Jeżeli PZPN zwróci się do The IFAB z prośbą o zgodę na wyposażenie sędziów w kamery nasobne i nagrywanie incydentów z udziałem piłkarzy, trenerów lub innych osób, bezpieczeństwo sędziów może znacząco się poprawić. Możliwe nawet, że już wiosną. – Przemoc wobec sędziów to duży i poważny problem – specjalnie dla TVPSPORT.PL mówi Lukas Brud, CEO i sekretarz The IFAB. Tłumaczy też, dlaczego, gdzie, na jakich zasadach można byłoby używać takich kamer i kto może o to wnioskować.
Lukas Brud jest jedną z najważniejszych postaci w świecie piłki nożnej, ponieważ The IFAB, którą kieruje, to jedyna organizacja na świecie posiadająca prawo ustalania i zmieniania "Przepisów gry" w piłkę nożną. Wszystkie proponowane zmiany w regułach gry muszą zostać przez nią zatwierdzone i opublikowane. Również wszystkie eksperymenty naruszające treść aktualnych "Przepisów gry" mogą być prowadzone wyłącznie za zgodą The IFAB. I właśnie tu – w możliwości prowadzenia eksperymentu z użyciem kamer nasobnych, czyli takich, jakich używają na przykład policjanci czy ratownicy – jest szansa na bardzo szybkie, niemalże natychmiastowe zwiększenie bezpieczeństwa sędziów.
CZYTAJ TEŻ: Sędziowie z… kamerami? Szymon Marciniak: „Popieram to”
Rafał Rostkowski: – Sędziowie są bici, opluwani, zastraszani, słyszą groźby śmierci… Wielu z nich rezygnuje z piłki nożnej. Gdyby PZPN zechciał zwiększyć bezpieczeństwo swoich arbitrów i w tym celu zgłosił się teraz do The IFAB z prośbą o zgodę na eksperymentalne korzystanie z kamer, czy mógłby otrzymać pozwolenie?
Lukas Brud: – Tak, istnieje taka możliwość. Narodowe związki mogą wnioskować o zgodę na używanie kamer na poziomie grassroots, czyli w rozgrywkach amatorskich, w celach prewencyjnych w ramach eksperymentu The IFAB. Przemoc wobec sędziów jest coraz większym problemem na całym świecie. Dostrzegamy to zjawisko i zastanawiamy się, jak rozwiązać ten problem. Chcemy do tego podejść globalnie. Noszenie kamer może działać odstraszająco, szczególnie tam, gdzie nie ma innych kamer rejestrujących zdarzenia. Ale wyposażenie sędziów w kamery to kosztowna sprawa, dlatego nie namawiamy nikogo do wprowadzenia tego rozwiązania. Po prostu oferujemy to jako opcję. A eksperyment pokaże, czy jest to skuteczny środek, czy nie.
– Czy polscy sędziowie mogliby używać kamer już wiosną tego roku?
– Teoretycznie tak. Jeżeli otrzymamy odpowiedni wniosek w tej sprawie, rozpatrzymy go niezwłocznie. Tylko warto pamiętać o kosztach i rozważyć inwestycję, ponieważ nie jest jeszcze jasne, czy po zakończeniu eksperymentu używanie takich kamer będzie dozwolone. Ale bezpieczeństwo sędziów to dla The IFAB sprawa absolutnie priorytetowa. Bez sędziów nie ma meczów piłki nożnej. Jeżeli dobrzy sędziowie odchodzą, bo czują się zagrożeni, na ich miejsce zwykle nie przychodzą lepsi, tylko młodsi i mniej doświadczeni. Przemoc wobec sędziów szkodzi więc również piłkarzom i trenerom. Szkodzi piłce nożnej. Musimy i chcemy z tym walczyć.
CZYTAJ TEŻ: Rewelacja i rewolucja kulturalna – tak o pomyśle kamer dla sędziów mówią prawnicy
– Co powinno być we wniosku z PZPN, żeby The IFAB pozwolił polskim sędziom korzystać z kamer?
– Możemy pozwolić na korzystanie z kamer w celu poprawy bezpieczeństwa sędziów i dla poprawy jakości procesu dyscyplinarnego. Jeśli takie będzie uzasadnienie prośby, będzie miała szansę uzyskać akceptację.
– Adwokat Marcin Śmiałek, który pomysł wyposażenia sędziów w kamery przedstawił szeroko w wywiadzie dla Roberta Błońskiego z „Przeglądu Sportowego”, zwrócił uwagę między innymi na to, że dzięki kamerom łatwiej pracuje się na przykład policjantom, bo obecność kamery prowadzi do zwiększenia kultury komunikacji uczestników różnych zdarzeń...
– Dlatego jesteśmy tym zainteresowani i rozważamy systemowe monitorowanie zachowań piłkarzy, trenerów i innych uczestników meczów. Kamery mogą działać prewencyjnie, mogą zniechęcać do nieodpowiednich zachowań, a z drugiej strony mogą dostarczać dowodów w postaci nagrań, które umożliwią weryfikację, co piłkarz, trener czy inna osoba powiedziała lub zrobiła.
CZYTAJ TEŻ: Przemoc wobec sędziów ma być ścigana z urzędu
– Czy z kamer mogliby korzystać sędziowie wszystkich lig i wszystkich klas?
– Przemoc jest problemem głównie w rozgrywkach amatorskich i tam poprawa bezpieczeństwa sędziów jest najbardziej potrzebna. Wykluczamy tylko rozgrywki profesjonalne, choć i tutaj wyjątkowo moglibyśmy się zgodzić, ale…
– Ze względów edukacyjnych?
– Tak, ale tylko w wybranych, pojedynczych meczach. Jeżeli związek, liga czy telewizja chce zrealizować film dokumentalny, żeby pokazać, jak to jest być sędzią w czasie meczu, jakie to jest trudne zajęcie, i ten film miałby służyć edukacji, popularyzacji sędziowania w celu rekrutacji większej liczby kandydatów na sędziów – na to The IFAB może się zgodzić. Ale nie na zakładanie kamer sędziom wszystkich meczów ligi zawodowej. W takich rozgrywkach wokół boisk jest tak wiele kamer i mikrofonów, że i tak coraz mniej może się ukryć. Tutaj przemoc wobec arbitrów zdarza się znacznie rzadziej, a jeśli już, to z reguły jest dobrze udokumentowana.
CZYTAJ TEŻ: Ochrona przed przemocą ma objąć również sędziów meczów dzieci i młodzieży
– Piotr Gałązka, dyrektor Departamentu Prawnego polskiego Ministerstwa Sportu i Turystyki, w wywiadzie dla TVPSPORT.PL powiedział niedawno, że polskie prawo na sto procent zostanie zmienione w taki sposób, że sędziowie sportowi staną się funkcjonariuszami publicznymi, co zapewni im taką samą ochronę prawno-karną, jaką mają na przykład sędziowie sądów powszechnych czy policjanci.
– Super, to bardzo interesujące.
– Podobne prawo obowiązuje między innymi we Francji…
– I w Szwajcarii.
CZYTAJ TEŻ:
Tureckie reakcje na pobicie sędziego to jasna lekcja dla polskich działaczy
Przemoc wobec sędziów? Były już przypadki śmiertelne...
Sędziowie piłkarscy jak policjanci i ratownicy? Możliwe, że będą biegać po boisku z kamerami!
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (991 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.