Równo 10 lat temu, 9 grudnia 2014 roku, Adam Nawałka podjął decyzję o przyznaniu na stałe Robertowi Lewandowskiemu funkcji kapitana reprezentacji Polski. Od tego czasu lider naszej kadry zdecydowanie pobił rekord liczby występów w kadrze z opaską na ramieniu. I trudno sobie wyobrazić, aby w najbliższych latach ktokolwiek miał się zbliżyć do jego wyniku.
Objęcie funkcji kapitana przez Lewandowskiego było głośnym tematem medialnym. Głównie z powodu tego, że nie zastępował w tej roli odchodzącego na emeryturę piłkarza, a wciąż aktywnego Jakuba Błaszczykowskiego. Bardziej mówiło się więc o utracie opaski przez ówczesnego gracza Borussii, a nie jej przekazaniu.
Początkowo kapitanem reprezentacji u Adama Nawałki miał być zawodnik z największą liczbą występów w reprezentacji. Mimo że w tej statystyce "Kuba" wyprzedzał "Lewego", selekcjoner odszedł od swojej zasady. Po meczach eliminacyjnych Euro stwierdził, że to Lewandowski będzie najlepszym wyborem.
– Robert w trudnych meczach pokazał, że stał się prawdziwym liderem zespołu. Grał odpowiedzialnie i z poświęceniem, zarówno w ataku jak i działaniach defensywnych. Zawsze jest gotowy do wzięcia ciężaru gry na siebie, stwarzając kolegom okazje do strzelania goli. Pracując – jak na kapitana przystało – komentował swoją decyzję Nawałka.
Warto przypomnieć, w jakich okolicznościach doszło do zmiany kapitana. Lewandowski pierwszy raz w tej roli wystąpił w marcu 2013 roku, pod nieobecność Błaszczykowskiego. W wygranym 5:0 meczu eliminacji MŚ z San Marino strzelił dwa gole i zaliczył jedną asystę. Później opaska wróciła na ramię starszego reprezentanta, ale w 2014 roku role znów się odwróciły. Błaszczykowski zerwał więzadła krzyżowe, przez co nie mógł pojawiać się na zgrupowaniach.
Od czerwca do listopada 2014 roku Lewandowski wyprowadzał naszą kadrę jako kapitan w sześciu meczach z rzędu (2 towarzyskie i 4 w eliminacjach Euro 2016). Wśród tych spotkań było legendarne starcie z Niemcami na Stadionie Narodowym. Owocny okres przekonał Nawałkę do tego, że "Lewy" opaski ściągać już nie powinien.
W mediach nie brakowało artykułów o tym, że sytuacja z opaską kapitańską miała być zarzewiem konfliktu między dwoma kluczowymi zawodnikami reprezentacji. Błaszczykowski do sprawy odniósł lata później, w czerwcu 2023 roku, na konferencji poprzedzającej jego ostatni mecz w kadrze. Nie ukrywał, że sprawa z 2014 roku nie była dla niego łatwa, ale jednocześnie podkreślił, iż powstało wokół niej wiele mitów.
– Ten moment był dla mnie bardzo trudny, ale jak pokazało życie wyszliśmy z tego obronną ręką. Dla mnie zawsze najważniejsze było dobro reprezentacji. Wokół tej sytuacji powstało wiele nieprawdziwych historii – stwierdził.
16 czerwca ubiegłego roku Błaszczykowski rozegrał ostatni oficjalny mecz w barwach drużyny narodowej. Wyprowadził zespół jako kapitan. Pierwszy raz od 2013 roku.
Decyzja Nawałki z 2014 roku wzbudzała wiele emocji. Po 10 latach trudno jednak zarzucić byłemu selekcjonerowi popełnienie błędu. Lewandowski jest symbolem polskiego futbolu na całym świecie. Niejednokrotnie przynosił swoim rodakom powody do wielkiej dumy. Przede wszystkim był jednak liderem na boisku. Oczywiście, można przypominać mecze, w których nie spełniał oczekiwań, ale w ogólnym rozrachunku w wielkim stopniu przyczynił się do awansu naszej kadry na wielkie turnieje.
Wystarczy spojrzeć na same liczby. Euro 2016 jest zdecydowanie najlepiej wspominanym turniejem w wykonaniu reprezentacji Polski w ostatnich kilkudziesięciu lat. Warto przypomnieć, że Lewandowski z 13 golami został królem strzelców eliminacji tych mistrzostw. Był też najlepszym europejskim strzelcem w eliminacjach mundialu 2018 – zdobył w nich 16 bramek. Jako kapitan prowadził drużynę na trzech mistrzostwach Europy i dwóch mistrzostwach świata.
Wyjątkowym meczem w karierze "Lewego" był towarzyski mecz z Islandią w czerwcu 2021 roku. Po raz 58. wyprowadzał wówczas reprezentację jako kapitan, czym pobił rekord Kazimierza Deyny. Obecnie ma na koncie 91 takich meczów. Mimo że ma 36 lat, spokojnie powinien doczekać się setnego spotkania, w którym reszta reprezentantów będzie podążać za nim przy wyjściu z tunelu. A jego rekord prawdopodobnie będzie nieosiągalny przez długie lata.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.