Logo Nadawcy

| Piłka nożna / MŚ 2022

Mundial 2022. Maroko zagrało po afrykańsku. Chorwacka rodzina górą

Piłkarze Maroka w meczu o brąz (fot. Getty)
Piłkarze Maroka w meczu o brąz (fot. Getty)

W 1974 roku Zair przegrał na mistrzostwach świata z Jugosławią aż 0:9, a Pele jeszcze tego samego roku zawyrokował, że przed 2000 drużyna z Afryki zdobędzie mistrzostwo świata. W 2010, gdy Puchar Świata zajechał do Republiki Południowej Afryki, Pele znów wymarzył sobie afrykańską drużynę w finale. Pragnął, by fantazja dała opór organizacji. Tak się nie stało, a na półfinał drużyny z Czarnego Lądu trzeba było czekać do tego roku. Aby tak się stało, afrykańską fantazję trzeba było posklejać europejską gliną, a co najciekawsze – dokonał tego trener z Afryki. Na koniec jednak poległ, a Chorwacja drugi mundial z rzędu kończy z medalami mistrzostw świata.

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ
Co z chorymi Francuzami? Są nowe informacje

Czytaj też

Aurelien Tchouameni, Raphael Varane i Adrien Rabior brali udział w sobotnim treningu reprezentacji Francji (fot. Getty Images)

Co z chorymi Francuzami? Są nowe informacje

W 2010 marzenia Pelego zostały brutalnie zweryfikowane. Drużyna gospodarzy nie wyszła z grupy – RPA zakończyła potrafiła co prawda wygrać z Francją, która zanotowała koszmarny turniej, ale to było za mało. Wybrzeże Kości Słoniowej również nie wyszło z grypy mimo zdobycia czterech punktów. Nigeria zdobyła jeden punkt, Algieria podobnie, Kamerun wrócił do domu z zerowym kontem. Honor Czarnego Lądu uratowała wówczas Ghana, która dotarła do ćwierćfinału, by tam po rzutach karnych odpaść z Urugwajem.

I do tej pory to był maks. Żadna afrykańska drużyna nie doszła dalej. W 2014 roku z grupy nie wyszły Kamerun, Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana. Nigeria i Algieria pożegnały się z turniejem na 1/8 finału. Cztery lata później fazy grupowej nie przebrnął nikt – Maroko, Egipt, Algieria, Nigeria, Tunezja ani nawet Senegal, który tak dał nam się we znaki.

Krew z kozła, dolary w walizce


Wcześniej, bo pod koniec XX wieku wydawało się, że sukces jest coraz bliżej, ale wówczas Europejczycy znów wymyślili broń, która zabiła piłkarską Afrykę. Pressing. Słabo zorganizowane afrykańskie zespoły nie były w stanie sprostać tej bezdusznej, dobrze naoliwionej maszynie. Pracującej na okrągło przez 90 minut. Afrykanie przywozili gwiazdy, piłkarzy, w których można było się zakochać. Przywoziły fizyczność, jak Ghana czy Senegal, ale nie były w stanie sprostać wyzwaniom miesięcznego turnieju. Nawet wtedy, gdy drużyny w coraz większym stopniu składały się z piłkarzy grających na co dzień w Europie.

Maroko 2022 ma niewiele wspólnego z tamtymi zespołami, które owszem przywoziły na mundial wspaniałych graczy, ale potem rozpadały się. Nie tylko pod presją rywali, ale też targane wewnętrznymi sporami czy kłótniami o premie (skąd my to znam?). Sam awans, poprzedzony bardzo trudnymi kwalifikacjami, był uznawany za sukces. Konsumowano go na zimno, bez przystawki. Trochę krwi z kozła, dolary w walizce, podejrzenia ustawienia meczów. Niemal zawsze znalazł się element rozkładający zespół od środka.

Trener Maroko Walid Regragui, piłkarski samouk zdołał scementować zespół w jednym marzeniu, a przecież ma w składzie gwiazdy PSG czy Chelsea oraz piłkarzy grających na co dzień w lidze katarskiej, saudyjskiej czy marokańskiej. To Marokańczyk, ale szlify zebrał w szkole francuskiej. Jego drużyna w typowy afrykański sposób zagrała tylko raz, w ostatnim spotkaniu, gdy trzeba było zawalczyć z Chorwatami o trzecie miejsce. Regragui nie nastawił odpowiednio zespołu na to spotkanie. Zresztą sam utrudnił sobie zadanie mocno deprecjonując mecz przy okazji konferencji prasowej. Trudno jednak przypuszczać, że Afryka zrezygnowała z tego medalu ot tak. Trener Marokańczyków już po półfinale mówił, że to dla nich o jeden krok za daleko i zespół jest już po prostu bardzo wyczerpany.

Solidarność Afryki


Jego zawodnicy wyszli na boisko zdekoncentrowani, gotowi, by sami strzelić sobie gola i byli bliscy wcielenia tego planu w życie. Dali się zaskoczyć po sprytnie rozegranym stałym fragmencie gry. Szybko odpowiedzieli, ale potem znów stracili gola i już do końca grali chaotycznie, zostawiając rywalom sporo wolnego miejsca pomiędzy swoimi liniami. Chorwaci skrzętnie z tego korzystali.

Piłkarze Maroko mogli czuć się w Katarze jak u siebie (podobnie jak Argentyńczycy, Meksykanie czy Saudyjczycy). W Katarze mieszka około 40 tysięcy Marokańczyków, a co więcej – wyjazd na mundial był dla nich najłatwiejszy od lat. Katar znacznie usprawnił kwestie wizowe, a sprawę ułatwiły tanie połączenia lotnicze między oboma krajami Bilet lotniczy do Dohy kosztuje mniej niż do Johanesburga, gdzie odbywały się mistrzostwa w 2010 roku. A więc bliskowschodni mundial jest dla Marokańczyków łatwiejszy w dostępie niż mundial na ich własnym kontynencie. Potem były mistrzostwa w Brazylii i Rosji, a tu logistyka była znacznie trudniejsza. Wycieczka do Ameryki Południowej okazała się bardzo droga, a do Rosji – przy okazji także trudna logistycznie, bo trzeba było starać się o wizy.

No i co równie ważne, Marokańczyków na tym mundialu wspiera cały region. Wystarczył przed meczem zrobić rundkę wokół stadionu, by się o tym przekonać. W koszulkach reprezentacji Maroko paradowali ludzie z Egiptu, Turcji, Bahrajnu czy Kataru. W sobotę cała Europa wspierała Chorwację? W w niedzielę stanie ramię w ramię z Trójkolorowymi?

Piłkarze wujkami


Afrykanie trzymają się razem, a drużyn będzie coraz więcej. W 2026 aż dziewięć. – Jesteśmy kontynentem 54 narodów, a w przeszłości mieliśmy jedno miejsce na mundialu, potem trzy, teraz pięć. W Afryce mieszka ponad miliard ludzi, a w samej Nigerii ponad 200 mln. Dla nas to fascynujące, że kolejny mundial będzie większy. I nie uważam, że to wpłynie negatywnie na poziom mistrzostw – przekonuje Sunday Oliseh, który w Katarze przygląda się grze drużyn z ramienia komitetu technicznego FIFA. Bardziej trzeba się martwić o poziom gry gospodarzy i pozostałych drużyn w strefie CONCACAF, bo dostaną aż sześć przepustek. Maroko musi to wykorzystać, tym bardziej, że to wciąż młoda drużyna i widać tu pole do rozwoju.

Medal dla Afryki był na wyciągnięcie ręki, ale ostatecznie zgarnęła go Chorwacja. Zlatko Dalić i jego ekipa drugi mundial z rzędu kończą z medalami na szyi. A co równie ważne, ta historia może płynnie przejść w kolejną. W meczu o trzecie miejsce obrona była złożona z młodych. Bosko Sutali, Josipa Stanisicia i genialnego w sobotę Josko Gvardiola uzupełniał doświadczony Ivan Perisić. Ten niespełna 4-milionowy kraj ponownie potwierdza, że jest piłkarską potęgą. To woda, to klimat czy rakija? A może rodzina? W trakcie ceremonii medalowej mieliśmy piękną scenę, gdy do piłkarzy dołączyły ich dzieciaki.

I nagle zamiast zdjęcia drużynowego otrzymaliśmy fotkę rodzinną. A piłkarze w jednym momencie stali się wujkami. Luka Modrić w fantastyczny sposób żegna się z mundialami.

– Naszą siłą jest jedność. Przez lata opracowaliśmy system, który pozwala nam budować skuteczną drużynę bez opierania się na indywidualnościach. Jesteśmy wielką rodziną, co pomaga nam w uzyskiwaniu korzystnych wyników – mówił po meczu Dalić. Wie, że przed nim przebudowa zespołu, ale pozostaje optymistą.

– Uważam, że Chorwacja nie musi bać się przyszłości. Część piłkarzy zagrała na mundialu po raz ostatni, ale w ich miejsce wchodzą inni. Na razie potrzebują jeszcze wsparcia starszych kolegów, bo dają im doświadczenie, ale nie uważam, że to koniec pewnej generacji – dodał. – W szatni powiedziałem piłkarzom, że jeśli chcą przejść do historii, muszą wygrać Puchar Narodów Afryki. Jeśli chcesz być królem na świecie, najpierw zdominuj rywali na własnym kontynencie – mówił z kolei po meczu Regragui.

Jeden z dziennikarzy zapytał go, czy coś by zmienił w drodze do tego meczu. – Nie. Przed mistrzostwami dawano nam mniej niż jeden procent na tytuł mistrzowski, a kończymy w pierwszej czwórce. Myślę, że dopiero jutro rano zrozumiemy, jak wiele osiągnęliśmy. W przyszłości chcielibyśmy regularnie dochodzić do 1/8 finału, do ćwierćfinału. Tylko taka regularność da nam doświadczenie, które mają europejskie drużyny. Dlaczego wygrywają tytuły? Bo regularnie grają w mistrzostwach świata i dochodzą do dalszego etapu. Nie brakuje im do nich wiele, ale mecz o trzecie miejsce pokazał, jaka jest różnica między europejskim a afrykańskim futbolem – dodał.

Regragui powiedział, że zdjęcia marokańskich dzieci cieszących się z sukcesu piłkarzy są dla niego dodatkową nagrodą. – Te obrazki znaczą dla mnie więcej niż wygrana meczu na mistrzostwach świata. Jeśli chcemy rozwijać afrykański futbol, musimy pokazać naszym dzieciom, że wygrywanie na mundialu jest możliwe. Chcemy, by te dzieci marzyły o zostaniu piłkarzem. O wyjeździe na mistrzostwa świata. W 2026 będziemy mieli więcej doświadczenia, więc szanse na sukces będą jeszcze większe. Wierzę, że ta drużyna może jeszcze zrobić postęp – zapewnił.

Co z chorymi Francuzami? Są nowe informacje

Czytaj też

Aurelien Tchouameni, Raphael Varane i Adrien Rabior brali udział w sobotnim treningu reprezentacji Francji (fot. Getty Images)

Co z chorymi Francuzami? Są nowe informacje

Zobacz też
Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!
Robert Lewandowski (fot. Getty)

Wiek to tylko liczba... Wszystkiego najlepszego dla "Lewego"!

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze
Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi
Wersja wyidealizowana i rzeczywista wioski kibiców na MŚ 2022 (Fot. qatar2022.qa/Bloomberg)

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

| Piłka nożna / MŚ 2022 
"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!
Sportowy wieczór (14.02.2023): transmisja na żywo online

"Sportowy wieczór": zobacz gole z wtorkowych spotkań LM!

| Sportowy wieczór 
Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ
Meksykanie zmierzyli się z Polakami w swoim pierwszym meczu na mundialu (fot. Getty)

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery
Mateusz Klich (fot. TVP)

Klich po transferze do USA: nie planuję zakończenia kariery

| Piłka nożna / Inne ligi 
Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami
Argentyńczycy i Meksykanie dali o sobie znać na mundialu – nie tylko w pozytywny sposób (fot. Getty)

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać
Nicolas Tagliafico w meczu reprezentacji Polski z Argentyną. Obok niego Matty Cash oraz interweniujący Wojciech Szczęsny (fot. Getty)

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu
Lionel Messi dowiaduje się, że trzymał w swoich rękach... podróbkę Pucharu Świata (fot. Getty)

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

| Piłka nożna / MŚ 2022 
Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia
Szymon Marciniak zajął drugie miejsce we włoskim rankingu (fot. Getty).

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

| Piłka nożna / MŚ 2022 

News

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Argentyna, Mbappe i awans Polski. Wspomnienie mundialu w Katarze

Piłkarze reprezentacji Argentyny wygrali mundial w Katarze (fot. Getty Images)
Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Kontenery się przydały. Katar pomaga ofiarom trzęsienia ziemi

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Meksykanie ukarani przez FIFA za mecz z Polską na MŚ

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Rywale ukarani. Muszą zapłacić za zachowanie w trakcie meczu z Polakami

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Argentyńczyk ujawnia: przy 0:1 Polak poprosił mnie, by więcej nie strzelać

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Ale numer! Messi pozował do zdjęć z... podróbką pucharu

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Nagroda nie dla Marciniaka! Na mundialu najlepszy był inny sędzia

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

Szał na punkcie koszulek Argentyny. Chcesz kupić? Poczekasz długo

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

"Aż spadłem z łóżka..." Francuski sędzia ocenił pracę Marciniaka

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

Każdy będzie mógł zobaczyć... łóżko Messiego. Gratka dla kibiców!

więcej

Wyniki

niedziela, 18.12
3 : 3 ( k. 4 : 2 )
Zakończony Skrót
sobota, 17.12
2 : 1
Zakończony Skrót
środa, 14.12
2 : 0
Zakończony Skrót
wtorek, 13.12
3 : 0
Zakończony Skrót
sobota, 10.12
1 : 2
Zakończony Skrót
więcej

Tabela

Mistrzostwa świata, gr. A
 
Mecze
Zwycięstwa
Remisy
Porażki
Bramki
Punkty
1
3
2
1
0
5 - 1
7
2
3
2
0
1
5 - 4
6
3
3
1
1
1
4 - 3
4
4
3
0
0
3
1 - 7
0
Awans do 1/8 finału
Rozwiń wyniki
Najnowsze
Polacy poznali rywala w przyszłorocznych MŚ!
Polacy poznali rywala w przyszłorocznych MŚ!
| Hokej 
Francuscy hokeiści będą musieli walczyć o powrót do Elity (fot. Getty Images)
ŁKS rozwiał wątpliwości. Ogłosili nazwisko nowego trenera
Piłkarze ŁKS-u Łódź (fot. Getty Images)
nowe
ŁKS rozwiał wątpliwości. Ogłosili nazwisko nowego trenera
| Piłka nożna / Betclic 1 Liga 
Piłkarz Legii trafi do USA? Jest chętny klub!
Marc Gual odejdzie z Legii Warszawa do Stanów Zjednoczonych? Jest chętny klub (fot: PAP)
Piłkarz Legii trafi do USA? Jest chętny klub!
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Alonso już rządzi w Realu! Pierwsza decyzja nowego trenera
Xabi Alonso (fot. Getty)
Alonso już rządzi w Realu! Pierwsza decyzja nowego trenera
| Piłka nożna / Hiszpania 
Padła liczba transferów w Legii. "Musimy stawiać na Polaków"
Fredi Bobić został szefem operacji piłkarskich w Legii Warszawa. Ma współpracować z dyrektorem sportowym Michałem Żewłakowem (fot: PAP)
Padła liczba transferów w Legii. "Musimy stawiać na Polaków"
fot. TVP
Piotr Kamieniecki
Rywalizował z Piątkiem, idzie do MU. Transfer za 75 mln euro!
Piłkarze Manchesteru United (fot. Getty Images)
Rywalizował z Piątkiem, idzie do MU. Transfer za 75 mln euro!
FOTO
Wojciech Papuga
Duże osłabienie. Klub PlusLigi stracił ważnego zawodnika
Na głównym planie: Nicolas Szerszeń (fot. Getty Images)
Duże osłabienie. Klub PlusLigi stracił ważnego zawodnika
| Siatkówka / Rozgrywki Ligowe