Daję sobie rok, żeby wprowadzić komputerowe skany ciała, które zmierzą skoczków. Chciałbym skończyć z niedomówieniami o uczciwość działań kontroli sprzętu – mówi TVPSPORT.PL Christian Kathol, nowy człowiek w Pucharze Świata, który ma pilnować poprawności sprzętu używanego w zawodach. To niejedyna nowość. Już tej zimy FIS chce przetestować zamykanie ekwipunku na skoczniach.
WARTO PRZECZYTAĆ: POLSKI TURNIEJ W PŚ NA DŁUŻEJ W KALENDARZU?
Jaka była ostatnia zima w skokach narciarskich, każdy pamięta. I to nie są miłe obrazki, bo o sprzęcie, uczciwości i niekonsekwentnych decyzjach kontrolera sprzętu w Pucharze Świata mówiło się czasami nawet więcej niż o wynikach, jakie uzyskiwali zawodnicy. Pod ostrzałem był Mika Jukkara, który miał zaprowadzić nowe porządki po odejściu na emeryturę Seppa Gratzera, ale dziś Fina też nie ma już na skoczniach. Podobno z powodów prywatnych. Jukkara napsuł sporo krwi m.in. Polakom ws. słynnych już butów firmy Nagaba, irytowało też jego podejście do kombinezonów. Widok Niemców, którym w okolicach pasa wystawał nadmiar materiału, przejdzie być może do historii dyscypliny.
– Wiem, że to jest najgorętsze krzesło w tym światku. Chciałbym, żeby moja kadencja była jednak pełna spokoju i wzajemnego szacunku. A przede wszystkim jasnych reguł – mówi TVPSPORT.PL Christian Kathol, następca Jukkary na stanowisku kontrolera, który rozpoczął pracę przed startem Letniego Grand Prix. Obszerną rozmowę z działaczem opublikujemy przed inauguracją PŚ w Wiśle (4-6 listopada, transmisje w Telewizji Polskiej).
Kathol rzeczywiście ma przed sobą trudne zadanie – także uspokojenia nastrojów wzajemnych oskarżeń. I poczucia, że skoki po prostu przestały być fair. Przed początkiem swojej debiutanckiej zimy w nowej roli zdradza pierwsze pomysły, jak tego dokonać.
– Po pierwsze, już tej zimy chcielibyśmy w trakcie jednego albo dwóch weekendów przeprowadzić test: jak logistycznie wyglądałoby chowanie na czas rywalizacji sprzętu zawodników w jednym miejscu. Uprzednio pomierzonych i zatwierdzonych. Na razie niewiele więcej mogę powiedzieć, nawet o miejscach, w których tego spróbujemy ani skali elementów ekwipunku, który musiałby podjąć się rygorowi. To jednak rozwiązanie, które warto przeanalizować. Jednak zanim się tego podejmiemy, musimy z zespołami ustalić dokładne warunki takiego działania, aby nikt nie miał poczucia niesprawiedliwości czy braku transparentności – mówi Kathol.
O takim pomyśle już minionej zimy wspominał dyrektor PŚ Sandro Pertile. I ten, przynajmniej wśród obserwatorów skoków, zyskał poparcie. Ale to nie wszystko. Drugą kwestią, jaka może zmienić oblicze dyscypliny, jest zatrudnienie komputerów do pomiarów ciała skoczków.
– Dotychczasowe pomiary są wątpliwe etycznie, bo maszyny dotykały m.in. kluczowego przy rozmiarze kombinezonów kroku zawodników. Poza tym, to zawsze manualna praca. Przy użyciu ręcznych urządzeń. Mogę już powiedzieć głośno, że jednym z moich najważniejszych punktów pracy jako kontrolera jest wykorzystywanie skanów ciała, obsługiwanych przez wykwalifikowanych naukowców – w PŚ, ale również na zapleczu elity. Uważam, że to również zakończyłoby wszelkie ewentualne niedomówienia. I na podstawie danych ze skanu łatwo byłoby już sprawdzać czy kombinezony są prawidłowe, czy zbyt duże – tłumaczy rewolucyjny pomysł działacz.
Kathol zapowiedział, że jego ambicją jest aktywacja nowego systemu przed PŚ 2023/24, a być może testy w trakcie LGP.
Całą rozmowę z Christianem Katholem opublikujemy w TVPSPORT.PL przed Pucharem Świata w Wiśle.
Popytaliśmy dziś skoczków o spadochrono-kombinezon Karla Geigera. Głos amerykańsko-polski. Kevin Bickner mówi: "ridiculous" a Dawid Kubacki uśmiechał się pod nosem. #skokoholicy #skijumpingfamily #Beijing2022 pic.twitter.com/dXe7baNys6
— Filip Czyszanowski (@FilipCzyszanows) February 13, 2022
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1024 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.