W półfinałowym meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Juventusem Turyn a Realem Madryt na pewno nie zagra Karim Benzema. Tercet BBC Realu pozostanie więc bez jednego ważnego ogniwa. Ale na boisku i tak będziemy oglądać w akcji inne trio, które zasługuje na taki przydomek. Tworzą je obrońcy Juve: Barzagli, Bonucci i Chiellini. Drugi wariant "telewizyjnego" zestawienia żelaznej obrony Włochów to: Buffon, Bonucci, Chiellini.
Zamiast tercetu BBC możemy więc w turyńskim przypadku mówić o kwartecie "BBBC". To właśnie trzech obrońców i doświadczony bramkarz w ostatnich sezonach tworzyli obronę Starej Damy, która była nie do przejścia dla całej Serie A. W Europie już jednak tak kolorowo nie było, dlatego nowy trener Massimiliano Allegri zaczął trochę eksperymentować z jej zestawieniem.
Zmusiła go do tego również kontuzja Barzagliego, której doświadczony stoper nabawił się latem. Musiał przejść operację pięty i nie grał aż do stycznia. A że zbiegło się to w czasie z objęciem Juve przez Allegriego, na starcie był na straconej pozycji w rywalizacji o miejsce w składzie.
Drugi powód to zmiany ustawienia Juve, które wprowadził nowy szkoleniowiec. W czasie trzyletniej kadencji Antonio Conte jego zespół grał w żelaznym systemie 3-5-2 (albo 5-3-2, niech każdy czyta jak woli). Trójkę środkowych obrońców tworzyli właśnie Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci i Giorgio Chiellini. Jeśli nie zdołali zatrzymać ofensywnej akcji rywali – co zdarzało się niezwykle rzadko – za ich plecami czekał zawsze gotowy Gigi Buffon. Równie dobrze ta czwórka spisywała się w reprezentacji Włoch.
Potrzeba matką... zmian
Kontuzja Barzagliego, nowa "miotła" i chęć wreszcie wygrania czegoś na europejskiej arenie sprawiły, że Juventus zaczął jednak odchodzić od tego systemu. Allegri coraz częściej decyduje się na ustawienie 4-4-2, w którym – jak nietrudno zauważyć – brakuje miejsca dla jednego stoperów. Najczęściej parę na środku tworzą Chiellini i Bonucci, a po bokach operują Patrice Evra i Stephan Liechtsteiner. Większość kibiców Juventusu na forach przewiduje właśnie takie zestawienie obrony na mecz z Realem.
Barzagli prawdopodobnie usiądzie na ławce, ale w razie potrzeby Juve może w każdej chwili przejść do starego ustawienia, a 33-letni Włoch (albo jego siedem lat młodszy rodak Angelo Ogbonna) może wejść na boisko. Bo Allegri nie odszedł zupełnie od systemu z trójką z tyłu. W ostatnich meczach na zmianę próbuje raz jednego, raz drugiego. I daje szanse Barzagliemu. 0:0 z Monaco, 2:0 z Lazio, 1:0 z Genoą, 1:0 z Palermo – to wyniki tegorocznych meczów, w których obronę stanowiła "stara" trójka Barzagli, Bonucci, Chiellini.
Najlepsi na świecie?
Gdy Juve gra w systemie z czwóką z tyłu traci więcej goli (więcej to nie znaczy dużo), ale więcej też strzela. Allegri ma z tyłu kłopot bogactwa, a Bonucci twierdzi nawet, że obrona Starej Damy nie ma sobie równych. – Tylko spójrzcie na statystyki. Nie chcę się przechwalać, ale ja, Barzagli, Buffon i Chiellini tworzymy najlepszą obronę na świecie wśród drużyn narodowych – ocenił 27-letni stoper przed marcowym meczem włoskiej kadry. – Osiągnęliśmy ten poziom dzięki współpracy z wieloma trenerami, ale najwięcej dał nam Conte. On nauczył nas nowoczesnych zachowań w defensywie. Wszystko jest łatwiejsze, gdy wiesz jak się ustawiać – ocenił.
We wtorek Bianconerich czeka jednak test, jakiego w tym sezonie jeszcze nie doświadczyli. Ofensywa Realu, nawet nie w komplecie, postawi im warunki, jakich nie uświadczyli ani ze strony Borussii Dortmund w 1/8 finału, ani z Monaco w ćwierćfinale. Jeśli Juve w pierwszym meczu nie zachowa czystego konta, na rewanż może jechać już tylko w celach turystycznych.
19:00
Paris Saint-Germain/Aston Villa
19:00
Bayern Monachium/Inter Mediolan
19:00
Arsenal/Real Madrid
19:00
Barcelona/Borussia Dortmund
19:00
Zwycięzca SF 2
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (960 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.