Legia Warszawa dzięki sobotniej wygranej z Cracovią zapewniła sobie 14. mistrzostwo Polski. W ten sposób stała się najbardziej utytułowanym klubem w naszym kraju, zrównując się liczbą tytułów z Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze. A jak to wygląda na tle innych drużyn na świecie?
Pierwszą edycję piłkarskich mistrzostw Polski próbowano rozegrać sto lat temu. W 1920 roku rywalizacji nie dokończono ze względu na wojnę polsko-bolszewicką. Rok później pierwszym mistrzem kraju została Cracovia. Pozostałe cztery tytuły ery nieligowej zgarnęła Pogoń Lwów. W 1927 rozegrano pierwsze mistrzostwa ligowe, a pierwszym triumfatorem okazała się Wisła Kraków. Do dzisiaj mistrza Polski wyłoniono 94 razy, a po tytuł sięgało łącznie 18 klubów. Ponad połowę wywalczyły cztery – Legia Warszawa, Ruch Chorzów, Górnik Zabrze (po 14) oraz Wisła Kraków (13).
W polskiej lidze nie ma wyraźnego dominatora, jak to bywa w przypadkach wielu zagranicznych rozgrywek, które dodatkowo mają dłuższą tradycję, niekiedy sięgającą jeszcze XIX wieku. By znaleźć kluby z największą liczbą tytułów mistrza kraju musimy zwrócić oczy na Wyspy Brytyjskie. Tam grają trzy najbardziej utytułowane zespoły w tej klasyfikacji.
Następne
6 - 1
Walia
2 - 5
Francja
3 - 2
Dania
4 - 1
Niemcy
1 - 3
Hiszpania
1 - 2
Belgia
1 - 1
Szwajcaria
4 - 3
Islandia
4 - 1
Walia
4 - 0
Holandia