W piątek mija 27 lat od prezentacji najsłynniejszej "kołyski" w historii piłki nożnej. Wykonał ją Bebeto, a okazję do wykonania tej cieszynki miał w starciu z Holandią podczas mistrzostw świata w Stanach Zjednoczonych. Jakie inne pamiętne celebracje możemy też wyróżnić?
Bebeto, ćwierćfinał mistrzostw świata, rok 1994
W 1/4 finału mundialu 1994 Bebeto po zdobyciu bramki przeciwko Oranje (3:2) pobiegł w stronę narożnika boiska. Wraz z Romario oraz Mazinho zaczęli kołysać rękami na boki. W taki sposób świętowali narodziny trzeciego dziecka piłkarza Deportivo La Coruna.
Paul Gascoigne, Old Firm Derby, rok 1995
Jako piłkarz Rangers FC, "Gazza" lubił prowokować fanów Celtiku. Z Szkotami zdobył trzy razy mistrzostwo kraju. Uwielbiano go jednak też za charakter, nad którym ciężko było zapanować. Piłkarz po strzelonym golu potrafił celebrować to, udając, że gra na flecie. O co chodziło? To symbolizowało marsze Orange Order, organizacji protestanckiej na terenie Szkocji. Dla kibiców The Bhoys to była obraza wiary. Jak wiadomo, dwa największe kluby dzieliły między siebie rzesze fanów – na katolickich oraz protestanckich. Gascoigne nigdy nie potrzebował ponownego zaproszenia i sam irytował zielono-białą część Glasgow.
Ruud van Nistelrooy – Premier League, "bitwa bufetowa" Manchester United – Arsenal, rok 2004
To był mecz, w którym Manchester United po raz drugi spróbował przerwać serię meczów Arsenalu bez poniesionej porażki. Udało się. Pomógł w tym Ruud van Nistelrooy, który wykorzystał kontrowersyjny rzut karny po faulu na Wayne'ie Rooneyu. Jego zasadność kwestionowali piłkarze i trener Kanonierów. Decyzji nie zmieniono. Van Nistelrooy podchodził do piłki, mając w pamięci poprzednią taką sytuację. W starciu z sezonu 2003/04 spudłował z 11 metrów, co sprawiło, że swoją radość ostentacyjnie zaczął m. in. Martin Keown. W 2004 roku Holender nie spudłował, podbiegł do narożnika z rozpostartymi rękoma, upadł na murawę, ukrył na chwilę twarz w dłoniach, a później zaczął krzyczeć, wyrażając ulgę.
Po meczu zakończonym wynikiem 2:0 bitwa między drużynami przeniosła się do tunelu i szatni. Według słyszanych historii, Cesc Fabregas rzucił w sir Aleksa Fergusona kawałkiem pizzy, stąd mecz nazwano "bitwą bufetową".
Mario Balotelli – Premier League, rok 2011 i Euro 2012
W przypadku napastnika reprezentacji wyróżniamy dwie "celebracje" bramki. Dlatego piszemy to słowo w cudzysłowie, gdyż Włoch zasłynął ze słów: "Nie cieszę z goli. To moja praca. Czy listonosz celebruje za każdym razem, gdy dostarczy list pod wskazany adres?"
Niemniej, brak ostentacyjnej radości stał się równie pamiętny, co momenty pełne emocji. Podczas derbów Manchesteru (6:1 dla City) Balotelli po pierwszym golu ukazał koszulkę z napisem "Why always me?" (pol. Dlaczego zawsze ja?). Odnosił się tym samym do nagonki na swoją osobę i wytykaniu przed angielskie media wybryków. A takim były np. odpalone fajerwerki w domu w Manchesterze.
Później, podczas Euro 2012, w półfinale przeciwko Niemcom piłkarz The Citizens zdobył bramkę na 2:0. Kiedy piłka wylądowała w siatce, Balotelli zdjął koszulkę, ukazał swoją muskulaturę, ale jednocześnie... zachował kamienną twarz.
Pierre-Emerick Aubameyang – rok 2014
Toni Kroos potrafił nazywać jego tańce "bardzo głupimi". Ale czy to przeszkadzało kiedykolwiek Gabończykowi? Nie. Aubameyang i tak robił swoje, a najbardziej pamiętną celebracją było założenie maski Spider-Mana. Nie poszedł aż tak daleko, jak niegdyś Jeremie Janot, bramkarz Saint-Etienne, który przywdział cały kostium komiksowego człowieka-pająka. Ale i tak do dziś media społecznościowe Bundesligi pamiętają ten moment z wygranego meczu o Superpuchar Niemiec z Bayernem Monachium (2:0).
Francesco Totti – rok 2015
Nie ma lepszej okazji do tego, by cieszyć się z żywiołowymi kibicami, jak... selfie w trakcie meczu derbowego. Wyrównujesz stan rywalizacji z odwiecznym rywalem. Jesteś ikoną klubu. Nazywasz się Francesco Totti i właśnie Roma remisuje z Lazio 2:2. Co robisz? Wyjmujesz telefon i celebrujesz gola, robiąc sobie zdjęcie na tle fanów "Giallorossi".
Artur Jędrzejczyk oraz Krzysztof Piątek
Nie zabrakło tutaj również polskich akcentów. W przypadku pierwszego z nich chodzi o słynną celebrację gola strzelonego na 1:1 w meczu ze Szwajcarią. Miał on miejsce w listopadzie 2014 roku. "Jędza" wskoczył na trybuny i usiadł wśród cieszących się kibiców na stadionie we Wrocławiu.
Po latach najbardziej popularną "cieszynką" stały się jednak pistolety Krzysztofa Piątka. Gest wystrzeliwania z rękami, które nie mogły się krzyżować, towarzyszył napastnikowi zarówno w Genoi, Milanie, jak i w Hercie Berlin. Obecny był też w meczach reprezentacji Polski, dla której były piłkarz Zagłębia Lubin i Cracovii strzelił 8 goli w 18 występach.
1 - 1
Szwajcaria
4 - 3
Islandia
4 - 1
Walia
4 - 0
Holandia
0 - 3
Szwecja
2 - 1
Dania
1 - 1
Włochy
6 - 2
Belgia
2 - 0
Islandia
2 - 1
Finlandia
19:00
Hiszpania
19:00
Belgia
19:00
Dania
19:00
Niemcy
19:00
Walia
19:00
Francja
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.