Na obozie w Turcji rzucałem tyle, że na razie nawet się do tego nie zbliżyłem. I jeżeli powtórzę to w zawodach, zniknie aż taka przepaść do Johannesa Vettera. Chcę tego, wiem, że stać mnie na medal w Tokio – zapowiada w rozmowie z TVPSPORT.PL Marcin Krukowski, najlepszy polski oszczepnik. 29-latek to od lat szeroka czołówka światowa. Trudno uwierzyć, że dotąd bez żadnego podium dużej imprezy.
– Ile rzucił? Ile? – z takim pytaniem o wynik Marcina Krukowskiego w Drużynowych Mistrzostwach Europy przybiegł Michał Haratyk, który żeby obejrzeć oszczepnika, zawrócił ze strefy wywiadów z mediami. I powiedział: – Widziałem taki zakład: czy Marcin wygra z Johannesem Vetterem, mając wirtualne 10 metrów handicapu?
Kulomiot nie pochwalił się, na kogo i czy w ogóle cokolwiek postawił. W każdym razie Marcinowi się nie udało. Chociaż w sobotę na Stadionie Śląskim rzucił znakomite 85,12 metra, to Vetter osiągnął... 11,17 m więcej. – Pier.....ny! – to brutalny, ale uczciwy komentarz, jaki można było usłyszeć z polskiego sektora po tym, gdysędziowie zmierzyli Niemcowi 96,29: trzeci wynik w historii lekkoatletyki. Dziś cały świat zastanawia się, jak skrócić dystans do tego oszczepniczego potwora.
Vetter czyli nienasycony. Po trzecim wyniku w historii kręcił nosem, bo stadion czekał na rekord
– Jasne, że jest inspiracją. Stoi za tym ciężka, naprawdę ciężka praca – przyznaje na chłodno Krukowski, sam umiarkowanie zadowolony z występu w DME. – Zakłady tego typu trochę bolą, ale dają też do myślenia. Widząc to, podwójnie chcę podziałać, żeby ten dystans zmniejszyć.
Vetter, który jesienią ubiegłego roku uzyskał w Chorzowie jeszcze lepszy rezultat, otwarcie przyznaje, że kocha startować na Śląskim. Z tego miasta pochodzi zresztą jego dziadek, o czym dowiedział się dopiero jako dorosły człowiek. 28-latek jednak regularnie posyła oszczep poza nieosiągalną dla większości granicę 90. metra. I to już na nim nie robi wrażenia, dlatego tym mocniej żałował w sobotę, że z powodu urazu musiał zrezygnować z konkursu po dwóch próbach. Mimo że stadion, wiedział o tym, czekał na rekord świata.
– Mam ustabilizowaną technikę, dobrze się tu czuję. Szczerze: nie myślę o żadnym biciu rekordów, tylko walce z samym sobą. Ale skłamałbym, mówiąc, że wyjeżdżam stąd zadowolony – przyznał absolutny faworyt do złota igrzysk w Tokio.
Polacy w czołowej "10" list światowych:
— Athletics News (@Nedops) May 31, 2021
1. Paweł Fajdek (HT)
1. Maria Andrejczyk (JT)
1. 4x400 pań
3. Wojciech Nowicki (HT)
4. Michał Hatratyk (SP)
6. Marcin Krukowski (JT)
6. 4x400 panów
7. Malwina Kopron (HT)
8. Adrianna Sułek (7-bój)
=9. Kamila Lićwinko (HJ)
10. 4x100 pań
Co będzie w Tokio, to będzie. Krukowski kariery nie kończy
Zwycięstwo w Gateshead, po którym Krukowski przyjechał na Śląsk startować dla kadry, było pierwszym potwierdzeniem, że niedługo rzuty pod 90 m może przełożyć na zawody. To, że jeszcze ich nie obejrzeliśmy, trochę utrudniły trzy tygodnie przerwy na podleczenie urazu. Tamten mityng był też jego próbą charakteru, bo w Anglii wiał wiatr, padał deszcz i było 5 stopni Celsjusza. Dawny Krukowski niekoniecznie musiałby sobie z tym poradzić. Ale ten dzisiejszy ma już 29 lat, bagaż doświadczeń, wyrachowanie i coraz większy głód sukcesu. Trudno uwierzyć, ale chociaż zawodnik Warszawianki od lat utrzymuje się w szerokiej czołówce, to dotąd nie zdobył żadnego międzynarodowego medalu. Najwyżej był czwarty w ME 2018, MŚ w Katarze skończył siódmy.
– Chcę w końcu tego medalu. I mówić o tym, to nie żadna zuchwałość, jeżeli mam namacalne podstawy, aby o tym marzyć. Sorry, ale nie jestem kolesiem, który będzie się asekurował, głosząc, że liczy na udane zawody i zadowoli się piątym albo czwartym wynikiem. To nie moja bajka. Zostawię tam zdrowie albo przywiozę to, co chcę – zapewnia Krukowski, od lat trenowany przez ojca Michała.
WARTO PRZECZYTAĆ: KOZAKIEWICZ PODWAŻA SUKCES W DME 2021. "DRUGI GARNITUR"
Jeśli w Tokio się nie uda, Marcin spróbuje w 2024 roku w Paryżu. To, z jakim wynikiem skończy w sierpniu, nie wpłynie na decyzję, co robić z tą karierą dalej. – Oszczep jest ekstra, nie ma treningów, na które szedłbym za karę.
NAJLEPSI OSZCZEPNICY SEZONU 2021 NA ŚWIECIE (na koniec maja):
1. Johannes Vetter (Niemcy) 96,29
2. Neeraj Chopra (Indie) 88,07
3. Andrian Mardare (Macedonia) 86,66
4. Arshad Nadeem (Pakistan) 86,38
5. Rocco Van Royen (RPA) 85,97
6. Marcin Krukowski (Polska) 85,12
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.