Logo Nadawcy

| Pekin 2022

Richard McLaren. Na wojnie o czysty sport

(fot. Getty)
(fot. Getty)
Kacper Bartosiak

W 2016 roku dwuczęściowy raport sporządzony przez członków Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) wstrząsnął sportowym krajobrazem. Prace nadzorowane przez Richarda McLarena – profesora prawa z uniwersytetu w Ontario – ujawniły zorganizowany system dopingu w Rosji podczas igrzysk olimpijskich w Soczi. Główny autor dokumentu nie spoczął na laurach i ujawnił skandal w podnoszeniu ciężarów, a ostatnio walczy o reformy w boksie olimpijskim.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Mroczna strona igrzysk. Świat zauważy dramat Ujgurów?

Czytaj też

Mesut Oezil (L) głośno mówi o nieludzkim traktowaniu Ujgurów (fot. Getty)

Mroczna strona igrzysk. Świat zauważy dramat Ujgurów?

Nie jesteśmy stanie stwierdzić, jak głęboko sięga ta intryga i kiedy dokładnie się rozpoczęła. Wiemy za to, że przez wiele lat międzynarodowe zawody sportowe były wypaczone przez Rosjan. Trenerzy i zawodnicy na całym świecie nie mogli liczyć na równe warunki, a fani sportu byli oszukiwani. Pora z tym skończyć – tak rozpoczęła się jedna z najbardziej wstrząsających sportowych konferencji ostatnich lat.

W kolejnych zdaniach McLaren ze stoickim spokojem wyliczał kolejne nadużycia i przestępstwa. Najbardziej szokowało to, co miało się wydarzyć w 2014 roku podczas igrzysk w Soczi. Stworzono system podmiany próbek, w którym mieli uczestniczyć nawet przedstawiciele Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB).

Jako pierwszy opowiedział o całej sprawie Grigorij Rodczenkow – były szef laboratorium antydopingowego w Moskwie. Mogło się wydawać, że to z jego strony do pewnego stopnia gra – w końcu został bohaterem amerykańskiego filmu "Ikar" i opuścił Rosję w niesławie. Zeznania tak wysoko postawionego działacza nie zostały jednak zlekceważone, a McLaren stanął na czele komisji, która miała rozstrzygnąć prawdziwość zarzutów.

Działania były zakrojone na szeroką skalę. Śledczy przekonali niektórych sportowców do zeznań, a do tego poradzili sobie z najtrudniejszym wyzwaniem, którym było znalezienie zanieczyszczonych próbek z Soczi. Okazało się na przykład, że testy rosyjskich hokeistek... zawierają ślady męskiego DNA. Gospodarze igrzysk stworzyli ogromną bazę czystych próbek, które podmieniali przez dziury w ścianach w miejscach, których dziwnym trafem nie obejmował monitoring. 

Podjąłem się tej pracy z myślą o moich wnukach. To się musi skończyć. Najważniejsze instytucje muszą skończyć z przerzucaniem się winą tylko współpracować ponad podziałami. Dzieci na całym świecie mają swoich sportowych idoli, a gdy ci idole będą na dopingu, to kolejne pokolenia też będą to robić. Musimy to przerwać zanim będzie za późno – tłumaczył swoje motywacje McLaren w rozmowie z "Toronto Star".

Mroczna strona igrzysk. Świat zauważy dramat Ujgurów?

Czytaj też

Mesut Oezil (L) głośno mówi o nieludzkim traktowaniu Ujgurów (fot. Getty)

Mroczna strona igrzysk. Świat zauważy dramat Ujgurów?

Pomiar czasu na igrzyskach od kulis. "300 osób obsługuje 200 ton sprzętu"
(fot. TVP)
Pomiar czasu na igrzyskach od kulis. "300 osób obsługuje 200 ton sprzętu"

Zaginiona tenisistka odnaleziona. Ale... czy jest już bezpieczna?

Czytaj też

(fot. Getty)

Zaginiona tenisistka odnaleziona. Ale... czy jest już bezpieczna?

Jak nie Rosja, to Węgry

Mimo wieloletniego stażu Kanadyjczyk wcześniej nie spotkał się ze sprawą aż tak dużego kalibru. Przez wiele lat pracował w Międzynarodowym Trybunale ds. Sportu (CAS) w Lozannie oraz był zaangażowany w głośne sprawy dotyczące amerykańskiego sportu. W 2000 roku badał doping lekkoatletów podczas igrzysk w Sydney, a siedem lat później był jednym z głównych śledczych w sprawie niedozwolonego wspomagania w amerykańskiej lidze baseballowej (MLB) przy raporcie senatora George'a Mitchella.

McLaren to typ akademickiego erudyty, którego uwielbiają studenci. Najczęściej nie podsuwa im gotowych rozwiązań tylko zmusza do krytycznego myślenia. – Nie wszyscy prawnicy to mają, ale Richard jest bardzo spokojny i wycofany. Długo przygląda się sytuacji zanim podejmie jakieś działania. Najpierw myśli, a dopiero potem mówi  i tego samego stara się uczyć swoich studentów – zdradził Iain Scott, jeden z długoletnich znajomych. 

Olimpijski skandal z Rosją w roli głównej wcale nie był ukoronowaniem długiej kariery kanadyjskiego prawnika. W kolejnym głośnym raporcie McLaren wyliczył szereg nieprawidłowości, do których doszło w Międzynarodowej Federacji Podnoszenia Ciężarów (IWF). Tam również zaczęło się od dziennikarskich doniesień. Według ustaleń ARD nawet połowa z 450 medalistów wielkich imprez mogła liczyć na nieregulaminowe wsparcie podczas dopingowych testów.

Powiązania prowadziły do Węgierskiej Agencji Antydopingowej (HUNADO), a o wszystkim miał wiedzieć Tamas Ajan – długoletni prezes IWF. Węgier zresztą własnoręcznie miał zatuszować ponad 40 dopingowych wpadek, które miały godzić w dobre imię dyscypliny. Problem w tym, że już wcześniej zostało ono wiele razy doszczętnie zszargane.

Przykładów nie trzeba daleko szukać. W grudniu 2021 roku brązowy medal za konkurs olimpijski z Londynu w kategorii 94 kg odebrał Tomasz Zieliński, który pierwotnie zajął... dziewiąte miejsce. Wyróżnienie wręczono w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl). W kolejnych latach w sumie negatywnie zweryfikowano próbki już ośmiu uczestników tamtego finału.

McLaren ujawnił także szereg nieprawidłowości finansowych w IWF. Wyprzedzając nieuniknione Ajan zrezygnował z funkcji dwa miesiące przed publikacją raportu, który ujrzał światło dzienne w czerwcu 2020 roku. Pożegnano go zresztą z wielkimi honorami, Ursula Papandrea – tymczasowa pani prezydent – podkreślała zaangażowanie poprzednika w walce... o spełnianie najwyższych norm antydopingowych MKOl i WADA.

Przy okazji kontrowersji w ciężarach pojawiły się także napięcia wśród najważniejszych ludzi zajmujących się walką z dopingiem. – Raport McLarena ukazał, że prezydent IWF i wpływowy członek MKOl i WADA zatuszował 40 dopingowych przypadków. Dopuszczał się także nieetycznych zachowań, które okradły uczciwych sportowców z efektów ich pracy. Każda z tych organizacji musi przemyśleć swoją przyszłość - ocenił Travis Tygart, prezydent Amerykańskiej Agencji Antydopingowej (USADA).

Zaginiona tenisistka odnaleziona. Ale... czy jest już bezpieczna?

Czytaj też

(fot. Getty)

Zaginiona tenisistka odnaleziona. Ale... czy jest już bezpieczna?

Nieoczekiwany wybór, a potem wojna. Jedyne takie igrzyska

Czytaj też

(fot. Getty)

Nieoczekiwany wybór, a potem wojna. Jedyne takie igrzyska

Środkowy palec dla sędziów

Sam McLaren nie angażuje się potem w proces wymierzania konsekwencji. Po prostu dostarcza dowody, które są potem interpretowane na sali sądowej. Po ciężarach 76-letni prawnik zajął się boksem. Kolejny z jego raportów potwierdził subiektywne wrażenia obserwowane podczas olimpijskiego turnieju w Rio. W 2016 roku odnotowano szereg bulwersujących werdyktów, a najczęściej na sympatię sędziów mogli liczyć Francuzi i Rosjanie.

W historii igrzysk zapisał się zwłaszcza Michael Conlan, który po niesłusznie przegranym ćwierćfinale z reprezentantem Rosji pokazał sędziom środkowy palec. – Cholerni oszuści... Nigdy więcej nie zaboksuję w zawodach nadzorowanych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu Olimpijskiego (AIBA). To oszuści, którzy wszystkich przekupują. Przede mną długa kariera, a AIBA pozostanie wstydem. Boks amatorski jest zepsuty do samych korzeni – komentował na gorąco irlandzki pięściarz.

Takich skandali w długiej historii boksu na igrzyskach było zdecydowanie więcej. W 1988 roku w Seulu w finale ograbiono ze złota Roya Jonesa juniora, który w ringu chwilami bawił się z reprezentantem gospodarzy. Werdykt – choć ewidentnie skandaliczny – nigdy nie został w żaden sposób zmieniony. Cztery lata później w kontrowersyjnych okolicznościach przerwano finał w kategorii superciężkiej, w którym Lennox Lewis pokonał Riddicka Bowe'a.

AIBA po zakończeniu igrzysk w Rio straciła pełną kontrolę nad boksem olimpijskich z innych względów. W organizacji dochodziło do nieprawidłowości finansowych, a jej ówczesny prezes Gafur Rachimow był podejrzewany o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. W Tokio opiekę nad turniejem olimpijskim sprawowała specjalnie powołana komisja, którą zasiliły osoby bez większego doświadczenia w pięściarstwie.

W 2016 roku w olimpijskiej wiosce dominowała "kultura strachu", której mieli być poddawani sędziowie. Jeden z nich opisał wizytę wysoko postawionego działacza, który bez przeszkód wszedł do hotelowego pokoju i stwierdził, że niekorzystny werdykt w zaplanowanym następnego dnia pojedynku może się dla arbitra źle skończyć. – Byłem przerażony... Ktoś wdarł się do mojego pokoju i po prostu zaczął mnie straszyć – relacjonował arbiter w raporcie McLarena.

Nieoczekiwany wybór, a potem wojna. Jedyne takie igrzyska

Czytaj też

(fot. Getty)

Nieoczekiwany wybór, a potem wojna. Jedyne takie igrzyska

"Złowione w sieci". Fantastyczny Stoch. Do medalu zabrakło niewiele
Adam Małysz (fot. TVP)
"Złowione w sieci". Fantastyczny Stoch. Do medalu zabrakło niewiele

Pekin 2022: Kolejne nowe przypadki zakażeń COVID-19

Czytaj też

Pekin 2022: osiem nowych przypadków zakażeń COVID-19 (fot. PAP/EPA)

Pekin 2022: Kolejne nowe przypadki zakażeń COVID-19

Sędziowie w ogniu pytań

Kanadyjczyk ujawnił również, że do przedziwnego procederu doszło podczas igrzysk w Londynie w 2012 roku. Dwa lata wcześniej AIBA zapożyczyła się w Azerbejdżanie na 10 milionów euro. Tuż przed igrzyskami sprawę opisały brytyjskie media, więc z samej góry przyszło rozporządzenie, by Azerowie pod żadnym pozorem nie wygrali złotego medalu, bo wybuchnie skandal. Do domu wrócili "tylko" z dwoma brązowymi krążkami, a sprawę załatwiono w ramach obowiązującego układu wzajemnych przysług.

Śledztwo McLarena wykazało, że w Rio doszło do co najmniej dziesięciu walk z nieczystym werdyktem. Jedną z nich był kontrowersyjny pojedynek Michaela Conlana. Reakcja AIBA była błyskawiczna. W grudniu 2021 roku organizacja... zmieniła nazwę. Teraz stała się Międzynarodowym Stowarzyszeniem Boksu (IBA). Na czele wciąż stoi Umar Kremlow.

Robimy więcej niż jest od nas wymagane. Zmieniamy całą kulturę funkcjonowania organizacji. Jako IBA jesteśmy gotowi pomagać bokserom teraz i w przyszłości. Zatrudniliśmy profesora McLarena, bo nie mamy nic do ukrycia. Chcemy wprowadzić sugerowane przez niego rekomendacje. W naszej rodzinie nie ma miejsca dla nikogo, kto ustawił kiedyś walkę – tłumaczył Kremlow.

Słowa w obecnej sytuacji też mają znaczenie, bo nad boksem olimpijskim zawisły czarne chmury i w 2028 roku może go zabraknąć w programie igrzysk. Wszystko wyjaśni się w 2023 roku podczas sesji MKOl. Jedną z najnowszych sugestii McLarena jest poddawanie sędziów analizie głosu, którą można porównać do wariografu. Metodę wykorzystano jesienią 2021 roku podczas amatorskich mistrzostw świata. W ten sposób wykluczono dwóch arbitrów – ich odpowiedzi sugerowały, że mogli mieć na koncie nieuczciwie zachowania w ringu w przeszłości.

Ta technologia ma nieprawdopodobny potencjał, ale musi zostać połączana z działaniami na innych polach. Nie można na niej ślepo polegać. Trzeba śledzić jej funkcjonowanie i dokonywać bieżącej oceny, którą powinny uzupełnić dodatkowe działania na innych polach – ocenił Richard McLaren.

Jedną z pierwszych osób, które pozytywnie zareagowały na te długo oczekiwane wiadomości był Roy Jones junior. – Nie widziałem ani jednej walki podczas ostatnich mistrzostw świata, w której podejrzewałbym korupcję – przyznał. Po latach konsekwentnego brodzenia w bagnie dla boksu olimpijskiego to faktycznie pierwszy obiecujący prognostyk od bardzo dawna. 

Pekin 2022: Kolejne nowe przypadki zakażeń COVID-19

Czytaj też

Pekin 2022: osiem nowych przypadków zakażeń COVID-19 (fot. PAP/EPA)

Pekin 2022: Kolejne nowe przypadki zakażeń COVID-19

Zobacz też
Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal
Trener Michal Doleżal i Dawid Kubacki (fot. PAP/Piotr Nowak)

Doleżal i Kubacki odebrali nagrody za brązowy medal

| Pekin 2022 
Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień
Kamiła Walijewa (fot. Getty Images)

Sprawa Walijewej wciąż w toku. WADA oczekuje wyjaśnień

| Pekin 2022 
Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!
Zimowe igrzyska paraolimpijskie w Pekinie przeszły już do historii (fot. Getty).

Paraigrzyska za nami. Sprawdź, jak poszło biało–czerwonym!

| Pekin 2022 
Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?
Hongqiong Yang, multimedalistka tegorocznych igrzysk paraolimpijskich (fot. Getty Images)

Koniec igrzysk paraolimpijskich. Kto wygrał klasyfikację medalową?

| Pekin 2022 
Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny
Reprezentacja Ukrainy na igrzyska paraolimpijskie w Pekinie (fot. Getty Images)

Ukraina z rekordem paraolimpiady. Wielki sukces w trakcie wojny

| Pekin 2022 
medale
wyniki
Wyniki
20 lutego 2022
Hokej na lodzie

Finlandia

ROC

Narciarstwo alpejskie
Drużynowy slalom równoległy – Finał, finał

1

Austria
Austria

 

2

Niemcy
Niemcy

 

Drużynowy slalom równoległy - o 3. miejsce, mały finał

1

Norway
Norway

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 2, półfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

USA
USA

 

Drużynowy slalom równoległy – Półfinał, Przejazd 1, półfinał

1

Austria
Austria

 

2

Norway
Norway

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 4.), ćwierćfinał

1

Niemcy
Niemcy

 

2

Szwajcaria
Szwajcaria

 

Drużynowy slalom równoległy - 1/4 finału (wyścig 3.), ćwierćfinał

1

USA
USA

 

2

Włochy
Włochy

 

Bobsleje
Czwórka - klasyfikacja końcowa, finał

1

Niemcy-1
Niemcy-1

3:54.30

2

Niemcy-2
Niemcy-2

3:54.67

3

Kanada-1
Kanada-1

3:55.09

4

Niemcy-3
Niemcy-3

3:55.15

5

Łotwa-1
Łotwa-1

3:55.27

6

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

3:55.72

7

ROC
ROC

3:56.15

8

ROC 2
ROC 2

3:56.55

9

Kanada-2
Kanada-2

3:56.99

10

USA
USA

3:57.06

11

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

3:57.07

12

Austria
Austria

3:57.49

13

Rumunia-1
Rumunia-1

3:57.65

13

USA 2
USA 2

3:57.65

15

Włochy-1
Włochy-1

3:57.70

16

Chiny
Chiny

3:57.97

17

Chiny
Chiny

3:57.98

18

Korea Południowa
Korea Południowa

3:58.02

19

Francja-1
Francja-1

3:58.17

20

Brazylia-1
Brazylia-1

3:58.48

21

Czechy-1
Czechy-1

2:59.16

22

Austria 2
Austria 2

2:59.19

23

Kanada-3
Kanada-3

2:59.27

24

Szwajcaria-2
Szwajcaria-2

2:59.29

25

South Korea 2
South Korea 2

2:59.96

26

Holandia-1
Holandia-1

3:00.00

27

Włochy-2
Włochy-2

3:00.65

28

Jamaica
Jamaica

3:03.42

Rozwiń
Czwórka (ślizg 4.), wyścig 4

1

Niemcy-1
Niemcy-1

59.13

2

Niemcy-3
Niemcy-3

59.25

3

Kanada-1
Kanada-1

59.27

4

Włochy-1
Włochy-1

59.28

5

Łotwa-1
Łotwa-1

59.30

5

Niemcy-2
Niemcy-2

59.30

7

Wielka Brytania-1
Wielka Brytania-1

59.38

8

ROC 2
ROC 2

59.40

9

USA 2
USA 2

59.44

9

Szwajcaria-1
Szwajcaria-1

59.44

11

Kanada-2
Kanada-2

59.46

12

Chiny
Chiny

59.47

13

USA
USA

59.49

14

ROC
ROC

59.56

15

Korea Południowa
Korea Południowa

59.59

16

Brazylia-1
Brazylia-1

59.61

17

Chiny
Chiny

59.66

18

Rumunia-1
Rumunia-1

59.93

19

Francja-1
Francja-1

1:00.06

20

Austria
Austria

1:00.10

Rozwiń
Biegi narciarskie
Bieg masowy stylem dowolnym (30 km), finał

1

Therese Johaug
Therese Johaug

1:24:54.0

2

Jessie Diggins
Jessie Diggins

+1:43.3

3

Kerttu Niskanen
Kerttu Niskanen

+2:33.3

4

Jonna Sundling
Jonna Sundling

+2:35.4

5

Tatiana Sorina
Tatiana Sorina

+2:37.2

6

Rosie Brennan
Rosie Brennan

+2:38.7

7

Delphine Claudel
Delphine Claudel

+2:40.0

8

Ebba Andersson
Ebba Andersson

+2:41.5

9

Mariya Istomina
Mariya Istomina

+3:06.1

10

Krista Paermaekoski
Krista Paermaekoski

+3:41.0

11

Teresa Stadlober
Teresa Stadlober

+3:42.5

12

Victoria Carl
Victoria Carl

+5:14.4

13

Lotta Udnes Weng
Lotta Udnes Weng

+6:20.3

14

Tiril Udnes Weng
Tiril Udnes Weng

+6:21.4

15

Sophia Laukli
Sophia Laukli

+6:27.2

16

Cendrine Browne
Cendrine Browne

+6:27.6

17

Anastasia Rygalina
Anastasia Rygalina

+6:28.1

18

Novie McCabe
Novie McCabe

+6:28.5

19

Antonia Fraebel
Antonia Fraebel

+6:29.6

20

Anne Kylloenen
Anne Kylloenen

+6:47.0

21

Izabela Marcisz
Izabela Marcisz

+6:49.0

22

Katerina Janatova
Katerina Janatova

+6:49.2

23

Johanna Matintalo
Johanna Matintalo

+7:07.7

24

Flora Dolci
Flora Dolci

+7:10.7

25

Pia Fink
Pia Fink

+7:12.3

26

Masako Ishida
Masako Ishida

+7:12.3

27

Lydia Hiernickel
Lydia Hiernickel

+7:18.3

28

Ragnhild Haga
Ragnhild Haga

+7:25.9

29

Emma Ribom
Emma Ribom

+7:33.8

30

Katherine Stewart-Jones
Katherine Stewart-Jones

+7:39.3

31

Baiba Bendika
Baiba Bendika

+8:43.8

32

Patricija Eiduka
Patricija Eiduka

+8:57.2

33

Cristina Pittin
Cristina Pittin

+9:00.8

34

Martina Di Centa
Martina Di Centa

+9:02.6

35

Charlotte Kalla
Charlotte Kalla

+9:51.4

36

Masae Tsuchiya
Masae Tsuchiya

+9:53.6

37

Maryna Ancybor
Maryna Ancybor

+10:37.3

38

Chunxue Chi
Chunxue Chi

+10:47.0

39

Dahria Beatty
Dahria Beatty

+11:14.2

40

Anna Comarella
Anna Comarella

+11:18.4

41

Petra Hyncicova
Petra Hyncicova

+11:32.6

42

Angelina Shuryga
Angelina Shuryga

+11:35.6

43

Jessica Yeaton
Jessica Yeaton

+12:12.1

44

Coralie Bentz
Coralie Bentz

+13:14.2

45

Caterina Ganz
Caterina Ganz

+13:25.5

46

Xin Li
Xin Li

+13:45.2

47

Bayani Jialin
Bayani Jialin

+14:20.8

48

Carola Vila
Carola Vila

+14:24.1

49

Nadezhda Stepashkina
Nadezhda Stepashkina

+14:44.8

50

Miki Kodama
Miki Kodama

+14:59.8

51

Laura Leclair
Laura Leclair

+15:20.5

52

Vedrana Malec
Vedrana Malec

+16:24.6

53

Neza Zerjav
Neza Zerjav

+17:20.2

54

Irina Bykova
Irina Bykova

+17:48.0

55

Chika Kobayashi
Chika Kobayashi

+18:39.1

56

Casey Wright
Casey Wright

+19:25.9

58

Viktoriya Olekh
Viktoriya Olekh

+21:28.1

59

Anita Klemencic
Anita Klemencic

+21:43.6

60

Dinigeer Yilamujiang
Dinigeer Yilamujiang

+25:10.2

61

Maria Ntanou
Maria Ntanou

 

-

Natalia Nepryaeva
Natalia Nepryaeva

 

-

Petra Novakova
Petra Novakova

 

-

Sanja Kusmuk
Sanja Kusmuk

 

-

Hanna Karaliova
Hanna Karaliova

 

Rozwiń
Najnowsze
Z wakacji po... tryplet? Najlepszy moment kariery Szczęsnego [KOMENTARZ]
polecamy
Z wakacji po... tryplet? Najlepszy moment kariery Szczęsnego [KOMENTARZ]
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
| Piłka nożna / Hiszpania 
Wojciech Szczęsny przeżywa najlepszy czas w karierze (fot. Getty)
Simeone broni drużyny. "Nie musimy za to przepraszać"
Diego Simeone w meczu z Barceloną (fot. Getty).
polecamy
Simeone broni drużyny. "Nie musimy za to przepraszać"
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Flick ma pomysł na "Lewego". Barca nadal zachwyca!
Robert Lewandowski i Wojciech Szczęsny (fot. Getty).
polecamy
Flick ma pomysł na "Lewego". Barca nadal zachwyca!
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Siemieniec po triumfie: finałów się nie gra, finały się wygrywa
Adrian Siemieniec (fot. PAP)
Siemieniec po triumfie: finałów się nie gra, finały się wygrywa
| Piłka nożna 
Wojciech Szczęsny: wiedziałem, że stać nas na coś wielkiego [WIDEO]
Wojciech Szczęsny (
Wojciech Szczęsny: wiedziałem, że stać nas na coś wielkiego [WIDEO]
| Piłka nożna / Hiszpania 
Szczęsny z deklaracją w sprawie Ter Stegena. "Będzie to zrozumiałe"
Wojciech Szczęsny (fot. Getty)
Szczęsny z deklaracją w sprawie Ter Stegena. "Będzie to zrozumiałe"
| Piłka nożna / Hiszpania 
De Jong o finale z Realem: To będzie wyjątkowe spotkanie [WIDEO]
fot. TVP Sport
De Jong o finale z Realem: To będzie wyjątkowe spotkanie [WIDEO]
| Piłka nożna / Hiszpania 
Do góry