W piątek 10 stycznia w wieku 75 lat zmarł wieloletni prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Związku Piłki Ręcznej w Polsce Andrzej Kraśnicki. – Odejście prezesa Andrzeja Kraśnickiego to wielka strata dla świata sportu – podkreśla obecny prezes PKOl Radosław Piesiewicz. Polski sport pogrążył się w żałobie.
O śmierci Kraśnickiego poinformował w piątek tuż po godz. 23:00 Związek Piłki Ręcznej w Polsce. "Z wielkim żalem zawiadamiamy, że w dniu 10 stycznia 2025 roku zmarł Andrzej Kraśnicki, prezes Związku Piłki Ręcznej w Polsce w latach 2006–2021" – napisano.
– Był osobą dialogu, kompromisu. Stawiał na rozmowę. Nie był zawistny, zawsze szukał rozwiązań. To on zbudował mocne fundamenty pod to, jak obecnie wygląda związek i wyciągnął piłkę ręczną z gruzów, w których ją zastał. Jego wkład w sukcesy, które odnosiliśmy na parkiecie był ogromny. Tworzyliśmy jeden zespół – mówi w rozmowie z TVPSPORT.PL obecny prezes ZPRP Sławomir Szmal.
Kondolencje dla rodziny zmarłego płyną z całej Polski. "Z ogromnym żalem przyjąłem informację o śmierci Andrzeja Kraśnickiego – wieloletniego prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Rodzinie i bliskim składam najszczersze wyrazy współczucia" – napisał na portalu X minister sportu Sławomir Nitras.
– Odejście prezesa Andrzeja Kraśnickiego to wielka strata dla świata sportu. W imieniu Polskiej Rodziny Olimpijskiej, najbliższym, przyjaciołom i współpracownikom prezesa składam najszczersze wyrazy współczucia i kieruję słowa otuchy. W tych trudnych chwilach łączymy się z państwem w bólu – przekazał w oficjalnym komunikacie szef PKOl Radosław Piesiewicz.
"Prezes Andrzej Kraśnicki był wielce zasłużoną postacią dla polskiego sportu i ruchu olimpijskiego", "polski sport poniósł wielką stratę", "był wybitną postacią w historii polskiego sportu" – czytamy w komunikatach opublikowanych przez Polski Komitet Olimpijski i Związek Piłki Ręcznej w Polsce.
"Wspaniały człowiek, przyjaciel… Kochał ludzi i sport… Andrzeju spoglądaj na nas z niebiańskich aren…" – napisał prezydent Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) Witold Bańka.
"Jestem zszokowany wiadomością o śmierci mojego wielkiego przyjaciela Andrzeja Kraśnickiego, prezesa ZPRP w latach 2006-2021 i prezesa PKOl. Hojny i wyjątkowy człowiek, który zawsze był wspaniałym kolegą, prawdziwym sportowcem i liderem, a także wielkim osobistym wsparciem" – napisał Paco Blazquez Garcia, prezes hiszpańskiej federacji piłki ręcznej.
Kraśnicki urodził się 31 stycznia 1949 roku w Nidzicy. Studiował w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Trenował piłkę ręczną, w połowie lat 60. był zawodnikiem juniorskiej i młodzieżowej reprezentacji Polski. Później pracował jako trener, a także instruktor narciarstwa i ratownik wodny.
W latach 2002-2005 był prezesem Polskiej Konfederacji Sportu. W 2006 roku został prezesem Związku Piłki Ręcznej w Polsce. Funkcję tę pełnił przez 15 lat. Za jego kadencji reprezentacja mężczyzn wywalczyła trzy medale mistrzostw świata – srebro w 2007, brąz w 2009 i brąz w 2015 roku. W lutym 2021 roku zrezygnował z funkcji. Pół roku później został honorowym prezesem związku.
W kwietniu 2010 roku, po tragicznej śmierci Piotra Nurowskiego w katastrofie w Smoleńsku, objął funkcję prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego, wcześniej przez cztery lata pełniąc funkcję pierwszego wiceprezesa. Kierował PKOl do kwietnia 2023 roku, następnie został honorowym prezesem.
Był także członkiem Komitetu Wykonawczego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich, jednym z reprezentantów Europy w Radzie Wykonawczej Światowego Stowarzyszenia Narodowych Komitetów Olimpijskich, a także członkiem Rady Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA).
Za swoje osiągnięcia został odznaczony m.in. Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Olimpijskim.
Andrzej Kraśnicki zmarł 10 stycznia 2025 roku, na trzy tygodnie przed 76. urodzinami. W ostatnich miesiącach życia zmagał się z chorobą.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.