner, jak i Hans Kammerlander nie zdobyli w 1985 roku szczytu Annapurna. Mieli się zatrzymać... pięć metrów przed właściwym szczytem.
– Nonsens – tak 79-letni Messner skomentował zarzuty w rozmowie z agencją "Ansa". – Po pierwsze: nigdy nie przypisywałem sobie żadnego rekordu, a zatem nie mogą mi go odebrać. Po drugie: góry się zmieniają. Minęło prawie 40 lat. Jeśli ktoś wspiął się na Annapurnę, to na pewno byliśmy to ja i Hans.
Ed Viesturs nie chce rekordu Guinnessa
W tej sytuacji za rekordzistę uznano Amerykanina Eda Viestursa, który Koronę Himalajów i Karakorum zamknął w 2005 roku. Tyle że odmówił przyjęcia tego "tytułu" i nie wyraził zgody na dopisanie swojego nazwiska z księdze.
– Pomyślałem, że to nie ma sensu – wyjaśnił Viesturs. – Messner nadal jest dla mnie rekordzistą. Ludzie tutaj, na dole, tak naprawdę nie rozumieją, jak tam jest. To, że się czepiają Messnera, uważam za śmieszne.
– To nie jest istotne – odniósł się do sporu, czy Messner był na szczycie Annapurny, czy kilka metrów niżej. – Kiedy mówisz o Annapurnie albo Dhaulagiri, to dzielisz włos na czworo. Gdy jesteś na górze, to jedyne, co możesz zrobić, to poruszać się po grani. Kiedy tam byłem, pomyślałem: "Po prostu idźmy dalej, aż – miejmy nadziej – dotrzemy do najwyższego punktu". Czasami pogoda jest zła, masz zamieć, dajesz z siebie wszystko.
Himalaje: 14 szczytów w 92 dni
Amerykanin odniósł się także od ostatniego rekordu – Norweżka Kristin Harila i Nepalczyk Tenjin Sherpa zdobyli komplet ośmiotysięczników w... 92 dni. – Ludzie mnie o to ostatnio pytają: "Hej, udało im się to w kilka miesięcy. Dlaczego tobie zajęło to 18 lat? Możesz to wyjaśnić?".
– Wyjaśnienie jest proste i wiąże się z zupełnie odmienną taktyką, która obejmuje dodatkowy tlen, stałe liny poręczowe, transport helikopterem i duże zespoły wsparcia, z których nie korzystałem ani ja, ani Messner. Aby jak najszybciej się wspinać po wysokich górach potrzeba bardziej logistyki niż prawdziwej wspinaczki górskiej – ocenił Viesturs.
– Ludzie zachwycają się takimi rekordami, mówią, że to "niesamowite", ale tak naprawdę wygląda to inaczej. To raczej regres niż postęp himalaizmu – dodał Amerykanin.
Reinhold Messner: bez tlenu, solo, nowe drogi
Ed Viesturs podkreślił, że Messner wyprzedził swoje czasy o lata. – Przed nim wiele wypraw miało charakter "oblężniczy", który jest preferowany przez prywatne firmy także obecnie. Messner wpisał się bez tlenu, często sam lub z jednym partnerem, wyznaczając nowe trasy. Niewielu himalaistów jest w stanie to powtórzyć – podsumował.
– Na początku mojej kariery czytałem wszystko, co dotyczyło Reinholda Messnera. Uważam, że to, co robił, było naprawdę innowacyjne. Był facetem, którego starałem się naśladować, którego podziwiałem. Nie sądzę, że można mu teraz to wszystko odebrać...
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.