| Piłka nożna / Betclic 1 Liga
Trwa kolejny kryzys finansowy w Wiśle Kraków. Piłkarze Wisły czekają na zaległe wypłaty. Mieli je dostać przed meczem ze Zniczem Pruszków, ale do tego nie doszło.
Początek roku 2025 nie jest łatwy dla Wisły Kraków. Piłkarze czekają na pensje, a na boisku drużyna rozpoczęła od niespodziewanej porażki ze Zniczem Pruszków.
Wedle naszych informacji, zaległości wobec piłkarzy sięgają już dwóch wypłat. Oznaczałoby to, że przynajmniej część zawodników w tym roku nie dostała jeszcze żadnych pieniędzy. Zaległe pensje miały wpaść na konto zawodników w piątek przed meczem ze Zniczem. Tak się jednak nie stało. Pensje nie pojawiły się także na początku tego tygodnia. Z jednego źródła usłyszeliśmy, że teraz obowiązująca data to 26 lutego.
Zapytaliśmy Jarosława Królewskiego, jaki termin obecnie obowiązuje, ile wynoszą zaległości i jaki jest pomysł na sfinansowanie tych pensji. Zapytaliśmy także, czy opóźnienia w wypłatach dotycząc także pracowników.
– Wypowiedziałem się jawnie i szeroko na temat wynagrodzeń w ostatnim wywiadzie i nie będę więcej tego tematu komentował, w szczególności, że często są to indywidualne ustalenia. Jestem na bieżąco w kontakcie z radą drużyny i z naszymi partnerami. W związku z tym, że problem niedługo zostanie rozwiązany - nie zamierzam go więcej poruszać – powiedział Królewski TVPSPORT.PL.
– Serdecznie jednak proszę, aby zaprezentować temat obiektywnie i napisać z czego ów problem wynika. Kary i nieujawnione długi historyczne sprzed 20 lat – nieplanowane budżetowo – kosztowały nas kilka milionów złotych, a konieczność spełnienia warunków licencji UEFA, zmusiła nas do regulacji wielu zobowiązań planowanych na dalszą część sezonu (co byłoby możliwe w ramach polskiego systemu licencyjnego) już w styczniu – dodał.
O niespodziewanych wydatkach i niespodziewanych przychodach Wisły w zeszłym roku pisaliśmy kilka dni temu. W roku 2024 krakowski klub zdecydowanie więcej niespodziewanie zarobił dzięki zdobyciu Pucharu Polski i dobrej postawie w Europie (co najmniej 11 mln zł) niż niespodziewanie musiał zapłacić (co najmniej 3 mln zł). Choć oczywiście trzeba pamiętać, że gra w Europie wiąże się z dodatkowymi kosztami logistycznymi. Dodatkowo, klub dostał nieplanowane wcześniej wsparcie od kibiców (1,5 mln zł). A wygląd klubowych ksiąg udało się znacznie poprawić, dzięki umorzeniu wewnętrznego długu wobec TS Wisła na łączną kwotę blisko 9 mln zł.
A co Królewski mówił o zaległościach we wspomnianym wywiadzie? Słowa te padły jeszcze przed meczem ze Zniczem w rozmowie z "Gazetą Krakowską".
– Nie ma tutaj tajemnicy – niespodziewana płatność z 2003 roku, którą musieliśmy uregulować, spowodowała nam perturbacje w budżecie. Mamy teraz trudniejszy okres, szczególnie, że nie gramy meczów. I nie będę krył, że mamy zaległości w wypłatach dla zawodników. Mamy jednak tak zbudowane relacje, że piłkarze wiedzą, kiedy i jak chcemy zarządzić tym problemem. Ogólnie na tle innych klubów Wisła Kraków radzi sobie pod względem finansowym – mówił wówczas prezes Białej Gwiazdy.
W roku 2024 Wisła zyskała dwa poważne zastrzyki gotówki, w tym roku na takie się nie zanosi. Chyba, że Wisła zdoła jednak wywalczyć awans do PKO Ekstraklasy. Bez pomocy z zewnątrz będzie bardzo trudno o przywrócenie jako takiej płynności finansowej. Królewski pozostaje optymistą i zapewnia, że ma plan jak wyjść z tej sytuacji.
Opóźnienia w wypłatach to w krakowskim klubie żadna nowość. Podobna sytuacja była niemal równo rok temu. Pod koniec lutego 2024 zawodnicy spotkali się z Królewskim, by porozmawiać na temat opóźnienia w wypłatach. – Aktualna średnia zaległość do drużyny/sztabu przeterminowanych płatności to około 1.34 miesiąca w ujęciu kwotowym. Drużyna i sztab w tym kontekście zachowuje się wzorowo, czuje odpowiedzialność za klub i zdaje sobie sprawę z wyzwań, które mamy przed sobą i tych spowodowanych przeszłością – tłumaczył wówczas prezes klubu.
Teraz przed piłkarzami Białej Gwiazdy ważny mecz. W sobotę zagrają z Ruchem Chorzów, a na trybunach Stadionu Śląskiego zasiądzie ponad 50 tysięcy widzów. Transmisja tego wyjątkowego spotkania w TVP.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.