Z dużym zaniepokojeniem przeczytaliśmy oświadczenie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego w sprawie łyżwiarki szybkiej na torze krótkim Natalii Maliszewskiej. Jako organizacja stojąca na straży przepisów antydopingowych, czujemy się w obowiązku wyjaśnić kilka kwestii, które zostały wskazane przez Związek w zakresie tej sprawy – czytamy w oficjalnym oświadczeniu POLADA.
Od 11 września najlepsza polska specjalistka od short tracku Natalia Maliszewska jest zawieszona za trzy naruszenia zasad uczestnictwa w systemie kontroli ADAMS. Jeśli nie uda jej się obronić, może otrzymać za swoje błędy nawet dwuletnią dyskwalifikację.
Oświadczenie wydały władze PZŁS. Jego treść można przeczytać tutaj. Po szczegółowym zapoznaniu się ze sprawą do tych informacji odnieśli się przedstawiciele POLADA. Poniżej publikujemy treść materiału:
"Pozostawiając na boku część emocjonalną oświadczenia, i w odniesieniu tylko i wyłącznie do kwestii istotnych z punktu widzenia antydopingu, należy wyjaśnić i sprostować następujące kwestie, tak aby pomóc też innym zawodnikom rozumieć przepisy antydopingowe w sposób właściwy:
– Każdy zawodnik, z tzw. Zarejestrowanej Grupy Zawodniczej, jest zobowiązany na bieżąco i z wyprzedzeniem aktualizować swoje dane pobytowe.
– Przepisy antydopingowe nie czynią wyjątków i dane pobytowe należy podawać również w te dni, kiedy zawodnik uczestniczy w zawodach rangi międzynarodowej. A zatem jeśli zawodniczka brała udział w zawodach Pucharu Świata, o czym wiedziała, a nie wprowadziła tej informacji do systemu, popełniła błąd.
– "Powszechna" wiedza nie ma dla przepisów antydopingowych znaczenia. Czym innym jest bowiem dostępność zawodnika do kontroli na zawodach, a czym innym nie wprowadzenie danych pobytowych do systemu. Dodatkowo należy mieć na względzie, że zawodnik uczestniczący w zawodach może być badany także pomiędzy startami, a zatem udział w zawodach nie jest argumentem w sprawie.
– Ewentualne problemy techniczne dotyczące wprowadzania danych pobytowych do systemu ADAMS (o ile faktycznie miały miejsce) należy komunikować organom antydopingowym na bieżąco, ale zawsze próbując zaktualizować dane pobytowe z wyprzedzeniem, a nie następczo już po zmianie miejsca pobytu.
– Przepisy antydopingowe wprost wskazują, że nawet pobranie próbki od zawodnika wkrótce po zakończeniu się jednogodzinnego okienka nie skutkuje anulowaniem nieudanej próby kontroli w tym okienku. Tak pobrana próbka, nawet jeżeli wynik jej analizy był negatywny, nie ma charakteru kontroli odbytej w ramach jednogodzinnego okienka. Kwestia ta nie ma charakteru "ocennego" indywidualnie dla każdej ze spraw, a przepis wprost wskazuje, że okoliczność ta ma być oceniona w taki sposób, jak opisano powyżej.
– Ważne jest respektowanie jednogodzinnego okienka czasowego. Spóźnienie, niezależnie czy jest ono 5 minutowe czy 15 minutowe, traktowane jest tak samo – jako spóźnienie. Kontrolerzy, z dobrej woli, bo żadne przepisy im tego nie narzucają, wykonują telefon do zawodnika na 5 minut przed końcem kontroli w okienku. Zawodnik nie może pierwszy zadzwonić do kontrolera, bo nie ma wiedzy, że kontrola jest planowana, a tym bardziej, jaki kontroler pojawi się w miejscu kontroli. Zawodnik ma obowiązek przebywać w wyznaczonym przez siebie miejscu w ramach wskazanego przez siebie okienka czasowego.
Przepisy antydopingowe, również te obowiązujące w Polsce, są przepisami uchwalanymi przez Światową Agencję Antydopingową (w tym za poparciem rządów państw). Dyskusja, czy obowiązujące przepisy mają ludzki wymiar, choć zawsze ważna, ma charakter czysto akademicki bez wpływu na toczącą się sprawę Natalii Maliszewskiej i innych zawodników. Natomiast przekazywanie błędnej interpretacji przepisów może stanowić źródło wiedzy dla innych sportowców i może być dla nich krzywdzące w przyszłości. O czym zawsze należy pamiętać formułując swoje argumenty publicznie".
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.