Sezon tenisowy właściwie się zakończył. Trwają jeszcze pomniejsze turnieje, ale czołowe postacie dyscypliny zobaczymy na korcie dopiero na przełomie grudnia i stycznia. Oznacza to czas podsumowań, ale jedno z nich jest w tym roku inne niż wszystkie. Chodzi o wciąż trwające kwalifikacje olimpijskie.
Sprawdzanie rankingu olimpijskiego na koniec sezonu jest w tenisie nietypowe z dwóch powodów – po pierwsze, co oczywiste, nie zdarza się co roku. Po drugie, w tej chwili ranking olimpijski wygląda całkowicie inaczej, niż rankingi ATP i WTA. Wszystko dlatego, że wiążącym będzie dopiero zestawienie z 10 czerwca 2024 roku, co oznacza, że w kwestii igrzysk olimpijskich w Paryżu liczy się każdy start po 10 czerwca roku bieżącego. Oficjalnego rankingu olimpijskiego zresztą nie ma – ten będzie jeden w czerwcu przyszłego roku i wtedy będzie dokładnie taki sam jak te klasyczne. Można jednak podglądać, co nieoficjalnie dzieje się w kwestii walki o medale na kortach Rolanda Garrosa i – przede wszystkim – ilu reprezentantów będziemy mogli wystawić.
W przypadku gry pojedynczej awans z rankingu uzyska 56 najwyżej sklasyfikowanych tenisistów i tenisistek, którzy spełnią warunki wyznaczone przez Międzynarodową Federacją Tenisową (ITF). Są nimi między innymi dwa reprezentacyjne starty w tym cyklu olimpijskim, w tym jeden w latach 2023-24, co stało się problemem w przypadku Igi Świątek (Polka będzie mogła to "odhaczyć" na wiosnę). Jak to na igrzyskach olimpijskich bywa, są także limity na kraje – maksymalnie 12 osób (6 na płeć) w reprezentacji, z czego maksymalnie cztery w rywalizacji singlowej, dwa duety w deblu i jeden mikst. Polska nie będzie miała problemów z ewentualnym przekroczeniem któregokolwiek limitu, jednak będą miały one wpływ na nasze kwalifikacje.
Na ten moment nasza reprezentacja mogłaby wystawić czwórkę reprezentantów w grze pojedynczej – absolutnie niezagrożoną pozycję mają oczywiście Świątek (jest druga za Coco Gauff) i Hubert Hurkacz, który po dobrej końcówce sezonu w rankingu olimpijskim jest wyżej (siódmy) niż w rankingu ATP (dziewiąty). Oboje mają wystarczającą liczbę punktów, by nie martwić się awansem nawet gdyby mieli zaliczyć poważny dołek formy. Wśród pań miejsce w Paryżu miałyby jeszcze Magda Linette (45. miejsce) i Magdalena Fręch (55.). Teoretycznie obie Polki, w szczególności Fręch, są na granicy biletu do Paryża, ale warto pamiętać o wspominanych wcześniej limitach. W tej chwili na miejscach dających awans jest chociażby osiem Amerykanek i siedem Czeszek, a więc sporo przepustek przejdzie na kolejne miejsca rankingu. Biorąc pod uwagę to oraz jak mniej więcej wyglądały przesunięcia z różnych powodów (zdrowotne, niewypełnienie warunków ITF itd.) w poprzednich cyklach, możemy zakładać, że spokojne miejsce na igrzyskach da miejsce 70-80, a może nawet lokata pod koniec pierwszej setki – w Tokio u pań ostatnim "biorącym" miejscem z rankingu był numer 109, a w Rio de Janeiro 92. Teoretycznie w zasięgu jest nawet kolejna najwyżej sklasyfikowana Polka Katarzyna Kawa (148.).
W zasięgu nie ma niestety nikogo u panów, oczywiście poza Hurkaczem. Drugą rakietą naszego kraju w olimpijskim zestawieniu jest w tej chwili Maks Kaśnikowski (291.). 20-latek pnie się powoli w górę rankingów, jednak musiałby w ciągu trochę ponad pół roku zaliczyć kilka najlepszych wyników w karierze, żeby w ogóle liczyć się w grze o Paryż. Trochę inaczej sytuacja wygląda z zawieszonym Kamilem Majchrzakiem, który po powrocie będzie musiał budować ranking od nowa i może nie zdążyć ze zrobieniem tego przed czerwcem.
Kwalifikacje do debla i miksta są trudne do przewidzenia, ponieważ część zgłoszeń będzie się opierać na kombinacji rankingów – przy obu zgłoszonych w duecie nazwiskach zostanie wzięty pod uwagę i zsumowany ranking singlowy lub deblowy (cokolwiek jest lepsze). Im niższa suma, tym wyżej dany debel/mikst będzie na liście zgłoszeń. W mikście nasza sytuacja jest bardzo prosta – Świątek i Hurkacz już zgłosili chęć wspólnej gry, a ich singlowe rankingi pozwolą na to, by znaleźć się wśród najwyżej notowanych szesnastu par. Na ten moment byłoby to jedno z pierwszych miejsc.
Co innego w deblach. Duetem, który nie miałby problemów z uzyskaniem kwalifikacji, byłby Hurkacz i wysoko notowany w rankingu deblistów Jan Zieliński (aktualnie 20. w ATP), jednak nie wiemy, czy Hubert dałby radę zagrać w trzech różnych konkurencjach. W takim wypadku trudną do osiągnięcia furtką dla Zielińskiego byłoby wejście do czołowej dziesiątki rankingu – ci zawodnicy będą mieli zapewnione miejsce w Paryżu o ile znajdą sobie partnera będącego w top 300 któregokolwiek z rankingów. A z tym problemów raczej by nie było – pomijając będącego na granicy top 300 Kaśnikowskiego w singlu, w rankingu deblowym na w miarę bezpiecznych pozycjach w drugiej i na granicy drugiej i trzeciej setki są Piotr Matuszewski, Karol Drzewiecki i Szymon Walków.
W żeńskich duetach raczej na pewno nie zobaczymy Igi Świątek. W zależności od wyników w pierwszej części sezonu 2024, duet może spróbować stworzyć jakakolwiek kombinacja Linette, Fręch czy będących w czołowej setce rankingu deblowego Katarzyny Piter i Weroniki Falkowskiej. Trudno jednak przewidzieć, jaki kombinowany ranking będzie wystarczający, by znaleźć się w gronie 32 najwyżej notowanych dwójek. Może się też okazać, że ze względu na wypełnienie liczby olimpijczyków ze wszystkich krajów, kwalifikacje przejdą na osoby już zakwalifikowane – w ten sposób w Tokio pojawił się debel Linette/Alicja Rosolska.
Na japońskie igrzyska pojechało sześcioro polskich tenisistów. Teraz wydaje się, że ta liczba będzie co najwyżej taka sama, a może nawet mniejsza, mimo że przez pół roku może się jeszcze sporo wydarzyć. Nie oznacza to jednak, że nasze szanse na pierwszy w historii olimpijski krążek w tenisie będą mniejsze. Wręcz przeciwnie – Świątek jest znacznie mocniejsza i będzie grała na kortach, na których zdobyła już trzy tytuły wielkoszlemowe. Hurkacz może i za "mączką" nie przepada, ale jego mikst z Igą także będzie niezwykle ciekawy. Oby ze skutkiem medalowym.
Jannik Sinner
3 - 1
Carlos Alcaraz
Amanda Anisimova
0 - 2
Iga Świątek
Jannik Sinner
3 - 0
Novak Djokovic
Taylor Fritz
1 - 3
Carlos Alcaraz
Belinda Bencic
0 - 2
Iga Świątek
Aryna Sabalenka
1 - 2
Amanda Anisimova
Flavio Cobolli
1 - 3
Novak Djokovic
Jannik Sinner
3 - 0
Ben Shelton
Mirra Andreeva
0 - 2
Belinda Bencic
Iga Świątek
2 - 0
Ludmilla Samsonova
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (1019 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (93 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.