Już w niedzielę startuje World Grand Prix – jeden z najważniejszych rankingowych turniejów darterskich w kalendarzu. Na starcie 32 zawodników, których postanowiliśmy ułożyć w tzw. power ranking. Kto jest faworytem, kto może zaskoczyć i na co stać Krzysztofa Ratajskiego?
24. Ian White
23. Mervyn King
22. Danny Noppert
21. Damon Heta
20. Stephen Bunting
19. Daryl Gurney
18. Rob Cross
17. Gary Anderson
W tej grupie można zauważyć wiele ogromnych nazwisk. Trudno spodziewać się jednak po nich cudów. Największą zagadką wydaje się Anderson, który zagrał w World Series of Darts po prawie dwumiesięcznej przerwie i nie wyglądał na kogoś, kto może powalczyć o czołową ósemkę, grając z van den Berghiem na średniej poniżej 90.
Gurney i Cross to wielcy zawodnicy, ale są ostatnio w dołku. Jeśli chodzi o Irlandczyka, to rozegrał w ostatnim czasie dobre spotkania z van Gerwenem w European Tourze i Players Championship. Dał sygnały powrotu do przyzwoitej formy, ale trudno powiedzieć, czy jest w stanie zagrać 2-3 mecze na takim samym poziomie. Kluczowe będzie trafianie D16 na wejście.
Heta i Noppert to z kolei gracze potrafiący zaprezentować fantastyczną formę w turniejach podłogowych, ale nie przekłada się to na grę telewizyjną. Australijczyk w tym sezonie odpadał w dużych turniejach już po pierwszym spotkaniu (w UK Open była to 3. runda). Natomiast Holender od końcówki 2018 roku i PC Finals nie jest w stanie dojść chociażby do ćwierćfinału zmagań w telewizji, mimo że regularnie w nich występuje.
16. Dave Chisnall
Zawodnik dobrze punktujący, ale trochę gorzej finiszujący. Jeśli chodzi o średnie, to wciąż plasuje się w okolicach czołowej dziesiątki w ostatnich 12 miesiącach (96.35). Podwójne pozostawiają jednak sporo do życzenia. 39.64 proc. to dopiero 28. wynik w PDC. Wiadomo jak to ważny element w Grand Prix.
"Chizzy" to jednak dwukrotny finalista turnieju, ale już w pierwszej rundzie czeka go trudny sprawdzian. Zagra z Mensurem Suljoviciem. Nie tak dawno Austria w półfinale World Cup of Darts pokonała Anglię i choć zawodnicy nie zagrali ze sobą, to będzie to moment na mały rewanż...
15. Dirk van Duijvenbode
Może nie tak świetny jak rok temu, ale finalisty nie można lekceważyć. Oczywiście – jego forma podłogowa jest fatalna. Na ostatnie sześć turniejów tylko raz zdobył jakiekolwiek pieniądze. W Pucharze Świata też nie stanowił odpowiedniego wsparcia dla Michaela van Gerwena.
Co więc jest bronią Holendra? Częste wizyty przy tarczy +171. Jest mocny na każdym sektorze, potrafi dobrze punktować, a mając Humphriesa za rywala w 1. rundzie, wie, że nie jest to przeciwnik poza jego zasięgiem.
14. Luke Humphries
Spośród debiutantów Humphries ma największe szanse na utrzymanie się w turnieju do niedzieli. Poznał w tym sezonie smak telewizyjnego finału, świetnie się rozwija. W pierwszej rundzie zmierzy się z finalistą sprzed roku – van Duijvenbode.
Tutaj, tak jak w przypadku Chisnalla, kluczem będą podwójne. Gry punktacyjnej i maksów raczej nie powinno zabraknąć.
13. Krzysztof Ratajski
Chcielibyśmy, aby Krzysztof był jeszcze wyżej, ale trzeba sobie powiedzieć wprost – wejście do ćwierćfinału będzie w wypadku Polaka ogromnym sukcesem. W pierwszej rundzie czeka Nathan Aspinall, później prawdopodobnie Peter Wright. A gdy już nawet udałoby się pokonać ich obu, to o półfinał mógłby się zmierzyć z Jonnym Claytonem lub Jose De Sousą.
Ale nie tylko drabinka każe podejść z rozsądkiem do szans "Polskiego Orła". W ostatnim turnieju European Touru doszedł co prawda do ćwierćfinału, ale grając z średnią poniżej 90 punktów i przeciętnie rzucając podwójne. Co daje odrobinę nadziei? Ostatni występ w Matchplay. Półfinał to był znakomity wynik, ale tam także zabrakło... kończenia.
12. Joe Cullen
Gdyby turniej odbywał się około cztery miesiące wcześniej, to trzeci zawodnik rankingu Pro Tour pewnie znalazłby się w pierwszej dziesiątce. Ostatnie tygodnie w turniejach podłogowych nie były dla niego udane. Dwa razy z rzędu odpadał w pierwszych rundach.
Los jednak w miarę go oszczędził, bo trafił na Rossa Smitha. Jest jednym z czołowych zawodników, jeśli chodzi o rzucanie maksów, więc jeśli podwójne będą mu sprzyjały, to powinien realnie powalczyć o ćwierćfinał.
11. Nathan Aspinall
Solidność – to słowo najlepiej opisuje Aspinalla. Nie schodzi poniżej pewnego poziomu, duże kryzysy zdarzają mu się rzadko.
Jest półfinalistą ostatnio rozegranego Gibraltar Darts Trophy, gdzie pokonywał m.in. Joe Cullena i Jamesa Wade'a. Rozegrał trzy spotkania z średnią +100. Z pewnością jest graczem w formie, więc choć ma trudną drabinkę, to mecze z jego udziałem mogą być jednymi z lepszych.
10. Michael Smith
Mało się ostatnio mówi o Angliku. Przypomniał o sobie przy okazji European Toru w Budapeszcie, gdzie awansował do finału. W turniejach podłogowych także pokazuje przyzwoitą dyspozycję – w sześciu ostatnich dwa razy awansował do ćwierćfinału.
Za tak wysoką pozycją Smitha przemawia fakt, że jest jednym z najlepiej rzucających podwójne zawodników w ostatnich 12 miesiącach (40.81, 10. miejsce spośród graczy, którzy zagrają w GP). Przy jego możliwościach gry na dystansie (trzeci pod względem maksów), może naprawdę sprawić dużo problemów Price'owi w 1. rundzie. To może być jedno z najlepszych spotkań turnieju.
9. Brendan Dolan
Wydawało się, że już podczas World Matchplay może namieszać, ale wtedy w pierwszej rundzie przegrał z Krzysztofem Ratajskim. Tym razem zagra z Labanauskasem, a potem ze zwycięzcą pary Anderson-White. Z tej czwórki to on będzie faworytem do ćwierćfinału.
Pod względem podwójnych w ostatnim roku ustępuje tylko Jamesowi Wade'owi. Mając tak potężną broń w arsenale będzie postrachem dla niemal każdego. To może być turniej telewizyjny, w którym Dolan zapisze najlepszy wynik od MŚ 2019.
8. Mensur Suljovic
Jeszcze miesiąc temu raczej były typowany na jednego z najgorszych darterów w stawce. Wszystko zmieniło się po World Cup of Darts, gdzie dotarł do finału i ogólnie prezentował fenomenalny poziom.
Formę potwierdził w Gibraltarze, gdzie był w finale, pokonując m.in. De Sousę i Ratajskiego. Fakt – przeciwko mistrzowi świata zawiódł, ale patrząc szerzej, to jeden z zawodników w najlepszej dyspozycji.
7. James Wade
W tej chwili najlepiej rzucający podwójne zawodnik w PDC (45.32 proc.). Niech to pozostanie najlepszą reklamą, aby spoglądać uważnie na Wade'a podczas World Grand Prix. Razem z van den Berghiem są faworytami swojej ćwiartki i dopiero od tej rundy dla Anglika powinien zacząć się prawdziwy turniej.
Ćwierćfinał w Gibraltarze, 3. runda w Budapeszcie, finał World Cup of Darts, dobre turnieje podłogowe. Nie ma się do czego przyczepić.
6. Jonny Clayton
Zwycięzca Premier League i turnieju Masters prawdopodobnie znalazłby się jeszcze wyżej, gdyby nie fakt, że nie udało mu się w dwóch turniejach European Touru wywalczyć kwalifikacji do mistrzostw Europy. Wie, że w związku z tym będzie musiał zdobyć trochę więcej pieniędzy w pozostałych dużych rozgrywkach, aby piąć się w rankingu. Mimo to, zbędnie się nie rozpisując, jeden z największych faworytów.
5. Dimitri van den Bergh
Zawiódł odrobinę podczas World Cup of Darts, ale wciąż w pamięci mamy jego występ podczas World Matchplay. Cieniem na jego dyspozycji kładzie się jednak występ w Nordic Darts Masters, gdzie pozwolił Fallon Sherrock wyrwać sobie wygraną w półfinale, mając ogromną przewagę. Jednak progres, jaki wykonał w ostatnich miesiącach, każe go postawić w czołowej piątce.
4. Jose de Sousa
Zeszłoroczny turniej skończył się dla niego już w 1. rundzie, gdy przegrał z Devonem Petersenem. Tym razem ma znacznie łatwiejszy start, bo jego przeciwnikiem będzie Durrant. Solidne zwycięstwo powinno go napędzić w kolejnych spotkaniach.
Jeśli odnajdzie choć odrobinę formy, jaką prezentował latem przed World Matchplay, to będzie zagrożeniem dla każdego. Tym bardziej z tak dobrą skutecznością na podwójnych w ostatnim czasie – 42.26 proc.
3. Michael van Gerwen
Już zdążyliśmy się przyzwyczaić, że MvG nie jest największym faworytem do triumfu. Pomimo tego to wciąż solidna firma i przede wszystkim przełamał passę turniejów bez zwycięstwa. Udało się wygrać w Kopenhadze podczas Nordic Darts Masters.
W drodze do półfinału nie powinien napotkać większych przeszkód. Tam jednak spotkać się z Peterem Wrightem, Jose de Sousą lub Jonnym Claytonem i starcie z każdym z nich będzie ogromnym testem. Głód zwycięstw u MvG jest jednak większy niż kiedykolwiek.
2. Peter Wright
World Matchplay i World Cup of Darts to ostatnie duże skalpy Szkota. Stał się specjalistą od wygrywania wielkich turniejów, od kiedy pokonał w finale mistrzostw świata van Gerwena. Teraz wszystko poniżej półfinału będzie dla niego porażką.
1. Gerwyn Price
Z tym nie można dyskutować – Gerwyn Price jest największym faworytem do triumfu. Wygrał oba turnieje European Touru, broni tytułu, jest mistrzem świata i światowym numerem jeden. Ma wszystkie argumenty, aby ponownie sięgnąć po trofeum.
Poza tym jest najlepszym na świecie darterem w trafianiu podwójnej dwudziestki. Z takim orężem będzie trudno go powstrzymać. A to, że potrafi radzić sobie z presją bycia faworytem pokazał już wielokrotnie.
Następne
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.