Logo Nadawcy

| Tokio 2020 / Lekkoatletyka

Halina Górecka , Ewa Kłobukowska, Irena Kirszenstein i Maria Piątkowska. Polska sztafeta kobiet w 1964 roku (fot. PAP)
Halina Górecka , Ewa Kłobukowska, Irena Kirszenstein i Maria Piątkowska. Polska sztafeta kobiet w 1964 roku (fot. PAP)
Grzegorz Racinowski

Dwie nasze sztafety powalczą w sobotę o olimpijskie medale. Forma 400– metrowców napawa optymizmem, zastrzeżeń nie można mieć również do atmosfery. Nie zawsze było to regułą. Konflikt sprinterek, który pojawił się po igrzyskach w Meksyku, trafił do najwyższych szczebli władzy.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Tokio 1964. Był taki finał sprinterów z Polakiem…

Czytaj też

Wiesław Maniak (fot. PAP/Edmund Uchymiak)

Tokio 1964. Był taki finał sprinterów z Polakiem…

Lata 60. były złotym czasem polskiej lekkoatletyki. Po okresie dominacji średniodystansowców i przedstawicieli konkurencji technicznych zaczęli dochodzić do głosu specjaliści od biegów krótkich. Przed 67 laty nasi sprinterzy pokazali się światu dzięki dwóm sztafetowym sukcesom. Najpierw męska drużyna stoczyła zaciętą batalię z Amerykanami i Francuzami, zdobywając srebrne medale na dystansie 4x100 metrów, a następnie, po kilkunastu minutach, ich wyczyn poprawiły panie. Teresa Ciepły, Halina Górecka oraz dwie rewelacyjne osiemnastolatki, Irena Kirszenstein (Szewińska od 1967 r.) i Ewa Kłobukowska wywalczyły tytuły mistrzyń olimpijskich, bijąc przy tym rekord świata.

Były to dwie olimpijskie wiadomości, których w środę 21 października tak bardzo oczekiwali polscy dziennikarze i dowód na to, że wspólny cel jednoczy.

– Byliśmy sprinterami niezależnymi, samodzielnymi, z różnymi charakterami. Łączyła nas tylko pałeczka – wspominał po latach lider drużyny, Marian Foik.

Te słowa były nawiązaniem do sytuacji, która miała miejsce na krótko przed igrzyskami. W kadrze sprinterskiej dochodziło do tarć i kłótni, które sprawiały, że nie znajdowali się w gronie kandydatów do podium. Byli wprawdzie wicemistrzami Europy z 1962 r., co powinno stawiać ich w dobrym położeniu, lecz przez dwa lata skład wymienił się w 50 procentach. Doszedł młody Marian Dudziak oraz "przybysz z Anglii", jak prasa nazywała Wiesława Maniaka. Przetasowania zburzyły hierarchię, a ambicje poszczególnych zawodników prowadziły do mniejszych i większych konfliktów. Ogromną rolę w mediacjach odegrał trener Włodzimierz Drużbiak.

"Musiał wykazać niemało sprytu i dyplomacji, przemieszanych ze skrywaną twardością i nie bardzo ukrywaną łagodnością, z uporem i systematycznością działania, aby z wolna scementować tę czwórkę w monolityczny zespół" – napisał Bohdan Tomaszewski w artykule o wymownym tytule "Czwórka", nazywając Drużbiaka spoiwem, które pozwoliło Polakom walczyć o medal.

Zgubiona pałeczka

Przykład sprinterów z Tokio pokazuje, że wspólny cel może zjednoczyć. Zdarzyło się jednak i tak, że pałeczka, zamiast łączyć, dzieliła. Cztery lata później, podczas igrzysk w 1968 roku, doszło do jednej z najbardziej kontrowersyjnych sytuacji w historii naszej lekkoatletyki. Polki jechały do Meksyku po medal, ale skończyło się na zawiedzionych nadziejach. Biegnąca na ostatniej zmianie Irena Szewińska zgubiła pałeczkę. Obrończynie tytułu, zamiast walczyć o medale, zakończyły rywalizację na etapie eliminacji.

W Meksyku przyszedł zmierzch Wunderteamu, a porażka kobiecej sztafety stała się jego symbolem. O ile w Tokio lekkoatleci zdobyli osiem medali, w tym dwa złote, cztery srebrne i dwa brązowe, to w 1968 roku wywalczyli tylko dwa miejsca na podium. Działacze nie kryli rozgoryczenia, a dziennikarze "Przeglądu Sportowego" rozkładali porażkę na czynniki pierwsze. Obie grupy zastanawiały się, kiedy "świat odjechał" Polsce i czy można jeszcze temu zaradzić. Szukano winowajców wśród sztafety. Największa krytyka skupiła się wokół Szewińskiej. To paradoks, gdyż mowa o tej, która uratowała honor Wunderteamu. Dwudziestodwulatka zdobyła oba medale, została mistrzynią olimpijską w biegu na 200 metrów (z rekordem świata!), dokładając do tego brąz na dwukrotnie krótszym dystansie.

Oczekiwania wobec sprinterki były jednak większe. Wskazywano, że nie zrealizowała całego zadania. Wypominano jej porażkę w konkursie skoku w dal (zaledwie 6,19 m. i brak awansu do finału) oraz nieszczęsną sztafetę. Coraz częściej dało się słyszeć, że celowo zgubiła pałeczkę, by móc skupić się na indywidualnych startach i nie dzielić się potencjalnym sukcesem z koleżankami. Jak we wspomnieniach odnotował reprezentacyjny lekarz, mówiono o tym już w wiosce olimpijskiej, lecz sprawa "szybko została stłumiona w zarodku".

Na nowo dyskusja wybuchła po powrocie do ojczyzny. Igrzyska zakończyły się 27 października, lecz lekkoatleci nie od razu polecieli do Warszawy. Bezpośrednio z Meksyku udali się na Kubę, bo mieli obowiązki zawiązanej cztery lata wcześniej współpracy z krajem Fidela Castro. W Polsce pojawili się dopiero w listopadzie. Obyło się tym razem bez spotkań z notablami, orderów i rozgłosu, który towarzyszył ich powrotowi z Tokio.

Początkowo przeciętny występ lekkoatletów skrywało milczenie. Sprawa sztafetowej wpadki nie wszystkim dawała jednak spokój. Choć z czasem powinna cichnąć, stało się inaczej.

Apogeum było w styczniu 1969 r. Telewizja wyemitowała wtedy program pod wymownym tytułem "Porażka idola". Eugeniusz Pach podjął w nim tematykę nieudanego występu kobiecej sztafety. Do oskarżenia Szewińskiej wykorzystał trzy pozostałe sprinterki i ich rozgoryczenie spowodowane utratą życiowej szansy na zdobycie olimpijskiego medalu.

– Dla naszej trójki bieg sztafetowy był czymś szalenie ważnym, tymczasem ona dawała nam do zrozumienia, że nie ma czasu na sztafetę, bo musi trenować indywidualnie, no i stąd się wzięła cała tragedia. Lekceważenie sztafety przez Irenę powoduje, że potem popełniła ona błąd na zawodach – powiedziała Danuta Straszyńska.

– Biegłyśmy w zasadzie dla niej. Irytowało mnie, że na każdym kroku informowała nas, że jedziemy do Meksyku tylko dla towarzystwa – wtórowała Mirosława Sarna.

– Czuję do Ireny uraz. Jakoś nam zmiany nie wychodziły, podczas gdy z Mirką wszystko wychodziło bardzo dobrze. Jest jedna gwiazda – Kirszenstein, która zawsze chodzi osobno – dodawała Urszula Styranka-Jóźwik.

Tokio 1964. Był taki finał sprinterów z Polakiem…

Czytaj też

Wiesław Maniak (fot. PAP/Edmund Uchymiak)

Tokio 1964. Był taki finał sprinterów z Polakiem…

W polskiej sztafecie nie zawsze było kolorowo... (fot. PAP)
W polskiej sztafecie nie zawsze było kolorowo... (fot. PAP)

Polityka w tle


Szansę odniesienia się do sprawy dostała też sama Szewińska. Nie ukrywała, że popełniła błąd i żałuje sytuacji, która pozbawiła koleżanki medalu.

– Zrobiło mi się ciemno przed oczami. Niemniej niż one chciałam zwycięstwa, a okazałam się winna przegranej. Pogrzebałam szanse sztafety. Sama do siebie miałam żal, ale zdawałam sobie sprawę, że jeszcze bardziej przeżywają to moje koleżanki – mówiła w programie TVP.

Choć redaktor Pach przepytał całą czwórkę, co stwarzało pozory dochowania dziennikarskich standardów, wydźwięk reportażu był jednoznaczny. Pozostałe sprinterki stawały w opozycji do Szewińskiej, potwierdzając tezę o celowym działaniu koleżanki.

Maciej Petruczenko, przyjaciel i biograf sprinterki, nazwał to działanie "aktem oskarżenia wobec Szewińskiej". Niewątpliwie sprawa miała polityczne tło. Rozegrała się krótko po "kampanii antysyjonistycznej" i nagonce wobec środowisk żydowskich, która była skutkiem wybuchu tzw. wojny sześciodniowej między Izraelem i państwami arabskimi.

W archiwum IPN znajduje się donos informujący, że podczas jednego z zagranicznych wyjazdów Szewińska miała zbierać dolary na rzecz izraelskiej armii. Zdaniem Janusza Szewińskiego, notka musiała wyjść spod ręki reprezentacyjnej koleżanki, osoby z bliskiego otoczenia jego żony.

Program "Porażka idola" nie nawiązywał wprawdzie do wydarzeń z 1967 roku, lecz atmosfera panująca w kraju po Marcu ’68 i zarysowany podział sprinterek na dwa obozy, nasuwał jednoznaczne skojarzenia. Nie dziwi więc reakcja środowiska. Po emisji programu po stronie Szewińskiej opowiedział się m.in. redaktor naczelny "Przeglądu Sportowego". W obronie zawodniczki stanął też Bohdan Tomaszewski oraz… Władysław Gomułka. Nic dziwnego, bo partia traktowała sport jako narzędzie propagandy, a Szewińska była największą gwiazdą stadionów.

Lekkoatletka, choć "oczyszczona z zarzutów", postanowiła usunąć się w cień. Była już mężatką. Po igrzyskach w Meksyku zdecydowała się na macierzyństwo, a gdy wróciła do sportu, to nie skusiła się już na start w sztafecie.

Na zdjęciu widzimy między innymi Teresę Ciepły i Halinę Górecką (fot. PAP)
Na zdjęciu widzimy między innymi Teresę Ciepły i Halinę Górecką (fot. PAP)
Zobacz też
Rok od złota Tomali w Tokio. Zobacz ceremonię kwiatową [WIDEO]
(fot. PAP)

Rok od złota Tomali w Tokio. Zobacz ceremonię kwiatową [WIDEO]

| Tokio 2020 / Lekkoatletyka 
Startują MŚ w Eugene. Przypomnij sobie medale Polaków z Doha [WIDEO]
fot. Getty Images

Startują MŚ w Eugene. Przypomnij sobie medale Polaków z Doha [WIDEO]

| Lekkoatletyka 
Wielki gest naszej wicemistrzyni. Oddała medal na licytację!
Maria Andrejczyk została wicemistrzynią olimpijską (fot. Getty)

Wielki gest naszej wicemistrzyni. Oddała medal na licytację!

| Tokio 2020 / Lekkoatletyka 
Polski lekkoatleta o organizatorach IO: całkowicie zrujnowali imprezę
Marcin Krukowski, bieżnia w Tokio

Polski lekkoatleta o organizatorach IO: całkowicie zrujnowali imprezę

| Tokio 2020 / Lekkoatletyka 
Biegi napędziły lekką. "Wynik w Tokio był kosmiczny"
Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski, Jakub Krzewina, Kajetan Duszyński
tylko u nas

Biegi napędziły lekką. "Wynik w Tokio był kosmiczny"

| Tokio 2020 / Lekkoatletyka 
wyniki
Wyniki
08 sierpnia 2021
Lekkoatletyka
Maraton, finał

1

Eliud Kipchoge
Eliud Kipchoge

2:08:38.00

2

Abdi Nageeye
Abdi Nageeye

2:09:58.00

3

Bashir Abdi
Bashir Abdi

2:10:00.00

4

Lawrence Cherono
Lawrence Cherono

2:10:02.00

5

Ayad Lamdassem
Ayad Lamdassem

2:10:16.00

6

Suguru Osako
Suguru Osako

2:10:41.00

7

Alphonce Simbu
Alphonce Simbu

2:11:35.00

8

Galen Rupp
Galen Rupp

2:11:41.00

9

Othmane El Goumri
Othmane El Goumri

2:11:58.00

10

Koen Naert
Koen Naert

2:12:13.00

11

Mohamed El Aaraby
Mohamed El Aaraby

2:12:22.00

12

Nicolas Navarro
Nicolas Navarro

2:12:50.00

13

Marhu Teferi
Marhu Teferi

2:13:02.00

14

Goitom Kifle
Goitom Kifle

2:13:22.00

15

Jeison Suarez
Jeison Suarez

2:13:29.00

16

Tachlowini Gabriyesos
Tachlowini Gabriyesos

2:14:02.00

17

Morhad Amdouni
Morhad Amdouni

2:14:33.00

18

Hamza Sahli
Hamza Sahli

2:14:48.00

19

Shaohui Yang
Shaohui Yang

2:14:58.00

20

Eyob Faniel
Eyob Faniel

2:15:11.00

21

Daniel Mateo
Daniel Mateo

2:15:21.00

22

Yohanes Ghebregergis
Yohanes Ghebregergis

2:15:34.00

23

Abdi Ulad
Abdi Ulad

2:15:50.00

24

Liam Adams
Liam Adams

2:15:51.00

25

El Hassan Elabbassi
El Hassan Elabbassi

2:15:56.00

26

Richard Ringer
Richard Ringer

2:16:08.00

27

Tiidrek Nurme
Tiidrek Nurme

2:16:16.00

28

Girmaw Amare
Girmaw Amare

2:16:17.00

29

Jacob Riley
Jacob Riley

2:16:26.00

30

Amanal Petros
Amanal Petros

2:16:33.00

31

Eulalio Munoz
Eulalio Munoz

2:16:35.00

32

Jianhua Peng
Jianhua Peng

2:16:39.00

33

Javier Guerra
Javier Guerra

2:16:42.00

34

Elroy Gelant
Elroy Gelant

2:16:43.00

35

Oqbe Ruesom
Oqbe Ruesom

2:16:57.00

36

Zane Robertson
Zane Robertson

2:17:04.00

37

Haimro Almaya
Haimro Almaya

2:17:17.00

38

Adam Nowicki
Adam Nowicki

2:17:19.00

39

Olivier Irabaruta
Olivier Irabaruta

2:17:44.00

40

Sondre Nordstad Moen
Sondre Nordstad Moen

2:17:59.00

41

Abdi Abdirahman
Abdi Abdirahman

2:18:27.00

42

Tomas Rainhold
Tomas Rainhold

2:18:28.00

43

Derlys Ayala
Derlys Ayala

2:18:34.00

44

Fred Musobo
Fred Musobo

2:18:39.00

45

Hassan Chahdi
Hassan Chahdi

2:18:40.00

46

Ben Preisner
Ben Preisner

2:19:27.00

47

Yassine El Fathaoui
Yassine El Fathaoui

2:19:44.00

48

Trevor Hofbauer
Trevor Hofbauer

2:19:57.00

49

Jung-Sub Shim
Jung-Sub Shim

2:20:36.00

50

Hendrik Pfeiffer
Hendrik Pfeiffer

2:20:43.00

51

Filex Chemongesi
Filex Chemongesi

2:20:53.00

52

Yavuz Agrali
Yavuz Agrali

2:21:00.00

53

Joaquin Arbe
Joaquin Arbe

2:21:15.00

54

Chris Thompson
Chris Thompson

2:21:29.00

55

Byambajav Tseveenravdan
Byambajav Tseveenravdan

2:21:32.00

56

Jose Santana
Jose Santana

2:21:32.00

57

Guojian Dong
Guojian Dong

2:21:35.00

58

Kevin Seaward
Kevin Seaward

2:21:45.00

59

Dieter Kersten
Dieter Kersten

2:22:06.00

60

Cristhian Pacheco
Cristhian Pacheco

2:22:12.00

61

Peter Herzog
Peter Herzog

2:22:15.00

62

Shogo Nakamura
Shogo Nakamura

2:22:23.00

64

Malcolm Hicks
Malcolm Hicks

2:23:12.00

65

Juan Pacheco
Juan Pacheco

2:23:41.00

66

Brett Robinson
Brett Robinson

2:24:04.00

67

Khoarahlane Seutloali
Khoarahlane Seutloali

2:25:03.00

68

Roman Fosti
Roman Fosti

2:25:37.00

69

Paulo Paula
Paulo Paula

2:26:08.00

70

Thijs Nijhuis
Thijs Nijhuis

2:26:59.00

71

Paul Pollock
Paul Pollock

2:27:48.00

72

Cameron Levins
Cameron Levins

2:28:43.00

73

Yuma Hattori
Yuma Hattori

2:30:08.00

74

Jesus Arturo Esparza
Jesus Arturo Esparza

2:31:51.00

75

Jorge Castelblanco
Jorge Castelblanco

2:33:22.00

76

Ivan Zarco
Ivan Zarco

2:33:44.00

-

Amos Choge Kipruto
Amos Choge Kipruto

 

-

Bart van Nunen
Bart van Nunen

 

-

Stephen Kiprotich
Stephen Kiprotich

 

-

Stephen Mokoka
Stephen Mokoka

 

-

Lelisa Desisa
Lelisa Desisa

 

-

John Hakizimana
John Hakizimana

 

-

Alemu Bekele
Alemu Bekele

 

-

Ben Connor
Ben Connor

 

-

Bohdan-Ivan Horodyskyy
Bohdan-Ivan Horodyskyy

 

-

Callum Hawkins
Callum Hawkins

 

-

Daniel Da Silva
Daniel Da Silva

 

-

Daniel Do Nascimento
Daniel Do Nascimento

 

-

Gabriel Geay
Gabriel Geay

 

-

Ivan Gonzalez
Ivan Gonzalez

 

-

Jack Rayner
Jack Rayner

 

-

Joo-Han Oh
Joo-Han Oh

 

-

Khalid Choukoud
Khalid Choukoud

 

-

Lemawork Ketema
Lemawork Ketema

 

-

Mykola Nyzhnyk
Mykola Nyzhnyk

 

-

Ołeksandr Sitkowskij
Ołeksandr Sitkowskij

 

-

Pheeha Mokgobo
Pheeha Mokgobo

 

-

Ser-Od Bat-Ochir
Ser-Od Bat-Ochir

 

-

Shumi Dechasa
Shumi Dechasa

 

-

Sisay Lemma
Sisay Lemma

 

-

Stephen Scullion
Stephen Scullion

 

-

Tola Shura Kitata
Tola Shura Kitata

 

-

Tadesse Abraham
Tadesse Abraham

 

-

Polat Kemboi Arikan
Polat Kemboi Arikan

 

-

Yassine Rachik
Yassine Rachik

 

Rozwiń
07 sierpnia 2021
Lekkoatletyka
4x400 metrów, finał

1

USA
USA

2:55.70

2

Holandia
Holandia

2:57.18

3

Botswana
Botswana

2:57.27

4

Belgia
Belgia

2:57.88

5

Polska
Polska

2:58.46

6

Jamajka
Jamajka

2:58.76

7

Włochy
Włochy

2:58.81

8

Trynidad i Tobago
Trynidad i Tobago

3:00.85

Rozwiń
1500 m, finał

1

Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen

3:28.32

2

Timothy Cheruiyot
Timothy Cheruiyot

3:29.01

3

Josh Kerr
Josh Kerr

3:29.05

4

Abel Kipsang
Abel Kipsang

3:29.56

5

Adel Mechaal
Adel Mechaal

3:30.77

6

Cole Hocker
Cole Hocker

3:31.40

7

Stewart McSweyn
Stewart McSweyn

3:31.91

8

Michał Rozmys
Michał Rozmys

3:32.67

9

Jake Heyward
Jake Heyward

3:34.43

10

Jake Wightman
Jake Wightman

3:35.09

11

Oliver Hoare
Oliver Hoare

3:35.79

12

Charles Grethen
Charles Grethen

3:36.80

13

Ignacio Fontes
Ignacio Fontes

3:38.56

Rozwiń
Rzut oszczepem, finał

1

Neeraj Chopra
Neeraj Chopra

87.58

2

Jakub Vadlejch
Jakub Vadlejch

86.67

3

Vitezslav Vesely
Vitezslav Vesely

85.44

4

Julian Weber
Julian Weber

85.30

5

Arshad Nadeem
Arshad Nadeem

84.62

6

Aliaksei Katkavets
Aliaksei Katkavets

83.71

7

Andrian Mardare
Andrian Mardare

83.30

8

Lassi Etelaetalo
Lassi Etelaetalo

83.28

9

Johannes Vetter
Johannes Vetter

82.52

10

Pavel Mialeshka
Pavel Mialeshka

82.28

11

Kim Amb
Kim Amb

79.69

12

Alexandru Novac
Alexandru Novac

79.29

Rozwiń
4x400 metrów, finał

1

USA
USA

3:16.85

2

Polska
Polska

3:20.53

3

Jamajka
Jamajka

3:21.24

4

Kanada
Kanada

3:21.84

5

Wielka Brytania
Wielka Brytania

3:22.59

6

Holandia
Holandia

3:23.74

7

Belgia
Belgia

3:23.96

8

Kuba
Kuba

3:26.92

Rozwiń
Najnowsze
Były reprezentant chce rządzić małopolską piłką. Możliwe połączenie sił
Były reprezentant chce rządzić małopolską piłką. Możliwe połączenie sił
fot. Tomasz Markowski
Mateusz Miga
| Piłka nożna 
Adam Kokoszka z Adamem Nawałką, obok Ronaldinho (fot. arch. prywatne / PAP)
Lech przedłuży serię zwycięstw? Oglądaj mecz z Radomiakiem w TVP!
Radomiak – Lech Poznań [NA ŻYWO]. Transmisja meczu Ekstraklasy online, live stream (27.04.2025). Gdzie oglądać?
transmisja
Lech przedłuży serię zwycięstw? Oglądaj mecz z Radomiakiem w TVP!
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Real poważnie osłabiony przed finałem Pucharu Króla!
Eduardo Camavinga i David Alaba w rywalizacji z Bukayo Saka (fot. Getty Images)
Real poważnie osłabiony przed finałem Pucharu Króla!
| Piłka nożna / Hiszpania 
Oficjalnie. Mistrz Polski ma nowego trenera
Martins Zibarts (fot. Getty Images)
Oficjalnie. Mistrz Polski ma nowego trenera
| Koszykówka / Rozgrywki ligowe 
Gwiazda Lecha wróciła do formy. "Zostało nam pięć finałów"
Afonso Sousa
Gwiazda Lecha wróciła do formy. "Zostało nam pięć finałów"
Radosław Laudański
Radosław Laudański
Świątek w 3. rundzie w Madrycie. Z kim i kiedy kolejny mecz?
Kiedy Iga Świątek gra mecz 3. rundy w WTA Madryt 2025? O której mecz Świątek – Noskova? (26.04.2025)
Świątek w 3. rundzie w Madrycie. Z kim i kiedy kolejny mecz?
| Tenis / WTA (kobiety) 
Trudne otwarcie Świątek. Trzy sety w meczu z 19-letnią sensacją!
Iga Świątek (fot. Getty Images)
pilne
Trudne otwarcie Świątek. Trzy sety w meczu z 19-letnią sensacją!
| Tenis / WTA (kobiety) 
Do góry