Trzeci wielki finał Szymona Marciniaka był zarazem trzecim w pełni udanym. Meczem o klubowe mistrzostwo świata Manchester City – Fluminense (4:0) sędzia z Płocka przeszedł do historii piłki nożnej jako jednoznacznie bardzo pozytywny uczestnik meczów o najwyższą stawkę.
Jedyna kontrowersja w meczu Manchesteru City z Fluminense polegała tylko na tym, czy w 58. minucie ewentualnie należał się rzut wolny dla drużyny z Brazylii. Szymon Marciniak uznał, że nie było faulu, Brazylijczycy się zdziwili, ale decyzję zaakceptowali bez żadnych protestów. To oczywiście nie dowód, ale lepszych w transmisji na stronie FIFA nie pokazano. Powtórka sytuacji może pozostawiać wątpliwości. Arbiter – patrzący na zdarzenie z bliska i od strony środka boiska – miał chyba lepszy kąt do obserwacji tego zdarzenia niż widzowie, którzy oglądali transmisję na stronie FIFA w ujęciu z kamery ustawionej na trybunie głównej, czyli pod zupełnie innym kątem.
Wszystkie pozostałe decyzje polskiego sędziego nie budziły większych wątpliwości. Wszystkie żółte kartki pokazał słusznie. W 68. minucie być może pokazałby Alexsandrowi kartkę pomarańczową – gdyby taką miał. Mając do wyboru żółtą albo czerwoną, za niejako podwójny faul na Rodrim, wybrał żółtą i była to decyzja absolutnie prawidłowa. Alexsander jedną nogą i korkami trafił nierozważnie w but Rodriego bardzo blisko ścięgna Achillesa lewej nogi, a drugą nogą nierozważnie unieruchomił prawą nogę rywala, co spowodowało jej bolesne wykręcenie i być może jakiś uraz.
Bez zarzutu spisali się obaj sędziowie asystenci. Tomasz Listkiewicz na przykład słusznie nie interweniował przy golu na 1:0, ponieważ dobijający piłkę do bramki Julian Alvarez w momencie strzału Nathana Ake nie był na pozycji spalonej. Listkiewicz "junior starszy" (jest jeszcze Listkiewicz „junior młodszy” – Kajetan, też sędzia i też syn Michała Listkiewicza) "nie zgubił” pozycji Alvareza w momencie strzału, co w sumie – przy jego doświadczeniu – raczej nie powinno dziwić. Dla odmiany Adam Kupsik dwa razy słusznie pokazał spalone w sytuacjach, w których sędziowie asystenci czasem mają problem z właściwą oceną.
Najciekawsza sytuacja pod względem sędziowskim miała miejsce w 16. minucie, kiedy Szymon Marciniak podyktował rzut karny, ale błyskawicznie, tuż po gwizdku, podniósł rękę do góry na znak, że gra zostanie wznowiona rzutem wolnym pośrednim z powodu spalonego. Kupsik nie zasygnalizował go od razu, ponieważ sytuacja była stykowa i w meczach z systemem VAR asystenci na wszelki wypadek muszą czekać z podniesieniem chorągiewki do czasu, gdy zakończy się faza akcji potencjalnie bramkowa. Gdy tę fazę gwizdkiem zakończył Marciniak, Kupsik wiedział, że to jest ten moment, kiedy chorągiewkę trzeba już koniecznie podnieść. Gdy to zrobił, Marciniak dowiedział się, że karnego podyktować jednak nie może, ponieważ wcześniej był spalony. Tak wygląda współpraca wzorowa w tego typu sytuacjach.
Każdy kolejny finał prowadzony przez Szymona Marciniaka jest coraz łatwiejszy do sędziowania. Rok temu finał mistrzostw świata w Katarze, Argentyna – Francja (3:3, 4:2 w rzutach karnych), był jednym z najlepszych, najważniejszych i najtrudniejszych do sędziowania meczów w historii. Finał Ligi Mistrzów w Stambule, Manchester City – Inter Mediolan (1:0), nie był aż tak trudny, ale nie był też łatwy. Zdecydowanie najmniej pracy polski sędzia miał właśnie w Jeddah w finale klubowego mundialu.
CZYTAJ TEŻ: Jedyna taka para na świecie: Marciniak i Alvarez. Dzisiaj koniec...
Wspaniałą serię spotkań z Marciniakiem wydłużył w tym meczu Julian Alvarez. Z Argentyną w Katarze zdobył mistrzostwo świata, z Manchesterem City w Stambule wygrał Ligę Mistrzów, a w Jeddah strzelił dwa gole i wygrał finał klubowego mundialu.
TRWA 2 - 1
Walia
4 - 0
Holandia
0 - 3
Szwecja
2 - 1
Dania
1 - 1
Włochy
6 - 2
Belgia
2 - 0
Islandia
2 - 1
Finlandia
2 - 1
Anglia
0 - 3
Holandia
19:00
Szwajcaria
19:00
Islandia
19:00
Hiszpania
19:00
Belgia
19:00
Dania
19:00
Niemcy
19:00
Walia
19:00
Francja
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.