| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Brutalne, poważne, rażące – takie były dwa faule w meczu Cracovia – Jagiellonia Białystok. Jasne i oczywiste – takie były w tych sytuacjach błędy sędziowskie. Najgorsze jest to, że sędzia VAR Damian Sylwestrzak, który do Krakowa przyjechał po powrocie z meczu Ligi Konferencji, oba brutalne faule przegapił albo ocenił je całkowicie źle.
Sędziowie nie chronili zdrowia piłkarzy jak powinni
Na początku drugiej połowy meczu, przy wyniku 0:2, Otar Kakabadze z Cracovii zaatakował korkami będącego przy piłce Tomasa Silvę z Jagiellonii. To był brutalny, poważny i rażący faul. Kakabadze trafił rywala w taki sposób, że mógł mu złamać nogę lub spowodować inną poważną kontuzję.
Silva został trafiony korkami ze znaczną siłą w okolice stawu skokowego i ścięgna Achillesa. Sfaulowany padł na murawę jak trafiony piorunem i zwijał się z bólu. Sędzia Daniel Stefański pokazał Kakabadze tylko żółtą kartkę. Prawdopodobnie z tego powodu, że Kakabadze trafił Silvę atakując go od strony linii bocznej, a Stefański obserwował to zdarzenie z przeciwnej strony – od środka boiska. Być może dlatego nie dostrzegł powagi faulu i dużego zagrożenia dla zdrowia zawodnika Jagiellonii.
Poważny błąd Stefańskiego, bardzo poważny Sylwestrzaka
O ile przyczyny błędu Stefańskiego można zrozumieć, o tyle nie można zrozumieć braku interwencji sędziego VAR. Był nim Damian Sylwestrzak. Na powtórkach telewizyjnych widać wyraźnie, co zrobił zawodnik Cracovii. Sędziowie wideo dysponowali tymi powtórkami, a jednak Sylwestrzak nie skłonił sędziego głównego, aby sam przekonał się, jak poważny i rażący był ten faul. Błąd Stefańskiego był poważny, błąd Sylwestrzaka był bardzo poważny.
W 69. minucie sędziowie popełnili drugi w tym meczu zdumiewający i bulwersujący, jasny i oczywisty błąd. Lamine Diaby-Fadiga z Jagiellonii wykonał niezwykle niebezpieczny ”flying tackle”, czyli rzucił się całym ciałem w taki sposób, że miał nogę wycelowaną korkami w kierunku Mikkela Maigaarda, całym ciałem był w powietrzu „lecąc” w kierunku zawodnika Cracovii i nie mógł się już zatrzymać przed uderzeniem w niego. To był szkoleniowy przykład faulu, jaki musi być ukarany czerwoną kartką.
Czytaj też: Sędziowie nie wiedzą, co robić. PZPN zapowiada poprawki w przepisach
Sędzia Stefański bez wsparcia z żadnej strony
Sędzia Daniel Stefański ponownie źle ocenił powagę przewinienia i znowu pokazał jedynie żółtą kartkę. Prawdopodobnie również tę sytuację ocenił źle przez nieodpowiednie ustawienie i najwyraźniej także przez brak odpowiedniej informacji od sędziego asystenta Dawida Golisa i sędziego technicznego Karola Wójcika.
W tej sytuacji po raz drugi w tym meczu totalnie zawiódł sędzia wideo Damian Sylwestrzak. Musiał widzieć powtórki tej sytuacji, powinien także dostrzec, że to był „flying tackle”, czyli faul wykonany z nieproporcjonalną siłą, a zatem powinien też wiedzieć, że piłkarzowi Jagiellonii należała się czerwona kartka, tak samo jak wcześniej należała się Otarowi Kakabadze. A jednak znowu Sylwestrzak nie dał Stefańskiemu szansy na naprawienie błędu z żółtą kartką.
Sędzia Sylwestrzak potrzebuje odpoczynku
Damian Sylwestrzak w czwartek był sędzią meczu Real Betis Sewilla – KAA Gent w Lidze Konferencji. Nie wiemy, kiedy wrócił, ile czasu przeznaczył na regenerację sił, ale najwyraźniej przerwa między meczem w Hiszpanii i spotkaniem w Krakowie była dla niego zbyt krótka. Teraz powinien odpocząć dłużej, bo żaden sędzia w takiej formie nie powinien wychodzić na boisko ani siadać przed monitorami systemu VAR, nawet jeśli dla UEFA jest poważnym kandydatem do sędziowania w Lidze Mistrzów już w tym roku.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.