Bardzo źle wygląda sytuacja poprzedzająca podyktowanie rzutu karnego dla Wieczystej Kraków w meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Rywalizacja o awans do I ligi została wypaczona. To zdarzenie przypomina głośne skandale międzynarodowe, które przyczyniły się do powstania systemu VAR. To, co w czasie gry zdarzyło się naprawdę, kiedyś często widzieli wszyscy na stadionie i wszyscy przed telewizorami, tylko nie sędziowie. Tak jak podczas meczu Wieczysta – Zagłębie. Z tej sytuacji VARto wyciągnąć wnioski.
– Był mecz zawodowców o stawkę, była telewizja, ale nie było systemu VAR. Czy jedno z drugim nie powinno wiązać się z trzecim? – pytają oburzeni wypaczeniem przez sędziów meczu Wieczysta – Zagłębie, czyli dwóch drużyn walczących o awans do Betclic I ligi.
Była 90. minuta meczu Betclic 2. Ligi, kiedy Dijan Vukojević z Wieczystej przewrócił się w polu karnym Zagłębia. Sędzia Arkadiusz Nestorowicz najpierw bardzo wyraźnym gestem ręki dał znać, że nakazuje kontynuować grę, a po chwili z jakiegoś powodu zmienił zdanie i podyktował rzut karny. Dlaczego? Być może coś przemyślał, być może usłyszał podpowiedź od któregoś ze współpracowników: sędziów asystentów albo może sędziego technicznego.
To była decyzja zła, wręcz fatalna. Powtórki wideo dowodzą, że Vukojević sam spowodował swój upadek. Albo dlatego, że chciał nabrać sędziego i oszukać rywali oraz publiczność, albo ewentualnie dlatego, że niechcący "zarył" butem w murawę.
Piłkarze Zagłębia zareagowali szybko i zdecydowanie. Protestowali w taki sposób, że gdyby sędzia chciał w tej sytuacji postąpić zgodnie z "Przepisami gry" i konsekwentnie, musiałby pokazać im jeszcze więcej kartek, być może nie tylko żółte, bo poziom agresji piłkarzy wobec sędziego był nadzwyczajnie wysoki.
Z rzutu karnego gospodarze strzelili gola na 1:0, ale po chwili doszło do wyrównania. Mecz zakończył się remisem 1:1, co oznacza, że decyzja sędziowska wypaczyła zarówno przebieg meczu, jak i wynik bramkowy i punktowy, bo bez gola z niesłusznego rzutu karnego na 1:0 mecz potoczyłby się inaczej i mógłby zakończyć się porażką Wieczystej 0:1.
Właśnie z powodu tak dużych, wyraźnych, wręcz oczywistych błędów sędziowskich 5 marca 2016 roku FIFA i The IFAB ogłosiły podjęcie decyzji o rozpoczęciu współpracy w celu przygotowania i wdrożenia w piłce nożnej systemu VAR. Mimo iż do eksperymentów od początku mogły zgłaszać się wszystkie związki narodowe i ligi zawodowe, PZPN przez rok nie reagował na inicjatywę FIFA i The IFAB ani na otrzymywane propozycje w sprawie VAR. Działacze Kolegium Sędziów PZPN i inni wpływowi działacze piłkarscy w rozmowach gabinetowych i kuluarowych okazywali mocno i wyraźnie, że nie są zainteresowani wprowadzeniem powtórek wideo w Polsce, albo że są takiemu rozwiązaniu wręcz przeciwni.
– Trzeba robić, co się da, żeby opóźnić wprowadzenie systemu wideo – powiedział jeden z ważnych działaczy przy świadkach. Z VAR i jego zwolenników niektórzy kpili nawet publicznie.
Dlaczego byli przeciwni? Z wielu różnych powodów.
– To podważy autorytet sędziów. – To utrudni współpracę sędziów. – Zacznie się rozmywanie odpowiedzialności, kto za które błędy powinien odpowiadać. – To jak mielibyśmy oceniać sędziów korzystających z VAR-u? – Jest dobrze, po co to zmieniać – tak mówili niektórzy działacze sędziowscy. Głośno nie przyznawali, że VAR może ograniczać możliwości działania układów korupcyjnych. Jeden za to ośmielił się powiedzieć mi, że jeżeli VAR zostanie w Polsce wprowadzony, to mnie już w środowisku sędziowskim nie będzie…
Inni działacze byli przeciwni systemowi VAR z innych powodów: – To wydłuży mecze, bo sędziowie będą musieli oglądać powtórki. – A skąd wziąć w Polsce tyle kamer, żeby VAR można było wprowadzić w całych rozgrywkach? Nie stać na to. – Piłka nożna jest konserwatywna i popularna, bo się nie zmienia. Tyle lat nie było systemu VAR, więc dalej też go może nie być. Szkoda pieniędzy – mówili inni działacze. Długo nie przyznawali głośno, że pieniądze PZPN czy Ekstraklasy SA woleliby przeznaczyć na inne cele niż kolejne związane z sędziowaniem.
Władze PZPN zmieniły zdanie dopiero wiosną 2017 roku, po nagłośnieniu tematu w wielotygodniowej kampanii medialnej promującej system VAR, blisko stu programach i publikacjach w różnych stacjach telewizyjnych, radiowych, dziennikach, czasopismach i na stronach internetowych, w tym programach w TVP Sport i TVPSPORT.PL oraz serii artykułów w "Przeglądzie Sportowym". Dopiero wtedy, gdy opinia publiczna już dobrze wiedziała o możliwości wdrożenia systemu VAR również w Polsce, władze PZPN zmieniły zdanie i postanowiły zacząć działać w celu wprowadzenia VAR w Polsce. Na początek w Ekstraklasie i Pucharze Polski, potem w wersji VAR light również w I lidze.
Dlaczego o tym przypominam? Otóż dlatego, że tak jak już 5 marca 2016 roku i potem przez rok było oczywiste, że system VAR można wprowadzić również w Polsce, ponieważ już wtedy mieliśmy w kraju wszystko, co było do tego potrzebne i niezbędne, tak samo teraz jest oczywiste, że mamy w Polsce wszystko, żeby w I lidze wprowadzić system VAR w pełnej wersji, czyli takiej samej, w jakiej jest używany w Ekstraklasie i Pucharze Polski, a w II lidze możemy wprowadzić taki sam VAR, ewentualnie VAR light, ewentualnie wdrożyć system Video Support.
Ten ostatni również pozwala naprawiać błędy sędziowskie, ale nie dzięki sędziom wideo, lecz dzięki samym piłkarzom czy i trenerom, którzy mogą zgłaszać tak zwany challenge, czyli wniosek formalny o zweryfikowanie decyzji sędziowskiej. System Video Support był już testowany przez FIFA w ubiegłym roku, nadal jest testowany i każdy związek narodowy może do tego testu przystąpić. Również PZPN, również I liga, także II liga, kobieca Ekstraliga też.
Czy na pewno warto?
Ważnymi sprawami w piłce nożnej powinny rządzić dobra wola, wiedza, logika, konsekwencja i profesjonalizm. Tak jak wszędzie tam, gdzie grają zawodowi piłkarze prowadzeni przez zawodowych trenerów i wspomagani przez profesjonalne sztaby, powinni też pracować zawodowi sędziowie – tak samo wszędzie tam, gdzie mecze są transmitowane przez profesjonalne telewizje, będące oficjalnymi partnerami organizatorów rozgrywek, sędziowie powinni móc korzystać z systemu VAR, ewentualnie systemu VAR light, ewentualnie systemu Video Support.
Skoro liga jest na tyle atrakcyjna, ważna i profesjonalna, że jej mecze są profesjonalnie relacjonowane i transmitowane z użyciem profesjonalnych kamer, to nic nie powinno stać na przeszkodzie, aby obraz z tych kamer trafiał do sędziów. Od razu, w czasie meczu, żeby móc naprawić błąd, a nie dopiero z mediów informujących o kolejnym wypaczeniu meczu. Skoro na profesjonalne traktowanie rozgrywek stać kluby i media, tak samo profesjonalnie powinien je traktować PZPN i współpracujące z nim organizacje ligowe.
6 - 1
Walia
2 - 5
Francja
3 - 2
Dania
4 - 1
Niemcy
1 - 3
Hiszpania
1 - 2
Belgia
1 - 1
Szwajcaria
4 - 3
Islandia
4 - 1
Walia
4 - 0
Holandia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.