Finały mistrzostw świata w Rosji zbliżają się wielkimi krokami. Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawimy stu najważniejszych piłkarzy w historii mundiali. W każdy wtorek odsłaniamy kolejną dziesiątkę. Czas na zawodników z miejsc 40 – 31.
40. Obdulio Varela (Urugwaj)
Kapitan reprezentacji Urugwaju, która sensacyjnie zdobyła mistrzostwo świata w 1950 roku. Był to jedyny turniej, w którym o zwycięstwie nie decydował finał w sensie stricto. Niemniej ostatnie spotkanie na Maracanie było decydujące – Brazylii wystarczył remis, ale przegrała 1:2.
W przedostatnim meczu Varela strzelił gola na wagę remisu z Hiszpanią (2:2). Był liderem nie tylko na boisku, ale przede wszystkim w szatni.
Wystąpił także na mundialu w 1954 roku w Szwajcarii. W ćwierćfinale strzelił gola Anglii (4:2), ale w półfinale z Węgrami (2:4 po dogrywce) nie mógł zagrać z powodu kontuzji. Według Urugwajczyków z Varelą w składzie ich zespół miałby większe szanse na pokonanie faworytów.
39. Michel Platini (Francja)
Uczestnik trzech turniejów finałowych o mistrzostwo świata (1978, 1982, 1986). Z każdym kolejnym było coraz lepiej. W Argentynie strzelił gola gospodarzom (1:2), ale Trójkolorowi nie wyszli z grupy.
W Hiszpanii był jednym z najlepszych piłkarzy turnieju. Strzelił dwa gole, Francja przegrała półfinał z Niemcami (3:3) dopiero po rzutach karnych, choć Platini jedenastkę wykorzystał (w sumie dwie: w meczu i w serii rzutów karnych). W meczu o trzecie miejsce lepsza była Polska (3:2).
Do Meksyku Francuzi polecieli jako mistrzowie Europy. Ich lider strzelił gola w 1/8 finału z Włochami (2:0) i w ćwierćfinale z Brazylią (1:1 i awans po karnych, choć Platini tym razem nie wykorzystał jedenastki). W półfinale znów na drodze stanęła RFN (0:2), ale tym razem Platini i koledzy triumfowali w meczu o trzecie miejsce – pokonali Belgię (4:2).
38. Ferenc Puskas (Węgry)
Jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii futbolu. Byłby w tym rankingu znacznie wyżej, gdyby nie cud w Bernie, do którego doszło 4 lipca 1954 roku. Wtedy rozegrano finał mistrzostw świata w Szwajcarii.
Węgrzy mierzyli się z RFN i byli wielkim faworytem. W grupie pokonali tego samego rywala 8:3. I początek nie zapowiadał katastrofy – po ośmiu minutach było 2:0, a pierwszego gola strzelił Puskas. Jednak Niemcy szybko wyrównali, a w końcówce zdobyli zwycięską bramkę.
Podobno gwiazda Węgrów zmagała się z urazem i zagrała w finale na własne życzenie, tylko po to, by wznieść puchar po meczu. To był drugi finał MŚ z rzędu, w którym doszło do tak niespodziewanego rozstrzygnięcia.
Puskas strzelił w Szwajcarii cztery gole i był uznawany za najlepszego gracza swojej drużyny.
37. Sepp Maier (Niemcy)
Na MŚ 1966 w Anglii był rezerwowym, ale na kolejnych trzech mundialach pełnił rolę pierwszego bramkarza Republiki Federalnej Niemiec. W 1970 w Meksyku wywalczył 3. miejsce, a cztery lata później przed własną publicznością został mistrzem świata. W czterech z siedmiu meczów zachował czyste konto.
W 1978 roku wciąż prezentował się wybornie, ale nasi sąsiedzi nie przeszli drugiej rundy – uplasowali się za Argentyną i Włochami.
Niemcy mieli wielu wybitnych bramkarzy, ale Maier wciąż uważany jest za najlepszego. Jeden z najwybitniejszych zawodników na tej pozycji w historii.
36. Daniel Passarella (Argentyna)
Bramkostrzelny obrońca, kapitan Albicelestes poprowadził zespół do mistrzostwa świata w 1978 roku przed własną publicznością. Strzelił gola z rzutu karnego w grupowym meczu z Francją (2:1).
Cztery lata później w Hiszpanii zdobył dwie bramki, lecz Argentyna przegrała oba mecze w drugiej rundzie. Pojechał także na mundial do Meksyku (1986), ale nie zagrał w ani jednym meczu przez chorobę wirusową. Na tym turnieju selekcjoner Carlos Bilardo zabrał Passarelli opaskę kapitana i dał ją Diego Maradonie, co stało się powodem konfliktu obu piłkarzy.
35. Silvio Piola (Włochy)
Wybitny włoski napastnik, który w 1938 roku poprowadził drużynę narodową do mistrzostwa. Był w niebywałej formie na turnieju we Francji i strzelał najważniejsze gole. Już w meczu pierwszej rundy jego bramka w dogrywce przesądziła o zwycięstwie nad Norwegią (2:1).
W ćwierćfinale z Francją do przerwy było 1:1, a Piola w drugiej połowie trafił dwukrotnie i Italia wygrała 3:1. Jego popisem był również finał, w którym dwa razy pokonał bramkarza i przyczynił się do zwycięstwa nad Węgrami (4:2).
Pięć bramek nie dało mu jednak korony króla strzelców. Nagroda trafiła do Leonidasa (w naszym rankingu na 57. miejscu).
34. Juan Alberto Schiaffino (Urugwaj)
Kolejny z reprezentacji Urugwaju, która sprawiła sensację na Maracanie w 1950 roku. W decydującym meczu zdobył wyrównującą bramkę z Brazylią, która wprowadziła nerwowość w szeregi gospodarzy.
W sumie na mundialach strzelił pięć goli – trzy w 1950 roku i dwa cztery lata później. W Szwajcarii Urugwajczycy przegrali w półfinale z Węgrami (2:4 po dogrywce) i z Austrią (1:3) w meczu o 3. miejsce.
33. Bobby Charlton (Anglia)
Kluczowy zawodnik w talii legendarnego trenera Alfa Ramseya. Poprowadził Anglików do jedynego jak do tej pory mistrzostwa świata – przed własną publicznością w 1966 roku. Strzelił gola z Meksykiem (2:0) w fazie grupowej. Koncertowo zagrał w półfinale z rewelacyjną Portugalią. Strzelił dwa gole (2:1), które zdecydowały o awansie do finału.
W sumie rozegrał 14 meczów na mistrzostwach świata (w 1962, 1966 i 1970). W Chile i Meksyku Synowie Albionu odpadali w ćwierćfinale.
32. Lothar Matthaeus (Niemcy)
Jako jeden z dwóch piłkarzy w historii wystąpił na pięciu mundialach (1982, 1986, 1990, 1994, 1998), rozegrał 25 meczów w finałach MŚ i jest pod tym względem rekordzistą.
Najlepiej zagrał we Włoszech, gdzie strzelił cztery gole i przyczynił się do zdobycia mistrzostwa świata. Kolejne mundiale – w USA i Francji – były dla Niemców rozczarowaniem, bowiem odpadali w ćwierćfinale.
W Hiszpanii w 1982 roku pełnił rolę rezerwowego, ale wszedł w dwóch meczach. Cztery lata później w Meksyku był już podstawowym zawodnikiem i wywalczył wicemistrzostwo.
Nie był wirtuozem, ale bardzo ważnym ogniwem niemieckiej kadry, dlatego ustanowił rekord, który trudno będzie pobić. Na MŚ 1982 miał 21 lat, a ostatni występ na mundialu (1998) zaliczył w wieku 37 lat.
31. Gianluigi Buffon (Włochy)
Był rezerwowym na MŚ 1998, grał na kolejnych czterech mistrzostwach. W 2002 roku Włosi odpadli w kontrowersyjnych okolicznościach z Koreą Południową w 1/8 finału, a w 2010 i 2014 nawet nie wyszli z grupy.
Ale mundial w Niemczech (2006) był popisem gry defensywnej Italii. W całym turnieju straciła tylko dwie bramki, a Buffona nie pokonał z gry żaden rywal. Niefortunnie zaskoczył go Cristian Zaccardo w meczu z USA (1:1), a także w finale Zinedine Zidane z rzutu karnego.
Został wybrany najlepszym bramkarzem turnieju. Nie mogło być inaczej. Miał zakończyć karierę po mistrzostwach świata w Rosji, ale Włosi nieoczekiwanie przegrali baraż ze Szwecją.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.