| Boks

Lawrence Okolie. Koszmar Polaków na drodze Michała Cieślaka

Lawrence Okolie. O sile jego prawej ręki przekonał się między innymi Nikodem Jeżewski (fot. Getty)
Lawrence Okolie. O sile jego prawej ręki przekonał się między innymi Nikodem Jeżewski (fot. Getty)
Kacper Bartosiak

Rok 2022 rozpocznie się mocnym uderzeniem dla fanów polskiego boksu. Już 27 lutego w Londynie dojdzie do walki Lawrence Okolie (17-0, 14 KO) kontra Michał Cieślak (21-1, 15 KO). Stawką pojedynku będzie należący do Brytyjczyka tytuł mistrza świata organizacji WBO w kategorii junior ciężkiej. Faworytem będzie gospodarz, który do boksu trafił w niecodziennych okolicznościach i zdążył już pokonać czterech Polaków.

Diabeł, mafia i inne tajemnice. Kto naprawdę zabił Sonny'ego Listona?

Czytaj też

Sonny Liston i Muhammad Ali. Obu łączyła długa historia. Z prawej strony u góry Geraldine Liston - żona Sonny'ego (fot. Getty)

Diabeł, mafia i inne tajemnice. Kto naprawdę zabił Sonny'ego Listona?

Jeszcze w 2012 roku nic nie zapowiadało, że ktoś taki może w ogóle zostać kolejną gwiazdą brytyjskiego boksu. Przełomem były igrzyska – widząc triumfalny pochód Anthony'ego Joshuy 19-letni wówczas Lawrence postanowił odmienić swoje życie. Najpierw zapisał się na boks, by zrzucić zbędne kilogramy. Pierwszego dnia treningów ważył ponad 120 kilogramów – współcześnie regularnie startuje w limicie 90,7 kg. 

Cztery lata później... Okolie sam był już częścią kolejnej olimpijskiej reprezentacji. – Nie bójcie się marzyć. Jeśli w cztery lata pokonałem drogę od otyłości do wioski olimpijskiej, a potem zostałem zawodowcem, to wszystko jest możliwe – tłumaczył z błyskiem w oku... były pracownik restauracji serwującej fast food. 



W tamtym okresie rozwijał się właściwie z walki na walkę. W czerwcu 2016 roku w finale ligi WSB mocno porozbijał go i zastopował już w pierwszej rundzie Erislandy Savon – ówczesny wicemistrz świata amatorów. Dwa miesiące później w 1/8 finału igrzysk Lawrence zawiesił poprzeczkę temu samemu rywalowi już dużo wyżej i przegrał na punkty po twardej walce.

W międzyczasie po raz pierwszy spotkał na drodze polskiego pięściarza. W pierwszej walce w Rio zmierzył się z Igorem Jakubowskim. Wygrał 3:0, ale wszyscy sędziowie punktowali 2:1 w rundach, zapisując na korzyść Brytyjczyka dwie pierwsze odsłony. – Przed walką na igrzyskach olimpijskich miałem 10 minut na rozgrzewkę. Wskoczyłem, zrobiłem dwie rundy walki z cieniem i wyjazd do ringu – wspominał Polak, który narzekał na fatalną organizację całej wyprawy do Brazylii.

Mimo braku olimpijskiego sukcesu Okolie nie mógł narzekać na zainteresowanie znaczących promotorów. Ostatecznie w styczniu 2017 roku związał się z grupą Matchroom Boxing, która odpowiadała za zawodowe sukcesy Joshuy. Rodak naturalnie został mentorem młodego pięściarza, który głośno mówił o wysokich aspiracjach. 


Najpierw chcę zostać najlepszym Brytyjczykiem w kategorii junior ciężkiej w historii, a potem planuję podbój wagi ciężkiej – deklarował. Odważnie – w końcu mowa o kraju, który w kategorii cruiser reprezentowali choćby David Haye (28-4, 26 KO) i Johnny Nelson (45-12-2, 29 KO). Ten drugi mimo niepozornego bilansu zapisał się w historii jako rekordzista w liczbie udanych obron mistrzowskiego tytułu z rzędu.

Diabeł, mafia i inne tajemnice. Kto naprawdę zabił Sonny'ego Listona?

Czytaj też

Sonny Liston i Muhammad Ali. Obu łączyła długa historia. Z prawej strony u góry Geraldine Liston - żona Sonny'ego (fot. Getty)

Diabeł, mafia i inne tajemnice. Kto naprawdę zabił Sonny'ego Listona?

Sensacyjny powrót do ringu? Znany polski pięściarz podpisał dokumenty

Czytaj też

Andrzej Wawrzyk (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Sensacyjny powrót do ringu? Znany polski pięściarz podpisał dokumenty

Czysty brudny boks


Początki Okoliego na zawodowstwie nie były jednak usłane różami. Pierwsze cztery walki to cztery nokauty w pierwszej rundzie. Drugą z jego ofiar został Polak – Łukasz Rusiewicz (22-29). Potem Brytyjczyk wygrywał kolejne walki na ciut wyższym poziomie, ale jego styl pozostawiał sporo do życzenia.

Mimo znakomitych jak na tę kategorię warunków fizycznych (195 cm wzrostu i aż 210 cm zasięgu ramion) Okolie od początku przejawiał tendencje do uporczywego klinczowania i faulowania. Jeśli już o jego występach szerzej dyskutowano to niestety nie ze względu na efektowne nokauty.

W lutym 2018 roku w pierwszym poważniejszym teście Okolie (7-0, 6 KO) zmierzył się z Isaakiem Chamberlainem (9-0, 4 KO). Promotor Eddie Hearn reklamował starcie pełne złej krwi hasłem "British beef" i po raz pierwszy wystawił Lawrence'a w walce wieczoru. Jednostronny pojedynek zakończył się wyraźną wygraną olimpijczyka z Rio, ale rozczarował brakiem emocji – portal Bad Left Hook określił go wręcz mianem "śmierdziela".

Okolie nie poprawił notowań we wrześniu 2018 roku, gdy w starciu z Mattym Askinem (23-3-1, 15 KO) był o włos od przegranej przez dyskwalifikację. W trakcie dwunastu brudnych rund sędzia ringowy aż trzy razy odejmował mu punkt – wielu arbitrów przy trzecim tego typu napomnieniu wybrałoby przerwanie walki. Andy Clarke z "Boxing News" pisał o "strasznej walce i naprawdę okropnym spektaklu", który powinien zakończyć się dyskwalifikacją.

Faktyczny werdykt – nieznaczną punktową wygraną Okoliego – kibice przyjęli gwizdami. "Nie będę tego oglądał. Wygrana zawsze cieszy, ale większą radość daje wygrywanie w dobrym stylu. Ta walka taka nie była. Wracam do podstaw i będę pracował nad tym, co wymaga poprawy. Chcę być dumny nie tylko z moich osiągnięć, ale też ze stylu. Nie kłamię – natychmiast wracam na salę treningową" – kajał się pięściarz w mediach społecznościowych.

Zmian szukał także w sztabie szkoleniowym. Po dziesięciu wspólnych walkach rozstał się z Brianem O'Shaunnessym. Przez jakiś czas prowadził go Barry Robinson, a w połowie 2019 roku Okolie ostatecznie postawił na Shane'a McGuigana. Syn Barry'ego McGuigana mimo zaledwie 34 lat na karku to już jeden z najlepszych szkoleniowców na Wyspach Brytyjskich, który do mistrzowskich tytułów prowadził między innymi George'a Grovesa (28-4, 20 KO i Josha Taylora (18-0, 13 KO).

Shane szybko wyszedł z cienia ojca i zapracował na znakomitą renomę. Doskonale łączy przygotowanie fizyczne swoich bokserów z drobiazgowymi, perfekcyjnymi planami taktycznymi pod kolejnych rywali. Poruszanie się, zwody, ulubione akcje i ustawienia – to wszystko było rozłożone na czynniki pierwsze choćby w walce z Krzysztofem Głowackim. "Główka" nawet w swoim najlepszym okresie musiałby wyjść ze swojej skóry i pokazać zupełnie inny boks żeby wygrać. Michał Cieślak również musi przygotować zupełnie nowe akcje – ocenia Andrzej Pastuszek, analityk boksu i autor wideobloga RSC.

McGuigan poprawił kontrolę dystansu Okoliego, poruszanie się po ringu i technikę ciosów prostych. Teraz zwłaszcza jego lewy prosty znacznie trudniejszy do odczytania i obrony. Co lepsze dla niego (i gorsze dla rywali), Okolie zabrał ze sobą na pokład wszystko, czego nauczył go poprzedni trener. Wciąż kontaktuje się z Barrym Robinsonem, by mieć szersze spojrzenie na swój boks. Od niego nauczył się technik klinczerskich - wychodzenia ze zwarć z niebezpiecznymi ciosami czy krótkich uderzeń w zwarciu. To też musi mieć na uwadze sztab Cieślaka. Michał musi być przygotowany na świetny boks z dystansu i brudny z bliska – dodaje Pastuszek.

Sensacyjny powrót do ringu? Znany polski pięściarz podpisał dokumenty

Czytaj też

Andrzej Wawrzyk (fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)

Sensacyjny powrót do ringu? Znany polski pięściarz podpisał dokumenty

Anthony Joshua to mentor i bliski współpracownik Lawrence'a Okoliego (fot. Instagram.com)
Anthony Joshua to mentor i bliski współpracownik Lawrence'a Okoliego (fot. Instagram.com)
Boks w 2022 roku. Canelo i Fury w rolach głównych?

Czytaj też

Saul "Canelo" Alvarez (L) i Tyson Fury (fot. Getty)

Boks w 2022 roku. Canelo i Fury w rolach głównych?

Polskie tło sukcesów

Progres Okoliego pod okiem nowego trenera trudno było przeoczyć. W październiku 2019 roku w przekonującym stylu znokautował Yvesa Ngabu (20-0) – najtrudniejszego do tamtej pory rywala. Dzięki tej wygranej został mistrzem Europy i coraz odważniej zaczął mówić o walce o mistrzostwo świata. Sytuacja w kategorii junior ciężkiej sprzyjała jego planom, bo Ołeksandr Usyk (19-0, 13 KO) – niekwestionowany król w tym limicie – postanowił spróbować sił w wadze ciężkiej i oddał komplet czterech mistrzowskich pasów.

Ostatecznie Okolie po tym "resecie" wybrał drogę wiodącą przez federację WBO, co znów skierowało go w stronę Polaków. W grudniu 2020 roku w walce o wakujący tytuł Brytyjczyk miał się spotkać z Krzysztofem Głowackim (31-2, 19 KO). Niestety – "Główka" na ostatniej prostej zachorował na COVID-19 i wypadł z gry zaledwie tydzień przed planowaną datą.

Już wtedy jednym z kandydatów do zastąpienia rodaka był Michał Cieślak, ale na wyprawę "last minute" ostatecznie zdecydował się Nikodem Jeżewski (19-0-1). Nie była to wprawdzie walka o tytuł mistrzowski, ale Okolie i tak potwierdził w niej klasę. Polak był dwukrotnie liczony w pierwszej rundzie – za pierwszym razem po ciosie na korpus, a potem po długim prawym na górę. Moc w pięściach Brytyjczyka najlepiej podkreślały nerwowe reakcje rywala, który chwilami nie mógł zapanować nad nogami.

W drugiej rundzie było po wszystkim, ale Jeżewski na szczęście nie stracił w ringu dużo zdrowia. Kolejna walka z Polakiem miała jednak podobny scenariusz. Głowacki wykurował się i poleciał na Wyspy Brytyjskie w marcu 2021 roku, ale nie został pierwszym w historii Polski trzykrotnym mistrzem świata. Okolie rozbroił go z zegarmistrzowską precyzją, wykorzystując przewagę warunków fizycznych i świeżość. W szóstej rundzie było po wszystkim, a kluczowa znów okazała się bomba z prawej ręki.

Jesienią 2021 roku Brytyjczyk odprawił jeszcze Dilana Prasovicia (15-0) – obowiązkowego pretendenta. Przeciwnik niczym nie zapracował na taki status, a nierówne zestawienie dobiegło końca już w trzeciej rundzie. Potem spekulowano o możliwych walkach unifikacyjnych, a nawet... o jednorazowym wypadzie do wagi ciężkiej. Okolie w ostatnich tygodniach trenował u boku Joshuy w Dubaju, wprowadzając mentora do przygotowań do rewanżu z Usykiem.

Boks w 2022 roku. Canelo i Fury w rolach głównych?

Czytaj też

Saul "Canelo" Alvarez (L) i Tyson Fury (fot. Getty)

Boks w 2022 roku. Canelo i Fury w rolach głównych?

Różański chce walki o pas. Będzie jednak jeszcze jedna przeszkoda?

Czytaj też

Łukasz Różański (fot. PAP)

Różański chce walki o pas. Będzie jednak jeszcze jedna przeszkoda?

Jak przedrzeć się przez zasieki?

Informacja o walce z Cieślakiem była zaskakująca z wielu względów. Polak jesienią 2021 roku stracił starcie z Mairisem Briedisem (28-1, 20 KO) – mistrzem organizacji IBF i najlepszym zawodnikiem kategorii junior ciężkiej według magazynu "The Ring". Sytuację trudno było wytłumaczyć, bo wcześniej zapracował na pozycję obowiązkowego pretendenta. Na ostatniej prostej – z niejasnych względów – nie dogadali się jednak promotorzy, a miejsce w kolejce przepadło.

Jakim wyzwaniem będzie walka z Okoliem? Pod wieloma względami to najtrudniejszy z wszystkich czterech mistrzów kategorii junior ciężkiej. Ilungę Makabu (28-2, 25 KO) – czempiona organizacji WBC – Cieślak doskonale zna ze wspólnej walki. W styczniu 2020 roku w Kinszasie minimalnie lepszy okazał się faworyt gospodarzy, ale w trakcie dwunastu rund obaj lądowali na deskach.



Polakowi nie pomogły wtedy ściany – gdy zaczął napierać na Makabu i wydawał się być bliski wygrania przed czasem... nagle skrócono czas rundy. To doświadczenie może się jednak okazać kluczowe w kontekście najbliższej walki, choć w ocenie bukmacherów wygrana w Londynie byłaby nie lada sensacją.

Okolie jest zdecydowanym faworytem. Cieślak musi stać się półdystansowym zabijaką i dążyć do konfrontacji w tej płaszczyźnie. Balans tułowia, ścinanie ringu i dynamiczne sierpy na górę i na dół zanim zostanie pochwycony w klincz. Nie może ani czekać odchylony jak Głowacki, ani broń Boże stać na końcu lewego prostego jak Jeżewski – ocenia Andrzej Pastuszek. A remedium?

Inteligentna presja, wchodzenie za szybkimi lewymi prostymi albo balansem tułowia do półdystansu i sprawienie, by Okolie – który nauczył się boksować na relaksie – poczuł się niekomfortowo. Zadanie jest bardzo trudne, bo argumenty w postaci ogromnego zasięgu, szybkości czy nawet czystej siły fizycznej będą po stronie rywala. Trzeba pójść na wojnę w półdystansie, a przedrzeć się przez zasieki Okoliego też nie będzie łatwo – analizuje autor wideobloga RSC.

W czym jeszcze można szukać nadziei? Mistrz WBO wciąż nie zaliczył typowej ringowej wojny, w której musiałby opuścić strefę komfortu. Cieślak mimo nieznacznej porażki taki sprawdzian zdał w Kinszasie, a o tej szalonej wyprawie mógłby zresztą powstać film. Bez względu na ocenę szans trzeba się cieszyć, że w 2022 roku być może najlepszy aktualnie polski pięściarz bez podziału na kategorie wagowe wreszcie dostał wielki pojedynek na miarę talentu.

KACPER BARTOSIAK

Różański chce walki o pas. Będzie jednak jeszcze jedna przeszkoda?

Czytaj też

Łukasz Różański (fot. PAP)

Różański chce walki o pas. Będzie jednak jeszcze jedna przeszkoda?

Zobacz też
Polska zmienia federację. "Możliwy jest roczny okres przejściowy"
Z lewej Maciej Demel (fot. PAP)

Polska zmienia federację. "Możliwy jest roczny okres przejściowy"

| Boks 
Tyson Fury kończy karierę! Robi to... już po raz czwarty
Tyson Fury deklaruje, że jego walki z Ołeksandrem Usykiem były ostatnimi w karierze (fot. Getty)

Tyson Fury kończy karierę! Robi to... już po raz czwarty

| Boks 
Kamil Bednarek vs. Jan Czerklewicz. Gala KnockOut Boxing Night 38 [SKRÓT]
Kamil Bednarek vs. Jan Czerklewicz. Gala KnockOut Boxing Night 38

Kamil Bednarek vs. Jan Czerklewicz. Gala KnockOut Boxing Night 38 [SKRÓT]

| Boks 
Ringowa wojna na polskiej gali! Znamy nowego mistrza kraju [WIDEO]
Kamil Bednarek (fot. PAP/Michał Zieliński)

Ringowa wojna na polskiej gali! Znamy nowego mistrza kraju [WIDEO]

| Boks 
Wołczecki zdemolował kolejnego rywala! "Nie widziałem na prawe oko" [WIDEO]
Rafał Wołczecki (fot. Piotr Duszczyk/boxingphotos.pl)

Wołczecki zdemolował kolejnego rywala! "Nie widziałem na prawe oko" [WIDEO]

| Boks 
Najnowsze
Spadek "Lewego". Zobacz klasyfikację Złotego Buta
Spadek "Lewego". Zobacz klasyfikację Złotego Buta
| Piłka nożna 
Klasyfikacja Złotego Buta 2024/25. Na którym miejscu Robert Lewandowski? [TABELA]
Liga Mistrzów w TVP: sprawdź, jaki mecz pokażemy w 7. kolejce!
Vinicius Junior i Kylian Mbappe (fot. Getty Images)
Liga Mistrzów w TVP: sprawdź, jaki mecz pokażemy w 7. kolejce!
| Piłka nożna / Liga Mistrzów 
Co za dzień... Polak dwa razy... odpadł z Australian Open
Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh (fot. Getty)
pilne
Co za dzień... Polak dwa razy... odpadł z Australian Open
| Tenis / Wielki Szlem 
Młody polski piłkarz zagra w Madrycie!
Wiktor Głogowski zagra w Hiszpanii (fot. Wieczysta Kraków)
Młody polski piłkarz zagra w Madrycie!
| Piłka nożna / Hiszpania 
Trwają MŚ piłkarzy ręcznych. Zobacz terminarz, wyniki, tabele i plan transmisji
Mistrzostwa świata w piłce ręcznej 2025. Sprawdź terminarz, wyniki, tabele i plan transmisji MŚ piłkarzy ręcznych w TVP
Trwają MŚ piłkarzy ręcznych. Zobacz terminarz, wyniki, tabele i plan transmisji
| Piłka ręczna / MŚ 2025 
Odbił się od Ekstraklasy, został królem strzelców. Stanie przed... wyborem kadry
David Poręba podpisał zawodowy kontrakt z Chicago Fire (fot. Getty).
tylko u nas
Odbił się od Ekstraklasy, został królem strzelców. Stanie przed... wyborem kadry
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Najlepszy biathlonista świata otrzymał propozycję z… klubu piłkarskiego
Johannes Thingnes Boe (fot. Getty Images)
Najlepszy biathlonista świata otrzymał propozycję z… klubu piłkarskiego
| Biathlon 
Do góry