| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
W piątek 40 lat kończy bramkarz ŁKS Łódź Arkadiusz Malarz. Z tej okazji przygotowaliśmy zestawienie najstarszych obecnie piłkarzy klubów PKO Ekstraklasy.
10. Marcus Vinicius, Arka Gdynia (ur. 29.03.1984)
W naszej dziesiątce znalazło się po pięciu cudzoziemców i Polaków. Marcus Vinicius jest jedynym z najstarszych pochodzących spoza Europy. Droga Brazylijczyka do Polski wiodła przez niższe ligi i takie kluby jak Piast Choszczno, Czarni Żagań, Zdrój Ciechocinek czy Orkan Rumia. W Ekstraklasie zadebiutował w sezonie 2010/2011 w barwach GKS Bełchatów. W 2012 roku trafił do Arki Gdynia, której piłkarzem jest do dzisiaj. Rozegrał blisko 200 meczów, w których zdobył 52 bramki. Ma na koncie Puchar i Superpuchar Polski.
9. Piotr Malinowski, Raków Częstochowa (ur. 25.03.1984)
Pochodzący z Częstochowy pomocnik długo musiał czekać, by w barwach Rakowa, w którym się wychował, zagrać w Ekstraklasie. Wcześniej na najwyższym szczeblu prezentował się w barwach Górnika Zabrze i Podbeskidzia Bielsko-Biała. W sezonie 2015/2016 powrócił do Rakowa i w ubiegłym roku pomógł drużynie Marka Papszuna w awansie do Ekstraklasy.
8. Cezary Stefańczyk, Wisła Płock (ur. 21.02.1984)
W Ekstraklasie na dobre zaistniał dopiero w ostatnich latach, gdy stał się ważnym ogniwem płockiej Wisły. Wcześniej na najwyższym szczeblu rozgrywkowym zagrał kilkanaście spotkań w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego (sezon 2010/2011).
7. Igor Angulo, Górnik Zabrze (ur. 26.01.1984)
Urodził się w Bilbao i zagrał kilka spotkań w barwach tamtejszego Athleticu. Kariery w La Liga nie zrobił, ale był bardzo skuteczny w trzeciej lidze hiszpańskiej. Strzelał również gole we Francji i Grecji. W wieku 32 lat trafił do Zabrza i stał się kluczowym elementem układanki Marcina Brosza. Pomógł Górnikowi w awansie do Ekstraklasy, a w niej stał się gwiazdą. W sezonie 2018/2019 został królem strzelców.
6. Inaki Astiz, Legia Warszawa (ur. 5.11.1983)
Kolejny z Hiszpanów w naszym zestawieniu. Pochodzi z Pampeluny, ale nie zdołał zadebiutować w drużynie Osasuny. Tam wypatrzył go były zawodnik tego klubu, trener Legii Warszawa Jan Urban i w 2007 roku sprowadził do Warszawy. W Legii występował od tamtego czasu z dwuletnią przerwą na grę w APOEL Nikozja. Z Wojskowymi sięgnął po trzy mistrzostwa Polski oraz sześć krajowych pucharów.
5. Paweł Brożek, Wisła Kraków (ur. 21.04.1983)
Najskuteczniejszy z wciąż aktywnych piłkarzy Ekstraklasy. W klasyfikacji strzelców rozgrywek ligowych w Polsce zajmuje ósme miejsce. Dwukrotny król strzelców, siedmiokrotny mistrz Polski, dwukrotny zdobywca krajowego pucharu. Po sezonie 2017/2018 zakończył karierę, ale niedługo później powrócił na boisko. Niedawno doznał złamania ręki, ale walczy o to, by znów zagrać w Ekstraklasie.
4. Lubomir Guldan, Zagłębie Lubin (ur. 30.01.1983)
Słowak już od siedmiu lat występuje w Zagłębiu Lubin. Na Dolny Śląsk trafił z Łudogorca Razgrad, w którym zdobył dwa mistrzostwa Bułgarii. Dwa tytuły w ojczyźnie wywalczył z MSK Żylina. W Ekstraklasie zbliża się do granicy 200 występów.
3. Michal Pesković, Cracovia (ur. 8.02.1982)
Rodak Guldana i brat innego bramkarza klubów Ekstraklasy – Borisa Peskovicia. Przed Cracovią zdobywał doświadczenie w polskiej lidze w barwach Polonii Bytom, Ruchu Chorzów, Podbeskidzia Bielsko-Biała i Korony Kielce. Poza Słowacją i Polską próbował również sił w Danii, Grecji i Azerbejdżanie.
2. Arkadiusz Malarz, ŁKS Łódź (ur. 19.06.1980)
Jeden z dwóch piłkarzy w klubach Ekstraklasy, który skończył 40 lat. Jego pierwsza przygoda z polską ligą nie była zbyt okazała. Zgromadził 32 występy w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki, Amice Wronki i Lechu Poznań. Karierę zrobił w Grecji, gdzie stał się solidną marką. Do Polski powrócił w 2013 roku, gdy zasilił GKS Bełchatów. Nikt nie spodziewał się wówczas, że najlepsze momenty kariery jeszcze przed nim. Z Legią Warszawa zdobył trzy mistrzostwa Polski oraz krajowy Puchar. Zagrał także w Lidze Mistrzów.
1. Marcin Wasilewski, Wisła Kraków (ur. 9.06.1980)
"Wasyl" jest 10 dni starszy od Malarza. Po sezonie opuści Wisłę i prawdopodobnie zakończy karierę, która była bardzo ciekawa, momentami trudna, ale nie brakowało w niej sukcesów. Udane występy w Ekstraklasie zaowocowały transferem do Anderlechtu, z którym zdobywał krajowe trofea. Jego postawa na boisku i poza nim, a także sposób, w jakim powrócił po koszmarnej kontuzji sprawiły, że stał się idolem kibiców belgijskiego klubu. Po przenosinach do Anglii przyczynił się do awansu Leicester City do Premier League. Ma na koncie tytuł mistrza Anglii, po który Lisy sięgnęły sensacyjnie w sezonie 2015/2016.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.