| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe
Czy w dobie pandemii i napiętego ligowego terminarza powiększenie PlusLigi jest realne? Raz po raz środowisko prowadzi dyskusje na ten temat.
Ostatnie dni przyniosły ze sobą temat możliwości powiększenia PlusLigi i konsekwencji tego ruchu. Warto również zauważyć, że już w maju 2020 roku mówiło się o tym, że dwie zagraniczne drużyny – Berlin Recycling Volleys i Barkom-Każany Lwów – chciałyby zagrać na polskich parkietach. Czy to wciąż realne? Sytuacja epidemiczna, a także niepewność odnośnie do tego, jak będzie wyglądał kolejny sezon na tamten moment to wykluczyła. Pojawił się też szereg pytań odnoszących się do tego, na jakich zasadach zespoły te miałyby dołączyć.
Sezon 2020/2021 PlusLigi trwa. Mimo początkowych problemów związanych z zakażeniami w drużynach wydaje się, że sytuacja powoli się stabilizuje. Reszta rozgrywek powinna zostać przeprowadzona bez większych przeszkód. Obecnie polska liga siatkówki mężczyzn składa się z czternastu rywalizujących ze sobą drużyn. To przekłada się na 26 meczów rozgrywanych w fazie zasadniczej według reguły "każdy z każdym". W pierwszej rundzie play-off mierzą się ze sobą zespoły z miejsc 1-8, a następnie zwycięzcy zmagań grają o miejsca 1-4. Zespoły walczą także o miejsca 5-8 i 9-12.
Drużyna, która zajmie trzynaste miejsce po zakończeniu fazy zasadniczej kończy rozgrywki w sezonie 2020/2021 na trzynastym miejscu klasyfikacji końcowej. Ostatni, czternasty zespół, finiszuje na czternastej pozycji i traci uprawnienia do udziału w rozgrywkach PlusLigi. Spada do I ligi, gdzie od kolejnego sezonu może sportowo i formalnie ponownie ubiegać się o akces do siatkarskiej ekstraklasy.
I w tym miejscu pojawił się znak zapytania. W środowisku już od kilku miesięcy trwały dyskusje, czy sezon i jego nadzwyczajne okoliczności pozwolą wyłonić w sposób uczciwy czołówkę, a także kandydata do spadku. Wydaje się jednak, że z każdym tygodniem sytuacja w tabeli jest coraz bardziej czytelna. Czy istnieje więc prawdopodobieństwo, że dojdzie do zmiany regulaminu w trakcie sezonu i powiększenia rozgrywek w kolejnym roku? W jaki sposób ewentualne powiększenie miałoby być weryfikowane? Czy tym samym kolejną szansę dostałby znajdujący się na dole tabeli MKS Będzin? Jeśli nie, a klub miałby uregulowane kwestie finansowe i kadrowe, zapewne w niektórych kręgach wywołałoby to dyskusję. Z drugiej strony, doszły do nas głosy, że w najbliższym czasie jedyną ewentualnością powiększenia byłaby sytuacja, w której do PlusLigi miałby dojść zespół z zagranicy. Ta opcja w czasie, kiedy dostęp do szczepionki jest mocno ograniczony, nie wydaje się jednak możliwa.
– Podejrzewam, że to nie chwila na takie rozmowy. Co dalej z pandemią i wyjazdami za granicę? Co do samego powiększenia ligi, to na ten moment nie ma żadnych prac nad takim projektem. W PlusLidze gramy według ustalonych reguł, a o przyszłości będziemy rozmawiać z naszymi udziałowcami – wyjaśnił Kamil Składowski, dyrektor Działu Komunikacji Polskiej Ligi Siatkówki.
Również wśród zarządzających klubami da się słyszeć sceptyczne głosy. – Jeśli o mnie chodzi, nie jestem za powiększeniem ligi. Wiem, że sezon jest trochę dziwny, ale podobną decyzję należało podjąć przed rozgrywkami. O to niektórzy wnioskowali, jednak nie zdecydowaliśmy się na zamknięcie ligi. Nie zmienia się zasad w trakcie gry. Przecież dużo klubów walczyło o to, by się utrzymać. Mają za sobą nerwowe chwile. Gdyby teraz doszło do jakiejkolwiek roszady oznaczałoby, że mogły wcześniej budować składy za mniejsze budżety i do zmagań podejść z o wiele mniejszymi emocjami – tłumaczy Jakub Bochenek, dyrektor sekcji GKS Katowice. – Szesnaście zespołów to trzydzieści kolejek. W niecovidowych sezonach mamy problemy z przekładaniem meczów i narzeka się na to, że czasu jest mało, ponieważ gra się też w pucharach i kadrze. Odrębną rzeczą jest poziom sportowy, który może nieco się rozmyć przy powiększeniu liczby zespołów. Jestem za tym, by zarówno PlusLiga, jak i I liga pozostały silne – kończy.
Czytaj też:
Surowa kara dla Andrei Anastasiego. 15 tysięcy złotych i zawieszenie na cztery mecze
Cztery pożegnania z kadrą i samotność. Oskar Kaczmarczyk: dla polskiego środowiska szkoleniowiec to człowiek do kopania
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.