Wraz z przesunięciem o rok terminu igrzysk w Tokio, Międzynarodowy Komitet Olimpijski oraz międzynarodowe federacje poszczególnych dyscyplin muszą podjąć kilka ważnych decyzji. Nie chodzi jedynie o uporządkowanie sportowego kalendarza, lecz także… zasad kwalifikacji.
Najważniejszy problem został już rozwiązany – MKOl postanowił, że wywalczone awanse nie stracą ważności. Około 43 procent nie zostało jednak jeszcze przyznanych. Teraz spore wyzwanie będzie stanowiło dokończenie kwalifikacji w taki sposób, by nikt nie czuł się poszkodowany.
Poszczególne federacje międzynarodowe w porozumieniu z MKOl będą musiały nieco zmienić przepisy. Decyzje będą ważne szczególnie w tych przypadkach, w których narzucony jest limit wiekowy. Komisja Zawodnicza już zarekomendowała MKOl, że te trzeba będzie nieco przesunąć. Dotychczasowe (zaplanowane na igrzyska w 2020) prezentują się następująco:
LIMITY WIEKOWE NA IGRZYSKA TOKIO 2020
baseball: minimum 18 lat
boks: urodzeni po 1.01.1980, ale przed 31.12.2001
gimnastyka artystyczna: urodzeni przed 31.12.2004
gimnastyka sportowa (kobiety): urodzone przed 31.12.2004
gimnastyka sportowa (mężczyźni): urodzeni przed 31.12.2002
gimnastyka trampolina: urodzeni przed 31.12.2002
jeździectwo: urodzeni przed 31.12.2004 (konie urodzone przed 31.12.2012)
judo: urodzeni przed 31.12.2005
kolarstwo BMX (freestyle): urodzeni przed 31.12.2005
kolarstwo BMX (racing): urodzeni przed 31.12.2002
kolarstwo górskie: urodzeni przed 31.12.2001
kolarstwo szosowe: urodzeni przed 31.12.2001 (minimum 19 lat w roku olimpijskim)
kolarstwo torowe: urodzeni przed 31.12.2002
piłka nożna (mężczyźni): urodzeni po 1.01.1997 (max. trzech starszych)
pływanie synch.: urodzeni przed 31.12.2005
podnoszenie ciężarów: urodzeni przed 31.12.2005
siatkówka plażowa: urodzeni przed 26.07.2006 (minimum 14 lat)
skoki do wody: urodzeni przed 1.01.2007 (minimum 14 lat w roku olimpijskim)
softball: minimum 16 lat
taekwondo: urodzeni przed 31.12.2003 (minimum 17 lat)
zapasy: urodzeni przed 31.12.2001; urodzeni między 1.01.2002 a 31.12.2002 muszą zapewnić sobie opiekę medyczną, przejść kontrolę wagi, mieć zaświadczenie od lekarza oraz zgodę rodzica lub opiekuna
Utrzymanie granic i… otworzenie drogi?
Limity wiekowe w największym stopniu dotyczą męskiej piłki nożnej, gdzie w olimpijskich kadrach występują wyłącznie drużyny U23 i dodatkowo maksymalnie trzech starszych zawodników. FIFA już zarekomendowała, by wraz z przesunięciem terminu igrzysk, pozwolić na przesunięcie granicy wiekowej do 24 lat – tak, by ci, którzy wywalczyli kwalifikację dla swojego kraju, mieli okazję zagrać.
Jeśli ta decyzja zostanie zaakceptowana, może to otworzyć drogę wielu… młodym zawodnikom z innych dyscyplin. Będzie to precedens, który pozwoli na przesunięcie także dolnych limitów wiekowych. Pozwoliłoby to na włączenie się w walkę o igrzyska tym, którzy wypełnią je dopiero w 2021 roku.
W wielu dyscyplinach limitem wiekowym jest 16 lub 18 lat. W niektórych jednak ta granica jest nieco niższa (14 lat w skokach do wody czy siatkówce plażowej) lub wyższa (19 lat w kolarstwie). Osobliwa zasada co do wieku widnieje zaś w regulaminie kwalifikacji w zapasach. Według nich na igrzyskach mogą wystąpić urodzeni przed 31 grudnia 2001, a rok młodsi mogą tylko pod warunkiem zapewnionej kontroli medycznej, dodatkowej kontroli wagi, muszą mieć zaświadczenie lekarskie oraz… zgodę rodzica.
Najbliższe miesiące będą decydujące dla kształtu poszczególnych regulaminów. Być może przesunięcie igrzysk w Tokio na 2021 roku otworzy niektórym drogę do uczestnictwa w igrzyskach trzy lata szybciej niż przypuszczali.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.