| Lekkoatletyka

Poznaj gwiazdy! Oni będą czarowali kibiców w mistrzostwach Polski

Ewa Swoboda (fot. Getty Images)
Ewa Swoboda (fot. Getty Images)

W czwartek w Suwałkach ruszają 98. mistrzostwa Polski seniorów w lekkoatletyce. To najwcześniej rozgrywana impreza tej rangi w historii, ale po miesiącu startów już wyłania się obraz siły reprezentacji. Kto zachwycił już wiosną? Które pojedynki powinny podnieść temperaturę? To ważne – tego lata kadrę czekają aż dwie imprezy mistrzowskie. Podpowiadamy, kogo i dlaczego oglądać od 9 czerwca na antenach Telewizji Polskiej.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Od połowy lipca w Eugene zaczną się mistrzostwa świata. Niespełna miesiąc później w Monachium o medale będą walczyć najlepsi lekkoatleci w Europie. Aż dwie duże imprezy w sezonie to wyjątek, ale reprezentanci Polski – po medalodajnych igrzyskach olimpijskich – w obu zamierzają dowieść jakości. – Dziwi mnie, jak ktoś mówi, że jedną z imprez chce odpuścić. Ja chcę pojechać na obie i w obu powalczyć, ile się da – zapowiedziała m.in. Anita Włodarczyk. 37-letnia młociarka buduje najlepszą formę od kilku lat, podobnie jak wielu innych zawodników. Owszem, po miesiącu od inauguracji sezonu nie brakuje znaków zapytania, ale proces treningowy nadal trwa.

Kto już jest w gazie, a kto nadal na niego pracuje? Jak mogą wyglądać mistrzostwa Polski w Suwałkach? Podpowiadamy, czego w dniach 9-11 czerwca nie wypada przegapić kibicowi lekkoatletyki. 


Jak szybka może być Pia?
Karolina Kołeczek uważa, że jej młodszą koleżankę stać na poprawienie rekordu Polski Grażyny Rabsztyn (12.37 sekundy). Warszawianka stała się biegającą rakietą, w dodatku odporną na stres. Najpierw tej wiosny wykręciła 11.12 sekundy na płaskie 100 metrów, a później życiówki na płotkach. Na razie zbiła rekord do 12.65 s, chociaż wydaje się kwestią czasu, aby jeszcze coś z tego urwać. Może to czarny koń kadry na MŚ? W Suwałkach, jeśli dopisze pogoda, czekamy na kolejne olśnienie.
100 m przez płotki – FINAŁ: sobota 11.6, godz. 17:20

Natalia Kaczmarek i reszta terminatorek
Tak, zbliżamy się do magicznej bariery 50 sekund i chcemy ją złamać – mówią polskie 400-metrówki, które w Ostrawie pod koniec maja pobiegły 50.16 s (Kaczmarek) i 50.38 (Kiełbasińska). I to nie był jednorazowy strzał, obie są piekielnie mocne. W przypadku Kiełbasińskiej, wreszcie zdrowej, trzeba również powiedzieć o życiówce na 100 m z ostatniej niedzieli – kapitalnym czasie 11.22 s. Swoją drogą, Anna ma minima na ME w Monachium na aż trzech dystansach! A to nie wszystko, co dobre u "Aniołków". Rośnie forma Justyny Święty-Ersetic (już biega poniżej 51 s), do życiówki zaczyna się też zbliżać Iga Baumgart-Witan. Wszystkie mają już minima na MŚ, w dodatku za nimi jest kilka zawodniczek chętnych, aby sprawić niespodziankę i pokazać się Aleksandrowi Matusińskiemu. Tu jest apetyt nie tylko na medal w sztafecie. Czasy poniżej 50 s mogą dać im w Eugene finał indywidualnie.
400 m kobiet – FINAŁ: piątek 10.6, godz. 19:20 

Bez młota to nie robota
Mamy lidera i wiceliderkę światowych tabel. Wspomniana Włodarczyk pod wodzą Ivicy Jakelicia przeżywa drugą młodość i odważnie mówi o igrzyskach w Paryżu. Rzuciła już ponad 78 metrów, co jak na maj było wynikiem rewelacyjnym. Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek są już za 80-tką, przy czym mistrz olimpijski imponuje stabilnością formy. W niedzielę uzyskał 81,58 m. Ale trener Fajdka, Szymon Ziółkowski, twierdzi że tego stać nawet na 83-84 m. Ostatnio w Suwałkach remontowano betonowe koło, aby lepiej dostosować je do potrzeb miotaczy. Czy skutecznie? Oby, bo w kontekście tej specjalności trzeba wspomnieć także o rzucie na ponad 75 m Malwiny Kopron, która borykała się ostatnio z problemami zdrowotnymi. Idzie też zaplecze. 22-letnia Ewa Różańska poprawiła się już na 71,31 m. Trochę starszy Marcin Wrotyński rzucił ostatnio 75,32 m. Oby to nie było ich ostatnie słowo tego lata.
Rzut młotem kobiet – FINAŁ: piątek 10.6, godz. 18:00
Rzut młotem mężczyzn – FINAŁ: czwartek 9.6, godz. 18:30


Ewa Swoboda poluje na rekord Polski
W niedzielę w Chorzowie najlepsza polska sprinterka ostatnich lat pobiegła na początek sezonu 11.08 s. Takiego otwarcia nie miała nigdy dotąd. Po biegu nie kryła, że w treningach bywało dużo szybciej. Czyżby rekord Polski na horyzoncie? Swoboda jest murowaną kandydatką do złota MP. Jednak rywalizacja o pozostałe kolory medali też zapowiada się znakomicie, tym bardziej, że rośnie nam mocna sztafeta 4x100 m.
100 m kobiet – FINAŁ: czwartek 9.6, godz. 19:50

Następne

Sofia Ennaoui (fot. Getty)
00:03:55

Bieg rekordów życiowych na 800 metrów kobiet. Świetny rezultat Ennaoui [WIDEO]

Ewa Swoboda (fot. PAP)
00:01:41

Świetna Swoboda. Była bliska złamania 11 sekund na 100 m [WIDEO]

Bieg rekordów życiowych na 800 metrów kobiet. Świetny rezultat Ennaoui [WIDEO]
Sofia Ennaoui (fot. Getty)
Bieg rekordów życiowych na 800 metrów kobiet. Świetny rezultat Ennaoui [WIDEO]

Ewa Swoboda (fot. PAP)
Świetna Swoboda. Była bliska złamania 11 sekund na 100 m [WIDEO]

Sofia Ennaoui – wielki powrót
Nie było jej na stadionach dwa lata. Kontuzje, problemy, rozczarowania, ból – to była nowa rzeczywistość. Zniknęła z mediów, popracowała i zacisnęła zęby. Efekt? Ma już minimum na MŚ na 800 i 1500 metrów. Na krótszym dystansie zbiła w niedzielę życiówkę do 1:58.98, a potem przyznała, że nadal jest w ciężkim treningu. Celem są biegi na poniżej 4:00 na "półtoraka". Znacznie poniżej. Duży plus na tym dystansie również dla Elizy Megger. W Ostrawie uzyskała 4:04.90 – minimum na ME. Warto to nazwisko zapamiętać, bo jej przeskok jakościowy tej wiosny jest kolosalny. Ma 23 lata.
1500 m kobiet – FINAŁ: czwartek 9.6, godz. 18:20

Patryk Dobek i ci, którzy chcą go dopaść
Skończył biegać Kszczot, pożegnał się Lewandowski. Kryzys biegów średnich? Nie. Czterech Polaków ma już minima na MŚ, a pojechać może tylko trzech. Po mizernym początku startów w niedzielę odpalił Patryk Dobek, którego 1:44.49 jest jasnym sygnałem, że trening Zbigniewa Króla niedługo mu "odda" na bieżni. Poniżej 1:45 biega już też Mateusz Borkowski, a koło tej granicy kręcą się Kacper Lewalski i – uwaga – pacemaker Patryk Sieradzki. A jest jeszcze Michał Rozmys, który woli 1500 metrów, ale i na dwa kółka umie się doskonale odnaleźć. W Suwałkach warto będzie śledzić ich walkę. Być może to walka o bilet do USA.
800 m mężczyzn – FINAŁ: sobota 11.6, godz. 15:25 


Sarna, Czapla i pozostałe antylopy
Nie startuje Joanna Jóźwik, o zdrowie walczy Angelika Cichocka. Oby to powróciło, jednak i bez nich walka na 800 metrów kobiet ma swoją temperaturę. Po występie pań w Memoriale Kusocińskiego trudno wskazać faworytkę. Za to łatwo zauważyć, że zawodniczki mocno przyspieszyły. Anna Wielgosz złamała granicę 2:00, rozpędza się Angelika Sarna, zaskoczyła Adrianna Czapla, do elity coraz śmielej dobija także Margarita Koczanowa. To młode zawodniczki, przyszłościowe. Życiówki wszystkich mieszczą się w dwóch sekundach, co zapowiada taktyczne szachy. A to lubimy najbardziej w biegach średnich.
800 m kobiet – FINAŁ: sobota 11.6, godz. 15:40

Damian Czykier chce wiatru w plecy
Otarł się już o podium w Diamentowej Lidze, ociera się o rekord Polski Artura Nogi na 110 m przez płotki. Na razie jest 13.32 s, a potrzebuje 13.26. Po zmianie trenera na swojego rówieśnika jest szatańsko pewny siebie. A to na płotkach podstawa. Podobnie jak sprzyjający wiatr, z czym akurat na stadionach bywa różnie.
110 m przez płotki – FINAŁ: sobota 11.6, godz. 15:55

Piotr Lisek znowu krzyczy głośno
Po przeciętnym sezonie halowym jedyny nasz sześciometrowiec wraca do wysokich lotów. Na razie było 5,80 metra, później kilka konkursów ze słabą pogodą. Jednak po chwilowej zadyszce to znowu taki Piotr, po którym widać energię i ochotę do rywalizacji. Stabilizacja na 5,80 m dałaby mu szansę na coś więcej. Wydaje się niedaleko takiego stanu, choć wciąż ma nad czym pracować. Liczymy na udany konkurs także innych muszkieterów – Roberta Sobery i Pawła Wojciechowskiego. Ich też stać na wysokie loty.
Tyczka mężczyzn – FINAŁ: czwartek 9.6, godz. 17:05 

Nie tylko Nikola Horowska rozbudza żeński skok w dal
Horowska to jeden z większych talentów nowej generacji na polskich bieżniach. Zawodniczka Tomasza Saski nie tylko pobiegła (z wiatrem, ale to i tak wyczyn) 22.87 s na 200 metrów, aby następnie skoczyć w dal 6,51 metra. Dodajmy do tego jeszcze bieg na 11.33 s (również z wiatrem) na setkę. Środowisko mówi o niej jak o diamencie do oszlifowania. Jest podobno mądrze prowadzona, do tego wygadana i pewna siebie. Pytanie tylko, jak długo uda jej się łączyć sprint na pół okrążenia ze skakaniem? Sama twierdzi, że skakanie odpowiada jej najbardziej, ale w piaskownicy czeka ją w Suwałkach niemałe wyzwanie. Coraz lepiej radzi sobie równie młoda Anna Matuszewicz, swoje aspiracje na pewno miałaby też m.in. Magdalena Żebrowska, choć tym razem nie wystąpi. A może o niespodziankę postara się ktoś jeszcze? Skoczkinie, poza samym konkursem, czeka jeszcze jedno wyzwanie – przyzwyczajenie się do systemu sprawdzania ważności skoku bez plastelinowej belki. A taki ma być zamontowany podczas mistrzostw.
Skok w dal kobiet – FINAŁ: sobota 11.6, godz. 15:00

TRANSMISJE Z SUWAŁK OD 9 CZERWCA W TELEWIZJI POLSKIEJ.

Następne

Patryk Dobek (fot. PAP)
00:03:23

Powrót Patryka Dobka. Kapitalny czas na 800 metrów [WIDEO]

Wojciech Nowicki (fot. TVP)
00:01:21

Tą próbą Wojciech rozstrzygnął konkurs rzutu młotem [WIDEO]

Natalia Kaczmarek (fot. Getty)
00:03:00

Natalia Kaczmarek lepsza od mistrzyni olimpijskiej! [WIDEO]

Powrót Patryka Dobka. Kapitalny czas na 800 metrów [WIDEO]
Patryk Dobek (fot. PAP)
Powrót Patryka Dobka. Kapitalny czas na 800 metrów [WIDEO]

Wojciech Nowicki (fot. TVP)
Tą próbą Wojciech rozstrzygnął konkurs rzutu młotem [WIDEO]

Natalia Kaczmarek (fot. Getty)
Natalia Kaczmarek lepsza od mistrzyni olimpijskiej! [WIDEO]

Zobacz też
Następca Bolta zachwycił! 17-latek blisko kolejnego rekordu
Gout Gout (fot. Getty Images)

Następca Bolta zachwycił! 17-latek blisko kolejnego rekordu

| Lekkoatletyka 
Szymon Z. usłyszał prokuratorskie zarzuty
Szymon Z. (fot. PAP)

Szymon Z. usłyszał prokuratorskie zarzuty

| Lekkoatletyka 
Polski mistrz IO zatrzymany przez policję! Trafił na izbę wytrzeźwień
Szymon Z. został zatrzymany przez policję (fot. Getty).

Polski mistrz IO zatrzymany przez policję! Trafił na izbę wytrzeźwień

| Lekkoatletyka 
Polska medalistka mistrzostw Europy zakończyła karierę!
Klaudia Siciarz (fot. Getty)

Polska medalistka mistrzostw Europy zakończyła karierę!

| Lekkoatletyka 
Olimpijczycy na trasie maratonu w Łodzi
Mateusz Kaczor (fot. PAP)

Olimpijczycy na trasie maratonu w Łodzi

| Lekkoatletyka 
wyniki
Wyniki
09 marca 2025
Lekkoatletyka
4 X 400 Metres, finał

1

Holandia
Holandia

3:24.34

2

Great Britain & N.I.
Great Britain & N.I.

3:24.89

3

Czechy
Czechy

3:25.31

4

Hiszpania
Hiszpania

3:25.68

5

Francja
Francja

3:25.80

6

Irlandia
Irlandia

3:32.72

Rozwiń
60 Metres, finał

1

Zaynab Dosso
Zaynab Dosso

7.01

2

Mujinga Kambundji
Mujinga Kambundji

7.02

3

Patrizia van der Weken
Patrizia van der Weken

7.06

5

Rani Rosius
Rani Rosius

7.10

6

Amy Hunt
Amy Hunt

7.10

7

Boglarka Takacs
Boglarka Takacs

7.12

8

Karolina Manasova
Karolina Manasova

7.14

Rozwiń
Pentathlon - Overall, finał

1

Saga Vanninen
Saga Vanninen

4922

2

Sofie Dokter
Sofie Dokter

4826

3

Kate O'Connor
Kate O'Connor

4781

4

Jade O'Dowda
Jade O'Dowda

4751

6

Sveva Gerevini
Sveva Gerevini

4487

7

Sandrina Sprengel
Sandrina Sprengel

4455

8

Beatrice Juskeviciute
Beatrice Juskeviciute

4413

9

Emma Oosterwegel
Emma Oosterwegel

4400

10

Celia Perron
Celia Perron

4362

11

Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson

4357

12

Yuliya Loban
Yuliya Loban

4277

13

Marijke Esselink
Marijke Esselink

4181

-

Verena Mayr
Verena Mayr

 

Rozwiń
Shot Put, finał

1

Jessica Schilder
Jessica Schilder

20.69

2

Yemisi Ogunleye
Yemisi Ogunleye

19.56

3

Auriol Dongmo Mekemnan
Auriol Dongmo Mekemnan

19.26

4

Fanny Roos
Fanny Roos

19.11

5

Jessica Inchude
Jessica Inchude

18.91

6

Alina Kenzel
Alina Kenzel

18.89

7

Katharina Maisch
Katharina Maisch

18.67

8

Jorinde van Klinken
Jorinde van Klinken

18.41

Rozwiń
3000 Metres, finał

1

Sarah Healy
Sarah Healy

8:52.86

2

Melissa Courtney-Bryant
Melissa Courtney-Bryant

8:52.92

3

Salome Afonso
Salome Afonso

8:53.42

4

Marta Garcia
Marta Garcia

8:53.67

5

Sarah Madeleine
Sarah Madeleine

8:53.96

6

Hannah Nuttall
Hannah Nuttall

8:54.60

7

Lea Meyer
Lea Meyer

8:55.62

8

Innes FitzGerald
Innes FitzGerald

8:57.00

9

Lisa Rooms
Lisa Rooms

9:04.90

11

Ludovica Cavalli
Ludovica Cavalli

9:07.20

-

Maureen Koster
Maureen Koster

 

Rozwiń
High Jump, finał

1

Yaroslava Mahuchikh
Yaroslava Mahuchikh

1.99

2

Angelina Topic
Angelina Topic

1.95

3

Engla Nilsson
Engla Nilsson

1.92

4

Christina Honsel
Christina Honsel

1.92

5

Morgan Lake
Morgan Lake

1.92

6

Elisabeth Pihela
Elisabeth Pihela

1.89

6

Imke Onnen
Imke Onnen

1.89

8

Marija Vukovic
Marija Vukovic

1.85

9

Lilianna Batori
Lilianna Batori

1.80

Rozwiń
4 X 400 Metres, finał

1

Holandia
Holandia

3:04.95

2

Hiszpania
Hiszpania

3:05.18

3

Belgia
Belgia

3:05.18

4

Great Britain & N.I.
Great Britain & N.I.

3:05.49

5

Francja
Francja

3:05.83

6

Czechy
Czechy

3:08.28

Rozwiń
800 Metres, finał

1

Samuel Chapple
Samuel Chapple

1:44.88

2

Elliott Crestan
Elliott Crestan

1:44.92

3

Mark English
Mark English

1:45.46

4

Catalin Tecuceanu
Catalin Tecuceanu

1:45.57

5

Elvin Canales
Elvin Canales

1:45.88

6

Ryan Clarke
Ryan Clarke

1:46.47

Rozwiń
3000 Metres, finał

1

Jakob Ingebrigtsen
Jakob Ingebrigtsen

7:48.37

2

George Mills
George Mills

7:49.41

3

Azeddine Habz
Azeddine Habz

7:50.48

4

Andreas Almgren
Andreas Almgren

7:50.66

5

James West
James West

7:51.46

6

Andrew Coscoran
Andrew Coscoran

7:51.77

7

Florian Bremm
Florian Bremm

7:55.83

8

Stefan Nillessen
Stefan Nillessen

7:55.83

9

Maximilian Thorwirth
Maximilian Thorwirth

7:56.41

10

Romain Mornet
Romain Mornet

7:56.98

11

Niels Laros
Niels Laros

7:57.18

12

Miguel Moreira
Miguel Moreira

7:59.81

Rozwiń
Pentathlon - 800 Metres, 5. kolejka

1

Kate O'Connor
Kate O'Connor

2:11.42

2

Saga Vanninen
Saga Vanninen

2:12.20

4

Celia Perron
Celia Perron

2:12.65

5

Emma Oosterwegel
Emma Oosterwegel

2:14.24

6

Sofie Dokter
Sofie Dokter

2:14.53

7

Sveva Gerevini
Sveva Gerevini

2:14.58

8

Jade O'Dowda
Jade O'Dowda

2:15.91

9

Beatrice Juskeviciute
Beatrice Juskeviciute

2:16.10

10

Sandrina Sprengel
Sandrina Sprengel

2:17.83

11

Lovisa Karlsson
Lovisa Karlsson

2:19.29

12

Marijke Esselink
Marijke Esselink

2:22.28

13

Yuliya Loban
Yuliya Loban

2:23.00

-

Verena Mayr
Verena Mayr

 

Rozwiń
Najnowsze
Kiedy kolejne mecze "Lewego" i Szczęsnego? Sprawdź terminarz
Kiedy kolejne mecze "Lewego" i Szczęsnego? Sprawdź terminarz
| Piłka nożna / Hiszpania 
Kiedy mecze Wojciecha Szczęsnego i Roberta Lewandowskiego w FC Barcelona w sezonie 2024/25? [TERMINARZ]
"Lewy" znów bez gola w La Liga. Sprawdź klasyfikację strzelców
Klasyfikacja strzelców La Liga 2024/25 [TABELA]. Zobacz gole Roberta Lewandowskiego w Barcelonie w sezonie 2024/25
"Lewy" znów bez gola w La Liga. Sprawdź klasyfikację strzelców
| Piłka nożna / Hiszpania 
Suzuki Boxing Night #35, Zrębin [ZAPIS]
Boks, gala PZB Suzuki Boxing Night #35, Zrębin. Transmisja online na żywo w TVP Sport (12.04.2025)
Suzuki Boxing Night #35, Zrębin [ZAPIS]
| Boks 
Barcelona ucieka Realowi. Zobacz aktualną tabelę La Liga
Tabela La Liga 2024/25. Na którym miejscu FC Barcelona Roberta Lewandowskiego i Wojciecha Szczęsnego? [AKTUALIZACJA]
Barcelona ucieka Realowi. Zobacz aktualną tabelę La Liga
| Piłka nożna / Hiszpania 
Narciarze zrobieni w balona. "Jako PZN straciliśmy wiarygodność"
fot. TVP
Narciarze zrobieni w balona. "Jako PZN straciliśmy wiarygodność"
| Inne zimowe / Narciarstwo alpejskie 
Sportowy wieczór (12.04.2025)
Sportowy wieczór (12.04.2025) [transmisja na żywo, online, live stream]
Sportowy wieczór (12.04.2025)
| Sportowy wieczór 
Męczarnie Barcelony z beniaminkiem. Obrońca "zabrał" gola "Lewemu" [WIDEO]
Robert Lewandowski (fot. Getty Images)
Męczarnie Barcelony z beniaminkiem. Obrońca "zabrał" gola "Lewemu" [WIDEO]
FOTO
Wojciech Papuga
Do góry