Skoczkowie celują za zieloną linię, lekkoatleci będą z kolei podążali za (a najlepiej przed) zielonymi punktami. Halowe mistrzostwa Europy w Apeldoorn to pierwsza mistrzowska impreza, podczas której używany jest system Wavelight. A budzi on kontrowersje, bo granica między delikatną pomocą, a wspomaganiem może być cienka.
Korespondencja z Apeldoorn
Swego czasu wprowadzenie w skokach narciarskich zielonej linii, której przekroczenie wiązało się z objęciem prowadzenia w konkursie, uznawano za zmianę rewolucyjną. Wcześniej była ona widoczna tylko dla widza oglądającego zawody przed ekranem. Zawodnik lądując nie mógł być pewny, czy uzyskana odległość będzie wystarczająca do pierwszego miejsca.
Podobne udogodnienie dla widza funkcjonowało od lat w innych dyscyplinach, np. pływaniu. Zawodnik podążał za uciekającą przed nim wirtualną linią wyznaczającą tempo rekordu świata. Rzecz jasna on na tafli wody widzieć jej nie mógł. To była jedynie informacja dla kibica, z jaką prędkością poruszają się pływacy.
W skokach w pewnym momencie podjęto decyzję o pójściu o krok dalej i od dłuższego czasu skoczek już po wylądowaniu wie, czy próba powinna dać mu prowadzenie. Zieloną linię widzi już będąc w locie. W lekkoatletyce także powoli wprowadzana jest bardzo istotna, analogiczna zmiana.
Mowa o systemie Wavelight. Systemie już testowanym, m.in. podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej zaliczanego do Diamentowej Ligi. Całkowita rewolucja to zatem nie będzie. Halowe mistrzostwa Europy w Apeldoorn to jednak pierwsza impreza mistrzowska, podczas której ten system jest używany.
Na czym on na dobrą sprawę polega? To elektroniczny system nadający tempo biegu. Wokół toru pojawiają się migające zielone światełka, które wyznaczają tempo pozwalające osiągnąć dany wynik.
– To ma być przełomowe rozwiązanie. Zostało już zatwierdzone przez Europejskie Stowarzyszenie Lekkoatletyczne – przyznał Noor van der Lugt będący dyrektorem ds. wydarzeń w TIG Sports & Events – firmie bezpośrednio zaangażowanej w organizację tegorocznych mistrzostw w Apeldoorn.
Wprowadzenie systemu promowane jest jako zmiana mająca na celu zwiększenie atrakcyjności wydarzenia, aby było ono jeszcze bardziej przejrzyste dla widza. Ma on dokładnie widzieć, jak zawodnicy zachowują się na torze, kiedy słabną, kiedy narzucają większe tempo, kiedy zbliżają się do rekordowych wyników. Wszystko, jak przekonują organizatorzy, w zgodzie z duchem rywalizacji. To ma być dodatek dla widza, nie forma wspomagania dla biegaczy. Co do ostatniego aspektu pojawia się jednak sporo wątpliwości.
System Wavelight, czyli szeroko pojęta zabawa ze światłami, na halowych mistrzostwa Europy w Apeldoorn spełnia trzy funkcje. Pierwsza z nich to efekty czysto wizualne. Gra świateł jest używana m.in. do prezentacji zawodników, ma w ten sposób wzbogacić widowisko.
Zielone punkty wyświetlane wokół toru odgrywają rolę "przewodnika" w biegach na 1500 i 3000 metrów. Wówczas ustalają tempo rywalizacji, choć nie na wszystkich jej częściach. O działaniu systemu przekonała się już m.in. Weronika Lizakowska. Niekiedy nie ma on właściwie żadnego wpływu na biegnących zawodników, bo punkty wyświetlają się znacznie przed nimi, w odległości, z której trudno je dostrzec, a co dopiero wykorzystać ich działanie.
Najistotniejszą częścią jest jednak potencjalne wpływanie na rekordy. Jak czytamy na oficjalnej stronie organizacji European Athletics, system Wavelight zadziała podczas biegów finałowych. Wyświetlane będzie wówczas tempo rekordu świata, Europy lub mistrzostw. A to, kiedy system zadziała, będzie zależne od kilku czynników.
Inaczej jego działanie będzie wyglądało na poszczególnych dystansach. W biegach na 400 i 800 metrów system uruchomi się tylko na ostatnim okrążeniu i w sytuacji, gdy zawodnik będzie ok. pół sekundy od danego rekordu. Na dłuższych dystansach różnica może być większa. Znaczenie będą miały też kolory – białe punkty wyznaczają tempo rekordu halowych mistrzostw Europy, niebieski – rekordu Europy, a czerwony – rekordu świata.
Elektroniczny "pacemaker" to na razie ciekawie prosperująca zmiana. Czy rewolucja? Okaże się z czasem.
Transmisje z halowych mistrzostw Europy w Apeldoorn w TVP Sport, TVPSPORT.PL i aplikacji mobilnej.
👉 sobota 8 marca, sesja poranna [TRANSMISJA]
👉 sobota 8 marca, sesja wieczorna [TRANSMISJA]
👉 niedziela 9 marca, sesja poranna [TRANSMISJA]
👉 niedziela 9 marca, sesja wieczorna [TRANSMISJA]
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.