Choć nie ma jeszcze polskiego paszportu i według prawa jest obywatelem Francji, Diane Sellier tej zimy będzie walczył o kwalifikację olimpijską dla naszego kraju. Otrzymał już oficjalną zgodę, dzięki której wzmocni reprezentację short tracku. Trwa walka z czasem, by mógł wystartować również na igrzyskach w Pekinie.
Sellier urodził się pod Paryżem i do niedawna był świetnie zapowiadającym się reprezentantem Francji, w tym coraz ważniejszym ogniwem tamtejszej sztafety. Niemalże podręcznikowy początek kariery został jednak niespodziewanie przerwany. – Wszystko z powodu mojego zdrowia psychicznego. Trenując w Centrum Narodowym w Font Romeu nie czułem się szczęśliwy. Próbowałem wielu opcji, by móc kontynuować, ale żadna nie działała. W pewnym momencie postanowiłem przestać jeździć, bo nie dawało mi to szczęścia – wyjaśnia w rozmowie z TVPSPORT.PL.
Główna baza Trójkolorowych znajduje się w Pirenejach, niemal 900 kilometrów od rodzinnej miejscowości Selliera. – Nie miałem kontaktu z rodziną i przyjaciółmi, co jest ważnym elementem w okresie dorastania. Zwłaszcza, że opuściłem ich w wieku 14 lat. A na powroty często nie było czasu – mówi.
Ostatecznie kariery nie pozwolił zakończyć mu trener Gregory Durand, pracujący obecnie z reprezentacją Polski. Znał juniora, bo ten był jego wychowankiem w czasie, gdy sięgał po medale olimpijskiego festiwalu młodzieży Europy (EYOF) w 2017 roku. – Kiedy usłyszał, że chcę zrezygnować, natychmiast zareagował. Zaproponował, żebym dołączył do treningów w Polsce. Przyjechałem, bo wiedziałem, że mogę mu zaufać, a na miejscu wszyscy przyjęli mnie bardzo dobrze. Poczułem się jak w domu – opowiada zawodnik.
Z Polakami trenuje od pierwszej połowy 2020 roku. Początkowo miał być jedynie ich sparingpartnerem. – Nie przyjeżdżałem tu z myślą o zmianie barw. Chciałem jeździć dla Francji. Dopiero z biegiem dni zaczęło się to zmieniać. W końcu porozmawiałem o tym z trenerami Gregorym i Urszulą [Kamińską - przyp. red.]. Entuzjastycznie zareagowali na moje pytania i starali się pomóc znaleźć najlepsze rozwiązanie. Wtedy zaczęliśmy rozmowy z Polskim Związkiem Łyżwiarstwa Szybkiego – tłumaczy. – W Polsce czuję się naprawdę świetnie. Mam wokół siebie wspaniałych ludzi. Dostrzegam też potencjał w tym młodym zespole. Zrobię wszystko, by osiągać z nim jak najlepsze wyniki – dodaje.
Będzie wzmocnieniem reprezentacji Polski
Sellier nie jest anonimem w międzynarodowej stawce. Na EYOF 2017 w Erzurum wywalczył złoto na 1000 i brąz na 500 metrów. We francuskich barwach startował również kilkukrotnie na mistrzostwach świata juniorów. Najlepsze wyniki osiągał w nich w 2020 roku w Bormio. Otarł się o podium na 1000 metrów, kończąc bieg finałowy na czwartej pozycji.
W sezonie 2019/20, czyli ostatnim przedpandemicznym, zdecydowanym krokiem wszedł do seniorskiej kadry. Wziął udział w pięciu Pucharach Świata, raz (w Salt Lake City) kwalifikując się nawet do finału B na 500 metrów. Na tym dystansie został sklasyfikowany na ósmej pozycji. Stawał się przy tym coraz ważniejszym ogniwem sztafety Trójkolorowych.
Z drużyną wziął udział nawet w mistrzostwach świata w Debreczynie, gdzie był jednak wyraźnym "numerem cztery". Indywidualnie wystartowali Sebastien Lepape, Quentin Fercoq i Dmitry Migunov. Niedługo później 20-latek podjął decyzję o zawieszeniu treningów z reprezentacją Francji.
– To prawda, że miałem niezłe wyniki, ale uważam, że nie była to najlepsza dyspozycja, jaką mogłem wówczas osiągnąć. Byłem słaby mentalnie. Fajne rezultaty miałem głównie na początku sezonu, a później widziałem z tygodnia na tydzień jak moja forma spada. Dla młodego łyżwiarza to było przerażające – mówi Sellier.
O tym, że będzie wzmocnieniem reprezentacji Polski świadczą nie tylko bardzo dobre, w porównaniu do innych biało-czerwonych, wyniki w Pucharze Świata. W ostatnim roku Sellier startował kilkukrotnie w zawodach krajowych i za każdym razem udowadniał, że jest w czołówce. Został m.in. wicemistrzem Polski na 500 metrów.
Błyszczał także we wrześniu na Ogólnopolskich Zawodach Rankingowych w Gdańsku, które były kwalifikacjami do polskiej kadry. Reprezentanci rywalizowali między sobą trzykrotnie na każdym z dystansów. Młodzik spod Paryża wygrał dwa razy na 500, dwa razy na 1500 i trzy razy na 1000 metrów. W finałach po razie ustąpił Michałowi Niewińskiemu (na 1500 metrów) i Łukaszowi Kuczyńskiemu (na 500 metrów).
Polak bez obywatelstwa
Na co dzień Sellier mieszka w Gdańsku i jest zawodnikiem tamtejszego Stoczniowca. – Wybrałem tę drogę, bo daje mi ona wiele możliwości, a prezes klubu cieszy się z mojej obecności. Zresztą Trójmiasto jest naprawdę piękne. I nie ma monotonii, bo kadra trenuje w różnych miejscach – mówi.
Obecnie jest na zgrupowaniu w Dreźnie. Stamtąd biało-czerwoni wylecą na Puchar Świata do Pekinu, gdzie rozpoczną walkę o awans na igrzyska. 20-latek będzie mógł przystąpić do niej jako reprezentant Polski, choć... wciąż według prawa jest Francuzem. Wniosek o zmianę obywatelstwa został już co prawda złożony, ale czeka dopiero na rozpatrzenie.
Mimo trwającej procedury już teraz może zmienić barwy zgodnie z przepisami Światowej Unii Łyżwiarskiej (ISU). Do tego, by startował dla biało-czerwonych wystarczy deklaracja i zgoda Francuzów, którą udało się uzyskać w ubiegłym tygodniu.
Sellier będzie więc walczył o kwalifikację olimpijską dla Polski – zarówno indywidualnie, jak i w sztafecie. Nie wiadomo jednak czy... sam będzie mógł z niej skorzystać i polecieć na igrzyska. Tam obywatelstwo jest już bowiem niezbędne. Trwa zatem walka z czasem. Jeśli okazałoby się, że po wywalczeniu kwalifikacji z powodów formalnych nie może lecieć, jego miejsce zająłby inny Polak.
Niewątpliwie 20-latka czekają ciekawe miesiące. Czteroletni cykl rozpoczynał jako nieźle rokujący francuski junior, a zakończy być może jako jeden z polskich olimpijczyków. Pierwszy krok w stronę tak niespodziewanego zakończenia pierwszego rozdziału kariery postawi 21 października. Wówczas w stolicy Chin wystartują zawody Pucharu Świata.
DIANE SELLIER W SEZONIE 2019/20
Puchar Świata w Salt Lake City
500 metrów: ćwierćfinał (19. miejsce)
500 metrów: finał B (8. miejsce)
Sztafeta: ćwierćfinał (10. miejsce; pojechał tylko w kwalifikacjach)
Puchar Świata w Montrealu
1000 metrów: repasaż (28. miejsce)
1000 metrów: repasaż (26. miejsce)
Sztafeta: finał B (6. miejsce)
Puchar Świata w Nagoi
1000 metrów: repasaż (43. miejsce)
500 metrów: repasaż (26. miejsce)
Sztafeta: ćwierćfinał (10. miejsce)
Puchar Świata w Szanghaju
1500 metrów: repasaż (28. miejsce)
500 metrów: repasaż (26. miejsce)
sztafeta: finał B (8. miejsce)
Puchar Świata w Dordrechcie
1000 metrów: repasaż (26. miejsce)
500 metrów: repasaż (24. miejsce)
Sztafeta: ćwierćfinał (10. miejsce; pojechał tylko w kwalifikacjach)
Mistrzostwa Europy w Debreczynie
Sztafeta: ćwierćfinał (DSQ)
Mistrzostwa świata juniorów w Bormio
500 metrów: ćwierćfinał (11. miejsce)
1000 metrów: finał (4. miejsce)
1500 metrów: PEN (---)
Sztafeta: finał B (7. miejsce)
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1004 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.