Opaski "One Love" manifestujące wsparcie dla napiętnowanych w Katarze mniejszości seksualnych, niemieccy piłkarze zasłaniający usta – to tematy społeczno-polityczne związane z mundialem, o których napisano już wiele. W cieniu pozostają manifestacje samych Katarczyków i innych przyjezdnych z krajów arabskich, którzy okazują poparcie Palestyńczykom.
Już kilka dni przed mundialem Associated Press czy Reuters donosiły, że izraelscy dziennikarze mają poważne problemy z przeprowadzaniem rozmów. Przede wszystkim ze zwykłymi ludźmi, którzy, gdy dowiadują się, z jakiego kraju jest reporter, natychmiast kończą rozmowę.
Zasada dotyczy wszystkich – i pracowników publicznej telewizji Kan, i najlepiej ocenianego Kanału 12 oraz Kanału 13. W sieci można było zobaczyć nagrania dwóch saudyjskich kibiców, katarskiego pracownika sklepu czy trzech libańskich kibiców fanów, którzy odchodzili od izraelskich reporterów.
Wszystko to dwa lata po nawiązaniu przez Izrael stosunków dyplomatycznych z częścią państw arabskich. Tzw. Porozumienia Abrahamowe z 13 sierpnia 2020 roku to pierwsza tego typu normalizacja od traktatu pokojowego między państwem żydowskim a Jordanią z 1994 roku. Dotyczą one stosunków Izraela ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, podobną umowę podpisano z Bahrajnem, a później także z Sudanem i Marokiem.
Ale formalnych więzi między Izraelem a Katarem wciąż nie ma. Co prawda od początku mundialu po raz pierwszy w historii latają samoloty z Tel Awiwu do Dohy, ale to na mocy stanowiącej wyjątek umowy, wynegocjowanej przy wsparciu FIFA. Departament Stanu USA pochwalił ją jako dającą "wielką obietnicę wzmocnienia więzi międzyludzkich oraz stosunków gospodarczych". Ale umowy to jedno, a pozostają jeszcze zwykli ludzie.
– Mam nadzieję, że po mundialu zamkną tę trasę. Jasne, większość krajów świata arabskiego zmierza w kierunku normalizacji, ale to dlatego, że większością z nich nie rządzą władcy słuchający swoich obywateli – mówił Reutersowi Saudyjczyk Khaled al-Omri, który pracuje w przemyśle naftowym i przyleciał, by wspierać swoją drużynę.
Jego ojczyzna oraz Katar jako warunek jakiejkolwiek normalizacji stawiają oddanie Palestyńczykom przez Izrael okupowanych terytoriów oraz uznanie państwowości Palestyny. Z drugiej strony Rijad w tym roku otworzył swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich linii lotniczych, w tym izraelskich.
Katar z kolei odcina kwestię połączeń samolotowych od polityki. Podkreśla, że loty Tel Awiw – Doha stworzono, by kibice mogli obejrzeć mundial. Izrael nie zakwalifikował się na niego, ale gospodarze spodziewają cię obecności 10 tys. do nawet 20 tys. Izraelczyków. To na pewno ociepli stosunki, zresztą z połączenia korzystają też przecież i Palestyńczycy.
I to z nimi na każdym kroku solidaryzują się Katarczycy. Na ulicach i stadionach spotkać można ludzi noszących flagi Palestyny, popularne są także szaliki i inne gadżety. Częste są manifestacje wznoszące hasła poparcia.
The local people of Qatar have turned the #WorldCup into a Palestine festival and we love to see it! #FreePalestine #Qatar2022 pic.twitter.com/nQg4ZFI6By
— #Africa4Palestine (@Africa4Pal) November 22, 2022
قصة شارة فلسطين .. عندما علم الشيخ جاسم بعمل الوزيره الالمانيه في ثواني تم توزيع شارة فلسطين على الشيوخ بالمنصه .. pic.twitter.com/eDQJYCuqV3
— محمد بن سلطان (@Mohd_QTR) November 23, 2022
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo
"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka
Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (964 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.