Nie każde igrzyska wiążą się wyłącznie ze sportową rywalizacją i radością. Historia zna przypadki, w których konkurowanie kończyło się tragicznie. Kilkunastu sportowców poniosło śmierć w olimpijskich zawodach, mających być dla wielu z nich spełnieniem marzeń.
Za 51 dni w Tokio rozpoczną się igrzyska olimpijskie. Transmisje w TVP!
Terminarz finałów | Reprezentacja Polski
* * *
W najmroczniejszy sposób śmierć złączyła się z igrzyskami w 1972 roku w Monachium. Wówczas członkowie palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień zabili 11 Izraelczyków z reprezentacji olimpijskiej. Było wśród nich pięciu sportowców: David Berger (podnoszenie ciężarów), Ze'ev Friedman (podnoszenie ciężarów), Eliezer Halfin (zapasy), Yossef Romano (podnoszenie ciężarów) i Mark Slavin (zapasy). W zamachu zginął także niemiecki policjant.
Zdarzenie to jest jedynym w historii, gdy w trakcie najważniejszej imprezy sportowej doszło do morderstwa. Niestety, zawodnicy podczas igrzysk ginęli również przy okazji treningów czy walki o medale. Przyczyny były bardzo różne.
Pierwszą z ofiar był Portugalczyk Francisco Lazaro, który w wyniku przegrzania zemdlał na trasie maratonu w Sztokholmie w 1912 roku. Ostatnim przypadkiem śmiertelnym jest zaś gruziński saneczkarz Nodar Kumaritaszwili, który stracił życie na treningu przed zawodami w Vancouver w 2010 roku.
Najtragiczniejsze, poza Monachium 1972, były igrzyska w Berlinie (1936) i Innsbrucku (1964). W obu doszło do śmierci dwojga zawodników. Jednym z nich był urodzony w Polsce pilot RAF – Kazimierz Skrzypecki.
* * *
Eliska Misakova (Czechosłowacja) / Londyn 1948 / gimnastyka
- Po przybyciu do Wielkiej Brytanii, u gimnastyczki wykryto polio. Przewieziono ją do szpitala i poddano izolacji. Eliska zmarła w dniu, w którym jej koleżanki zwyciężyły w rywalizacji drużynowej. Ważną częścią reprezentacji Czechosłowacji była wówczas starsza siostra zmarłej – Miloslava. Do Czech wracała ze złotym medalem i urną.
Arrigo Menicocci (Włochy) / Melbourne 1956 / wioślarstwo
- Menicocci uczestniczył w zawodach wioślarskich podczas igrzysk w Melbourne. Był jednym z ogniw włoskiej "ósemki". Po odpadnięciu w półfinale zawodnikom pozostało czekać na powrót do domu. A oczekiwanie niezmiernie się dłużyło. 1 grudnia Włoch był widziany z Williamem McKay'em – jednym z uczestników sztafety olimpijskiej – gdy pędzili sportowym autem Australijczyka. Później ich samochód został znaleziony w rowie. Choć obu przetransportowano do szpitala, nie udało się ich uratować.
93 - 107
Australia
82 - 87
USA
90 - 89
Słowenia
97 - 78
Australia
97 - 59
Argentyna
75 - 84
Francja
81 - 95
USA
94 - 70
Niemcy
87 - 95
Słowenia
97 - 77
Japonia