Światowe media przed meczem Albania – Szwajcaria rozpisują się na temat pojedynku braci: Granita i Taulanta Xhaka. Zagrają przeciw sobie, pierwszy z nich w drużynie Helwetów, natomiast drugi w zespole z Bałkanów. Historia futbolu zna więcej takich przypadków, w których rodzeństwo gra w różnych drużynach narodowych.
Granit i Taulant Xhaka są synami kosowskich Albańczyków, ale wychowali się w Szwajcarii. Młodszy Granit jest właśnie u szczytu piłkarskiej kariery i od nowego sezonu będzie grał w Arsenalu, do którego trafił z Borussii Moenchengladbach za 30 milionów euro. Taulant nie zrobił międzynarodowej kariery i gra w Szwajcarii. Obaj zagrali przeciw sobie w szwajcarskiej lidze, gdy jeden reprezentował barwy FC Basel, a drugi Grasshopper Zurych.
Jerome Boateng (Niemcy) – Kevin-Prince Boateng (Ghana)
Bodaj najsłynniejszym – jak dotąd – przypadkiem, gdy mierzyło się dwóch braci był mecz fazy grupowej mistrzostw świata 2014 w Brazylii: Niemcy – Ghana. Wówczas stoper Niemców Jerome Boateng musiał powstrzymywać ataki przyrodniego brata i gwiazdy Ghany, – Kevina-Prince'a Boatenga. Obaj piłkarze urodzili się w Berlinie, ale starszy z nich zdecydował się na grę dla drużyny swoich przodków.
Christian Vieri (Włochy) – Max Vieri (Australia)
Christian Vieri był niekwestionowaną gwiazdą reprezentacji Włoch na przełomie stuleci. Piłkarz, który wystąpił na dwóch turniejach mistrzostw świata i mistrzostwach Europy w barwach Squadra Azzurra, zdobył zdobył 23 bramki. Na międzynarodowej arenie, choć w mniejszym wymiarze, zaistniał także brat Vieriego Max i nie była to drużyna Italii. Otóż stało się tak dzięki ich ojcu Roberto Vieriemu, który po zakończeniu kariery pracował w Australii i to właśnie od tej federacji Max otrzymał powołanie.
Rafinha (Brazylia) – Thiago Alcantara (Hiszpania)
Obaj piłkarze urodzili się w Brazylii, ale wychowali w Hiszpania. Zarówno Rafinha, jak i Thiago grali w młodzieżowych reprezentacjach La Furia Roja. Do seniorskiej piłki przebił się tylko ten drugi, jest zresztą w składzie Hiszpanii na Euro 2016. Rafinha z kolei poszedł śladami swojego ojca i przywdziewa trykot Canarinhos.
John Goodall (Anglia) – Archie Goodall (Irlandia Północna)
Był to pierwszy odnotowany przypadek, gdy rodzeni bracia wystąpili w dwóch różnych reprezentacjach. Miało to miejsce jeszcze w XIX wieku. John w drużynie Synów Albionu wystąpił 14-krotnie i 12 razy wpisał się na listę strzelców. Archie urodził się z kolei w Belfaście i w 10 meczach dla swej drużyny dwukrotnie wpisał się na listę strzelców.
Paul Pogba (Francja) – Florentin i Mathias Pogba (Gwinea)
Paula Pogby nie trzeba nikomu przedstawiać. Obecnie jest jednym z najbardziej rozchwytywanych piłkarzy na transferowym rynku. Jeden z liderów Juventusu i reprezentacji Francji, jak wielu zawodników kadry Les Bleus, ma afrykańskie korzenie. Rodzice Pogby są Gwinejczykami i tę reprezentację wybrali jego dwaj bracia bliźniacy Florentin i Mathias.
Steve Mandanda (Francja) – Parfait Mandanda (DR Konga)
Bardziej znany Steve od lat kojarzony jest z Olympique Marsylia i pomimo tego, że urodził w się w Demokratycznej Republice Konga, to reprezentuje barwy Trójkolorowych. Jego brat Parfait przyszedł na świat już we Francji, ale... gra dla DR Konga. Obaj mieli szansę zagrać przeciwko sobie w meczu międzynarodowym, ale w spotkaniu Francja – DR Konga, Steve opuścił boisko w przerwie, natomiast Parfait pojawił się na placu gry w drugiej połowie.
Sony Aluko (Nigeria) – Eniola Aluko (Anglia)
Rodzeństwo Aluko ma bardzo podobną historię do braci Mandanda. Eniola to gwiazda reprezentacji Anglii, w barwach której rozegrała już ponad 90 meczów i strzeliła ponad 30 bramek. Piłkarka Chelsea Ladies urodziła się w nigeryjskim Lagos, ale gra dla Anglii. Odwrotną drogę obrał jej brat Sony. Urodził się już na Wyspach Brytyjskich i grał w młodzieżowych drużynach Trzech Lwów do 20 roku życia, później zdecydował się na reprezentowanie Nigerii. Dotychczas ma na swoim koncie siedem występów.