| Piłka ręczna / Reprezentacja mężczyzn
W piątek polscy szczypiorniści rozpoczną grę o awans na mistrzostw świata 2019. Rozpoczną ją w prekwalifikacjach, potocznie nazywanych eliminacjami eliminacji. Na tym etapie znaleźli się po raz pierwszy od 2005 roku. O co tak naprawdę toczy się gra? I dlaczego turniej w Portugalii jest tak ważny w kontekście igrzysk w Tokio? Mecze z Kosowem, Cyprem i Portugalią w TVP Sport, na SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Z tym nie było problemów − "Oranje" ulegli Polakom 25:32, a Azerowie zostali rozbici 13:43. O zwycięstwie w turnieju decydował mecz ze Słowakami, z którymi biało-czerwoni niespodziewanie przegrali 28:31. Awans został jednak wywalczony.
Tamte mecze były narodzinami kadry Bogdana Wenty. Wszystko to działo się w czasach, gdy reprezentacji brakowało niemal wszystkiego − od opieki medycznej, przez stroje treningowe, aż po ubezpieczenia. Związek i jego prezes Marek Budziak tylko pozorowali działania, a zawodnicy głośno mówili o problemach. Podczas turnieju w Radomiu narzekali choćby na wyżywienie. − Chyba pomylono nas z innymi gośćmi. Jedzenie jest dobre, ale jest go po prostu mało − mówili.
Problemy z realizacją transmisji z turnieju miała też telewizja. W hali panował półmrok, więc konieczne było sprowadzenie dodatkowego oświetlenia. W trakcie spotkań z zasłon okiennych regularnie leciał kurz. Na domiar złego miejsca za liniami bocznymi było tyle, że jeden z operatorów stał z kamerą już w obrębie boiska. W kuluarach krążyła zresztą historia, że gdy Holendrzy zobaczyli obiekt, zapytali gdzie będą grać, bo myśleli, że przyprowadzono ich na halę treningową.
Va banque Wenty
Na problemy kadra napotkała też po turnieju, gdy doszło do rozmów w sprawie premii za awans na mistrzostwa. Związek oferował zawodnikom 50 tys. złotych za turniej prekwalifikacyjny, a kwestii pieniędzy za wygranie play-offów w ogóle nie poruszał. Z prostego powodu − Polacy trafili w nich na będącą wtedy potęgą (choć nieco w odwrocie) Szwecję i nikt z działaczy nie dawał im szans na awans.
Rozmowy stanęły w martwym punkcie, bo zawodnicy nie chcieli przyjąć propozycji Związku. Sprawę w swoje ręce w końcu wziął Wenta − zapowiedział, że kadra rezygnuje z wynagrodzenia za turniej w Radomiu, ale za wyeliminowanie Szwedów chce 150 tys. złotych, czyli trzy razy więcej niż wcześniej jej oferowano. Działacze przystali na to. I musieli płacić, bo Polacy w dwumeczu pokonali Szwedów jedną bramką. Kilka miesięcy później na Euro cudów nie zdziałali, ale już z kolejnej imprezy − mistrzostw świata w Niemczech − wrócili ze srebrnymi medalami.
Gra o Tokio
13 lat od tamtych wydarzeń polscy szczypiorniści znów przystępują do walki w prekwalifikacjach, ale już w zupełnie innej rzeczywistości. Zawodnicy i sztab mają zapewnione wszystko, czego potrzebują. Pozostaje im więc skupić się na grze.
Stawka, o którą będą rywalizować w Portugalii jest duża, bo tyczy się nie tylko przyszłorocznych mistrzostw w Niemczech i Danii, ale i igrzysk w Tokio. To właśnie poprzez mundial 2019 wywalczyć można pierwsze bilety na igrzyska lub też miejsce w turnieju kwalifikacyjnym. Drugą szansą będzie Euro 2020, które rozegrane zostanie już w nowym formacie, z udziałem 24, a nie 16 zespołów.
Co po Portugalii?
Wygranie turnieju w Povoa de Varzim da z kolei przepustkę do czerwonych play-offów. W nich zagra 18 zespołów − sześć z prekwalifikacji oraz 12 z 16 drużyn, które od piątku rywalizować będą w Chorwacji o mistrzostwo Europy. Cztery pozostałe reprezentacje z Euro − Niemcy, Dania, Francja oraz przyszły mistrz Europy (lub półfinalista jeśli na podium stanie ta trójka) − są już pewne udziału w mistrzostwach świata.
W fazie play-off zespoły zostaną podzielone na dwa koszyki. Do pierwszego trafi dziewięć najlepszych drużyn Euro (wyłączając Niemców, Danię, Francję i czwarty zespół), a do drugiego pozostałe trzy reprezentacje oraz sześć, które przedarły się przez prekwalifikacje. Jeśli Polacy wygrają więc w Portugalii, w play-offach trafią na kogoś z grona: Austria, Białoruś, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Hiszpania, Islandia, Macedonia, Norwegia, Słowenia, Serbia, Szwecja i Węgry.
Dalszy los Polaków zależy więc poniekąd od wyników Euro i szczęścia w losowaniu. By jednak dojść do rozważań na temat kolejnego rywala, kadra musi wcześniej wygrać w Portugalii. Rywalizację zacznie w piątek od meczu z Kosowem.
PLAN TRANSMISJI:
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.