Dziewięć i jedna dziesiąta punktu – taką przewagę nad drugim Mariusem Lindvikiem przed ostatnim konkursem Turnieju Czterech Skoczni ma Dawid Kubacki. Za Polakiem przemawia nie tylko prowadzenie w klasyfikacji, ale i fakt, że po raz ostatni taka przewaga została zmarnowana… w sezonie 1993/1994!
W XXI wieku tylko raz zdarzyło się, żeby lider Turnieju Czterech Skoczni po zawodach w Innsbrucku nie wygrał całej prestiżowej imprezy. Tej sztuki w sezonie 2016/2017 dokonał Daniel-Andre Tande, który przed konkursem w Bischofshofen miał 1,7 punktu przewagi nad Kamilem Stochem. Skończyło się na… stracie 56 oczek. Wszystko przez fatalny skok w drugiej serii.
Norweg nie wytrzymał ciążącej na nim presji, popełnił błąd techniczny, miał też problem z wiązaniem – i wylądował na 117. metrze. Przynajmniej według pomiarów organizatorów zawodów. Wydawało się, że próba Tande była jeszcze krótsza. I gdyby tak się stało, wówczas na podium TCS stanęłoby trzech Polaków. Po raz pierwszy triumfował wtedy Kamil Stoch, drugi był Piotr Żyła, zaś czwarty Maciej Kot.
Była to jedyna porażka lidera Turnieju Czterech Skoczni w XXI wieku. By znaleźć kolejną, należy cofnąć się aż do sezonu 1998/1999. Przed finałowym konkursem najwięcej punktów zgromadził Noriaki Kasai, który po trzech konkursach wyprzedzał Janne Ahonena o… 0,4 punktu. Przewaga mniejsza niż pół metra nie wystarczyła Japończykowi. Choć w pierwszej serii Kasai pofrunął dalej o pół metra od Fina, w drugiej nie wytrzymał presji i wylądował trzy metry bliżej. "Maska" dostał także lepsze noty za styl i o 8 punktów wygrał z Kasaim, co dało mu 7,6 punktu przewagi w generalce. Była to pierwsza z pięciu wygranych Ahonena w TCS. Japończyk nie wygrał nigdy.
Pierwszym rodakiem Kasaiego, który wzniósł złotego orła za zwycięstwo, był Kazuyoshi Funaki – triumfator z sezonu 1997/1998. Japończyk wygrał pierwsze trzy konkursy, w czwartym zajął ósme miejsce i stracił aż 28,7 punktu do Svena Hannawalda. Przewaga z pierwszych trzech zawodów wynosiła jednak aż 58,9 punktu, a słynący z pięknego stylu skoków zawodnik mógł pluć sobie w brodę tylko ze względu na zaprzepaszczenie szansy na wielkiego szlema. Ten sam skoczek wygrać mógł już w sezonie 1994/1995. I ponownie na drodze stanęła mu skocznia imienia Paula Ausserleitnera.
W Bischofshofen Funaki zajął… ósme miejsce i stracił całą przewagę nad Andreasem Goldbergerem. Była ona jednak niewielka – i wynosiła zaledwie jeden punkt. Po pierwszej serii Japończyk był tuż za "Goldim", w drugiej skoczył dalej, ale swej próby nie ustał. 131,5 metra dałoby samurajowi zwycięstwo. Jego najgroźniejszy rywal wylądował trzy metry bliżej, ale bezpiecznie i triumfował w całym turnieju z przewagą 23,4 punktu.
By znaleźć skoczka, który roztrwonił większą przewagę większą niż ta Dawida Kubackiego, należy cofnąć się aż do sezonu 1993/1994. Po trzech konkursach na fotelu lidera rozsiadać mógł się Jens Weissflog, mający aż 12,2 punktu przewagi nad Espenem Bredesenem. Norweg zawalił skok w Innsbrucku i wydawało się, że straty już nie odrobi. Jednak jedna zepsuta próba trafiła się także doświadczonemu Niemcowi. Po pierwszej serii jego przewaga zmalała do 7,4 punktu. I presji Weissflog nie wytrzymał – skoczył tylko 113,5 metra, a zamykający konkurs Norweg poszybował osiem metrów dalej. Z 7,4 punktu przewagi zrobiło się aż osiem punktów straty!
Czy przewaga Kubackiego jest nie do zniwelowania? W erze przeliczników za wiatr zagrożenie na pewno jest większe niż przed laty. Polak będzie faworytem, choć w depczącym po piętach Norwegu można dopatrywać się analogii do sezonu 1993/1994. Jens Weissflog we wszystkich zawodach Turnieju Czterech Skoczni stał na podium, by przegrać z Espenem Bredesenem, który… jak Marius Lindvik triumfował w dwóch z czterech konkursów. Jedno jest pewne – emocje trwać będą do ostatniego skoku w Bischofshofen.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.