| Piłka nożna / Betclic 2 Liga
KS Borek, Kaszowianka Kaszów, Piast Wołowice i Skawinka Skawina – to rywale, z którymi jeszcze cztery lata temu w klasie okręgowej rywalizowała Wieczysta Kraków. Teraz, po raz pierwszy od 1947 roku, zagra na drugim szczeblu rozgrywkowym, a jej przeciwnikami będą tak uznane firmy jak Śląsk Wrocław, Ruch Chorzów czy Wisła Kraków, z którą zmierzy się w derbowych meczach w Betclic 1 Lidze.
Dziś Wieczysta jest na ustach piłkarskiej Polski, ale jeszcze dekadę temu nie znaczyła właściwie nic. Została założona w 1942 roku jako klub konspiracyjny. W czasie II wojny światowej rozgrywki piłkarskie były zdelegalizowane, a drużyny piłkarskie nie miały prawa istnieć. Po zakończeniu wojny Wieczysta rywalizowała w eliminacjach do ligi powojennej. Przegrała ostatecznie w barażu z Tarnowią. W 1947 zanotowała swój największy sukces – grała w klasie A, która była ówczesnym drugim poziomem rozgrywkowym. W późniejszych latach tułała się po niższych ligach, od czwartego po nawet siódmy szczebel.
W Krakowie królowała Wisła i Cracovia, popularne były też Hutnik i Garbarnia, a żółto-czarni byli tylko lokalną ciekawostką – jak Nadwiślan, Prądniczanka czy Clepardia – aż do czerwca 2020 roku. Wówczas Wieczystą przejął Wojciech Kwiecień, krakowski biznesmen, który dorobił się na popularnej sieci aptek. To niezwykle tajemnicza postać, która nie tylko nie udziela się w mediach, a nawet nie lubi być fotografowana. Dwa lata wcześniej sondował przejęcie Wisły, ale po analizie finansowej wycofał się z tego pomysłu i skupił się więc na bardziej kameralnym klubie z Krakowa. Najpierw spłacił długi sięgające kilkuset tysięcy złotych, a później wyznaczył sobie ambitny cel – jak najszybszy awans z okręgówki do co najmniej 1. ligi.
Przełomową datą dla współczesnej historii Wieczystej był 15 czerwca 2020 roku. To właśnie wtedy jako nowy zawodnik klubu zaprezentowany został Sławomir Peszko. Transfer 48-krotnego reprezentanta Polski z ekstraklasowej Lechii Gdańsk do drużyny z klasy okręgowej dla wielu był gigantycznym szokiem. "Peszkin" zapoczątkował erę galaktycznych transferów Kwietnia. Miał być twarzą projektu, za którą pójdą inne gwiazdy i faktycznie tak się stało. Na Chałupnika z czasem zawitali byli reprezentanci kraju: Michał Pazdan, Jacek Góralski, Radosław Majewski i Rafał Pietrzak oraz byłe gwiazdy Ekstraklasy: Thibault Moulin i Rafa Lopes. Kwiecień sprowadził do siebie nawet uczestnika Ligi Mistrzów, Jakuba Peska.
Wieczysta w licytacjach potrafiła przebijać nawet kluby z Ekstraklasy, płacąc w niższych ligach po kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Wojciech Kwiecień stał się krakowskim odpowiednikiem Florentino Pereza. Przy Chałupnika mieli swoich "Galacticos".
Droga Wieczystej do 1. ligi nie była tak łatwa, jak można było się spodziewać. Jak na ironię, Wojciech Kwiecień rozpoczynał swoją przygodę jako właściciel z Przemysławem Cecherzem jako trenerem. W sezonie 2020/2021 Cecherz wygrał wszystko, co mógł – awansował do 4. ligi (28 wygranych spotkań z bilansem bramkowym 216:8), wygrał Puchar Polski na szczeblu krakowskim i w okręgu małopolskim. Mimo to i tak stracił pracę – nieoficjalnie za wywiad udzielony "Przeglądowi Sportowemu". Jego następcą został legendarny Franciszek Smuda, dzięki czemu Wieczysta jeszcze bardziej zyskała jeszcze większy rozgłos medialny. Były selekcjoner reprezentacji Polski wprowadził Wieczystą do 3. ligi, awansował także do 1/16 Pucharu Polski.
W 3. lidze Wieczysta napotkała pierwsze trudności. W premierowym sezonie nie zrealizowała celu, jakim był szczebel centralny. Żółto-czarnych w ciągu ośmiu miesięcy prowadziło aż trzech szkoleniowców – Smuda, Dariusz Marzec i Wojciech Łobodziński. Do 2. ligi zespół wprowadził dopiero Maciej Musiał, ale na stanowisku wytrwał niespełna trzy miesiące. Tylko tymczasowo drużynę przejął Sławomir Peszko, który zakończył karierę z powodu poważnej kontuzji. Trenerski żółtodziób spisał się na tyle dobrze, że został na ławce stałe i ku uciesze właściciela wprowadził go do Betclic 2 Ligi.
W trakcie trwającego sezonu Wieczysta długo zajmowała miejsce premiujące bezpośredni awans do Betclic 1 ligi. Pogrążyła ją słabiutka wiosna. 18 kwietnia zwolniony został Peszko. Na jeden mecz zastąpił go asystent Rafał Jędrszczyk. I choć władze Wieczystej myślały o zatrudnieniu większego nazwiska – mówiło się o Janie Urbanie, Piotrze Stokowcu, Leszku Ojrzyńskim, a nawet Danie Petrescu – to wybór padł na Cecherza. 52-letni szkoleniowiec miał spiąć piękną klamrą swoją przygodę przy Chałupnika. Aż do finału baraży z Chojniczanką na siedem spotkań wygrał tylko dwa razy. Pomimo trudności, finalnie zakończył swoją misję sukcesem.
Wojciech Kwiecień tak jak obiecał, tak zrobił – wprowadził Wieczystą do 1. ligi. W dniu awansu na zaplecze Ekstraklasy pojawia się jednak oczywiste pytanie: co dalej? Od kilku miesięcy mówi się o tym, że biznesmen jest zainteresowany zainwestowaniem w Wisłę Kraków. Jego przyjaciel Jarosław Królewski wielokrotnie podsycał doniesienia medialne i nie wykluczał, że Kwiecień pomoże finansowo Białej Gwieździe.
Ledwo Wieczysta awansowała, a już wykonała dwa głośne transfery: z Grecji ściągnęła dawnego króla strzelców Ekstraklasy 35-letniego Carlitosa, a także stopera Dawida Szymonowicza, który ma na swoim koncie 166 występów w najwyższej klasie rozgrywkowej.
Pomimo głośnych nazwisk w składzie i awansu na zaplecze elity, przyszłość Wieczystej stoi pod lekkim znakiem zapytania. Nie wiadomo, jak będzie wyglądało dalsze finansowanie klubu. Awans do Betclic 1 Ligi oznacza też jedno – pożegnanie z piłkarskimi zmaganiami przy Kazimierza Chałupnika 16. Obecny obiekt Wieczystej nie spełnia bowiem wymagań licencyjnych.
Pierwotnie żółto-czarni mieli występować na zapleczu elity na stadionie Wisły Kraków na Reymonta. Jak jednak informował Mateusz Miga z TVPSPORT.PL, ze względu na to, że Szachtar Donieck będzie grał swoje mecze w europejskich pucharach właśnie na stadionie Wisły, Wieczysta najprawdopodobniej będzie grać w Sosnowcu lub Niepołomicach.
– Chodzę na mecze Wieczystej już kilka lat. Dziś mamy ładną trybunę dla kibiców, ale pamiętam czasy, jak były tutaj zwykłe ławeczki – opowiada TVPSPORT.PL pan Władysław, jeden z oddanych kibiców. – Szkoda, że Wieczysta zagrała tu ostatni mecz. Miał być rozbudowywany stadion, ale prawdopodobnie nie będzie. Ponoć pan Kwiecień wtopił tu 20 milionów. Zobaczymy czy tu zostanie, czy zainwestuje w Wisłę. Chciałbym, żeby tu był – dodaje.
Jedno jest pewne: dzięki swojej oryginalności i "galaktyczności" Wieczysta na pewno nie zejdzie z ust piłkarskich kibiców w Polsce.
Następne
2 - 0
Chojniczanka
5 - 3
Świt Skolwin
3 - 1
KKS 1925 Kalisz
16:00
Sandecja Nowy Sącz
18:00
Stal Stalowa Wola
11:00
GKS Jastrzębie
15:00
ŁKS II Łódź
15:00
Chojniczanka
15:00
Rekord Bielsko-Biała
15:00
KKS 1925 Kalisz
12:30
Zagłębie Sosnowiec
17:30
Warta Poznań
16:00
Podbeskidzie Bielsko-Biała
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.