Dziś MKOl nie uznaje ich za "pełnoprawne" igrzyska, choć w dużej mierze przyczyniły się do uratowania ruchu olimpijskiego. W 1906 roku w Atenach miała miejsce jedna z najbardziej osobliwych imprez sportowych. Nawiązała do starożytności bardziej niż którakolwiek inna i przywróciła wiarę w to, że idea Pierre'a de Coubertina ma sens. Pomimo nieobecności barona.
Za 46 dni w Tokio rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Transmisje w TVP!
Terminarz finałów | Reprezentacja Polski
* * *
Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie zorganizowano w 1896 roku w Atenach. Okazały się sukcesem, co doprowadziło do... konfliktu interesów. De Coubertin, jak zakładał od początku, zamierzał nadać zawodom międzynarodowego charakteru. W opozycji stali Grecy, roszczący sobie wyłączne prawa. Uważali imprezę za dziedzictwo narodowe i twierdzili, że powinni zostać jej wiecznym organizatorem.
Międzynarodowy Komitet Olimpijski uciął dywagacje na temat pozostawienia igrzysk w stałej lokalizacji, przyznając prawa do goszczenia kolejnych edycji Paryżowi i Chicago. Zawody w 1900 i 1904 roku okazały się jednak organizacyjnym niewypałem i zaprzeczeniem wartości krzewionych przez ich wskrzesiciela.
Po dwóch potężnych ciosach ruch olimpijski stanął nad przepaścią. Doprowadziło to do powrotu głosów o wyłącznie greckich igrzyskach. Choć wciąż nie było na to zgody, dano zielone światło innemu szalonemu pomysłowi. Ateny miały gościć tzw. międzyigrzyska, rozgrywane co cztery lata w połowie olimpiady – między jednymi a drugimi igrzyskami.
Podczas sesji MKOl w 1905 roku postanowiono, że pierwsze odbędą się już rok później. Mimo akceptacji, de Coubertin do projektu podchodził bez entuzjazmu. Do tego stopnia, że do Aten nawet nie przyjechał, a w późniejszych wzmiankach na temat "igrzysk" z 1906 roku dopisywał słowo "nieoficjalne".
Powiew antyku
Międzyigrzyska trwały od 22 kwietnia do 2 maja. Były więc, podobnie jak impreza, która odbyła się w Atenach dziesięć lat wcześniej, skumulowane w miejscu i czasie. Cieszyły się większym zainteresowaniem niż igrzyska z 1904 roku. Wystąpiło aż 884 sportowców z 21 krajów.
Jednorazowy sukces
Impreza odniosła niewątpliwy sukces. Była skromna, lecz pod każdym względem lepsza od katastrofalnych igrzysk w Paryżu i St. Louis. Na nowo pobudziła ruch olimpijski i dała wiarę w to, że idea de Coubertina ma sens. Ateny miały organizować ją regularnie, co cztery lata. Edycje zaplanowane na 1910, 1914 i 1918 rok nigdy nie doszły jednak do skutku. Przyczyniła się do tego sytuacja polityczna i liczne wojny na Bałkanach.
Można więc powiedzieć, że de Coubertin okazał się największym zwycięzcą. Grecja w żadnym stopniu nie zdołała zawłaszczyć i znacjonalizować igrzysk, a jedynie wzmocniła stworzony przez niego ruch. Mimo to nie uznał nigdy imprezy z 1906 roku za "pełnoprawne" igrzyska olimpijskie.
Nie zrobił tego także MKOl, choć podczas sesji w Londynie w 1948 roku Węgier Ferenc Mezoe zaproponował, żeby nadać im status Igrzysk IIIb – tak, by zmieściły się między III igrzyskami w St. Louis, a IV w Londynie. Wniosek rozpatrzyła trzyosobowa komisja, w której skład weszli Amerykanin Avery Brundage (który w 1952 został prezydentem MKOl), Kanadyjczyk Sidney Dawes i Kubańczyk Miguel Moenck.
Rok później, podczas sesji w Rzymie, przedstawili raport, w którym odrzucili wniosek. Argumentowali, że nadanie tej imprezie statusu igrzysk po takim czasie, nie dodałoby jej prestiżu, a jedynie stworzyło niebezpieczny precedens.
Międzyigrzyska w Atenach, choć były znacznie bardziej olimpijskie niż imprezy w Paryżu i St. Louis, pozostają więc jedynie historyczną ciekawostką. Gdyby ich nie zorganizowano, losy nowożytnych igrzysk mogłyby potoczyć się zupełnie inaczej.
Bibliografia:
- www.sports-reference.com
- "Historia igrzysk olimpijskich i MKOl" – D. Miller
- OlyMADMen
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.