Nowego prezesa Związku Piłki Ręcznej w Polsce poznamy nie w czerwcu, ale dopiero w październiku. Obecny szef związku, Henryk Szczepański, chciał wcześniejszych wyborów, jednak przegrał w głosowaniu. Kto zostanie jego następcą? Sławomir Szmal, Bogdan Wenta lub jeszcze inny kandydat. Na razie jeszcze nikt oficjalnie nie ogłosił swojego startu w wyborach.
Damian Pechman, TVP Sport: – Kiedy przekaże pan swój gabinet nowemu prezesowi i dlaczego dopiero w październiku?
Henryk Szczepański, prezes ZPRP: – Pytanie zawiera już określoną tezę. Ktoś musiał coś panu zasugerować...
– Całe środowisko jest zainteresowane tymi wyborami. To chyba nic złego?
– Nie, absolutnie. Proszę też nie traktować mojej pierwszej odpowiedzi jako ataku albo czegoś złośliwego. Odnoszę wrażenie, że ma pan już jakąś wiedzę w tym temacie. Ale zostawmy to. Od dłuższego czasu jasno deklaruję, że nie chcę kontynuować swojej prezesury w ZPRP. Wybory muszą się odbyć w roku letnich igrzysk olimpijskich, a kadencja prezesa nie może trwać dłużej niż cztery lata. Wynika to ze statutu związku.
Zgłosiłem pomysł, aby walne zgromadzenie wyborcze odbyło się razem z tym sprawozdawczym, do którego jesteśmy zobowiązani do końca czerwca każdego roku. Wyobrażałem sobie to tak: najpierw zgromadzenie sprawozdawcze, krótka przerwa i później od razu wyborcze, które byłoby podsumowaniem całej kadencji i podczas którego doszłoby do wyboru nowych władz. Zgłosiłem taki wniosek na ostatnim zebraniu zarządu, ale nie został przyjęty.
– Zarząd zagłosował inaczej niż prezes?
– Tak, ale co w tym dziwnego? Koledzy z zarządu próbowali mnie przekonać i przedstawili konkretne argumenty. Ja jednak do końca trzymałem się swojego pomysłu i głosowałem za jego przyjęciem. Ostatecznie więcej głosów zyskała inna formuła. I tak w czerwcu dojdzie do zgromadzenia sprawozdawczego, a 26 października – wyborczego.
– Naprawdę chciał pan skrócić swoją kadencję? Przecież dzięki zmianie terminu wyborów pozostanie pan prezesem cztery miesiące dłużej.
– Proszę pana, jestem już dojrzałym mężczyzną, mam swoje lata i te kilka miesięcy na stanowisku nie są dla mnie żadną pokusą. Kocham piłkę ręczną, to moja wielka miłość i już na zawsze nią pozostanie. Tak będzie niezależnie od tego, czy będę prezesem, czy nie.
– Jakie argumenty przedstawił zarząd, aby zorganizować wybory w październiku?
– Wyjaśnię najpierw jedną kwestię – zgodnie ze statutem mamy trzy grupy, których szefowie są rekomendowani do zarządu i mogą później zostać do niego wybrani. To Kolegium Sędziów, Kolegium Prezesów WZPR oraz Rada Trenerów. Oni też mają swoje kadencje i swoje wybory. Czerwcowy termin wyborów ZPRP nie odpowiadał na przykład Kolegium Sędziów, które zaplanowało swoje wybory w sierpniu, przy okazji spotkania szkoleniowego. Sędziowie musieliby albo dwukrotnie się spotkać, albo pozbawiliby się szansy, aby mieć swojego przedstawiciela w zarządzie.
Ale to tylko jeden z argumentów przeciwko mojemu pomysłowi, aby wybrać prezesa w czerwcu. Były też inne. Walczymy o trzy imprezy mistrzowskie: ME 2026 piłkarek ręcznych, ME 2030 piłkarzy ręcznych oraz MŚ 2031 piłkarek ręcznych. Poza tym trwają przygotowania do MŚ U21 w 2025 roku. Na przykład w tym tygodniu otrzymałem zaproszenie na rozmowy od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, który chciałby się włączyć finansowo w organizację MŚ U21. Istniała uzasadniona obawa, że do czerwca nie zamkniemy tych spraw. I tutaj musiałem się zgodzić z kolegami z zarządu, że nie byłoby w porządku wobec nowego prezesa, gdybyśmy to wszystko zrzucili na jego barki i oczekiwali, że załatwi w kilka dni to, na co potrzeba kilku miesięcy.
– Ilu delegatów należy do siebie przekonać, aby zostać prezesem?
– Wszystkich delegatów, w przybliżeniu, jest około 80. Dokładnie określa to nasz statut. Po jednym mandacie mają: przedstawiciele klubów Orlen Superligi oraz Okręgowe Związki Piłki Ręcznej. Do tego – i to bardziej skomplikowane – nasi członkowie w okręgach wybierają swoich delegatów. Jednego na każdą rozpoczętą dziesiątkę. Jeśli w danym okręgu jest dziesięć klubów to mają jednego delegata; jeśli takich klubów jest jedenaście to mają dwóch i tak dalej.
– Kiedy wypada ogłosić swój start w wyborach?
– U nas nie ma takiej mody jak w piłce nożnej, gdzie kandydaci zgłaszają się z dużym wyprzedzeniem...
– Można to zrobić dopiero 26 października? Podnieść rękę, wstać i powiedzieć: "Chcę zostać prezesem".
– Jeśli ktoś jest delegatem, to oczywiście, że tak. Ma do tego prawo. W rzeczywistości gry wyborcze zaczynają się wcześniej. Sławomir Szmal ujawnił się już jakiś czas temu. Wiem, że ma takie plany. W poprzednich wyborach tego nie zrobił, bo chciał się jeszcze przyjrzeć pracy związku. To miał być dla niego czas na naukę.
– Wiceprezes Szmal ogłosił już oficjalnie prezesowi Szczepańskiemu, że chce zostać jego następcą?
– Teraz? Nie. Opieram się na naszych rozmowach. Wspominał mi kiedyś, że chciałby kandydować podczas kolejnych wyborów. Czy będzie miał jakiegoś rywala lub rywali? Nie wiem. Podczas ostatniego zebrania zarządu, 24 stycznia, nikt nie zgłosił gotowości. Poza Sławkiem naprawdę nie słyszałem o innym kandydacie.
– Proszę wybaczyć, ale trudno w to uwierzyć. Prezes nie ma pojęcia, kto za kilka miesięcy może go zastąpić?
– Oficjalnie – nie. Czytałem ostatnio wywiad z Markiem Panasem, który z kolei zgłosił pomysł, aby w wyborach na prezesa ZPRP wystartował Bogdan Wenta. W ubiegłym roku spotkałem się z Bogdanem, aby porozmawiać o wsparciu finansowym MŚ U21. Podczas tego spotkania wspomniał, że wciąż zastanawia się, czy startować w kolejnych wyborach na urząd prezydenta Kielc. Już wiemy, że w styczniu zrezygnował. Czy to coś zmieni w jego podejściu i sprawi, że zainteresuje się wyborami w ZPRP? Trudno powiedzieć. Na razie o kandydatach bardziej słyszymy od innych niż od samych zainteresowanych. Przecież próbowano do startu namawiać także mnie, ale wybiłem to pomysłodawcom z głowy. Mnie to nie interesuje.
– Jak powinna wyglądać dobra kampania wyborcza?
– Przepraszam, ale nie jestem dobrym adresatem. Nigdy nie prowadziłem takiej kampanii w swoim imieniu. Brzmi dziwnie, ale to prawda. To nie ja wymyśliłem, że zostanę prezesem. Zrobił to mój poprzednik – Andrzej Kraśnicki. Najpierw w lutym 2021 roku zwołał zebranie zarządu i ogłosił, że rezygnuje. Od razu też mnie wskazał jako następcę. Byłem przez lata wiceprezesem, dobrze się znaliśmy, więc się zgodziłem, aby przez kilka miesięcy pełnić tę funkcję. Nigdy nie złożyłem jednak deklaracji, że będę startował w czerwcowych wyborach. Im jednak było bliżej wyborów, tym coraz więcej było głosów ze środowiska piłki ręcznej, żebym się zgodził kandydować.
Ostatecznie byłem jedynym kandydatem. Otrzymałem wszystkie głosy i odetchnąłem z ulgą. Byłoby głupio przegrać wybory, w których jest się jedynym kandydatem. A było to możliwe, bo głosowanie było tajne i nikt nikogo nie zmuszał, aby oddał na mnie swój głos. Z drugiej strony, we władzach związku jestem od 1991 roku, więc jestem dobrze znany. Delegaci nie kupowali kota w worku.
Teraz już prawie nikt nie pamięta, ale był to mój drugi start w wyborach na prezesa. Pierwszy miał miejsce kilkanaście lat temu, ale też nie prowadziłem żadnej kampanii. Nie mogło być inaczej, skoro jeszcze rano, w dniu wyborów, nie wiedziałem, że będę startował. Uległem namowom kolegów, bo chcieliśmy odsunąć od władzy – z różnych powodów – Marka Budziaka. Niestety, przegrałem.
– Nie ma pan ochoty – trochę wzorem Andrzeja Kraśnickiego – wskazać swojego następcy?
– Czekam, aż Sławek Szmal się oficjalnie zadeklaruje. Nie chcę tego robić w jego imieniu. Jednocześnie nie chciałbym też zamykać drogi przed innymi kandydatami – jeśli tacy się pojawią. Nie chciałbym, aby ktoś miał potem pretensje, że faworyzuję Sławka, a innych skreślam. Nowego prezesa ZPRP wybiorą delegaci, a nie Henryk Szczepański.
– Podsumowując: Sławomir Szmal, może Bogdan Wenta i nikt więcej?
– Na pewno pan słyszał, że takie ambicje miał Grzegorz Gutkowski. Ostatnio tę drogę sobie zamknął.
– Jaki powinien być nowy prezes?
– Chciałbym, aby kochał piłkę ręczną. Żeby miał wiedzę, jak funkcjonuje związek. To naprawdę rozległy obszar. Na pewno wniesie do związku nową energię, swoje pomysły. Ale powtórzę: prezesa wybiorą delegaci, a nie ja.
– Co będzie oznaczał dla związku ewentualny wybór Sławomira Szmala na stanowisko prezesa?
– Na pewno nie byłby moją kopią. Ma swoje pomysły i swoje spojrzenie na to, jak powinien funkcjonować związek. Od kilku lat mamy okazję do współpracy, wiele ze sobą rozmawiamy, czasami się spieramy. I to jest dobre! Dla prezesa nie ma gorszej sytuacji niż ta, gdy wszyscy mu przytakują.
– Na pożegnanie ze związkiem może pan jeszcze otrzymać tytuł "honorowego prezesa"...
– Spokojnie, nie tak szybko. W historii ZPRP było trzech, a obecnie jest dwóch prezesów honorowych. Pierwszym był – w 1988 roku – Mieczysław Kamiński, chociaż prezesem związku i to jako pełniący obowiązki, był jedynie od lipca do listopada 1984 roku. Nigdy nie został wybrany prezesem w prawdziwych wyborach. Mimo to otrzymał taki tytuł.
Następnym prezesem honorowym – w połowie lat 90. – został wybrany prof. Janusz Czerwiński. Jako ostatni taki tytuł otrzymał Andrzej Kraśnicki, który przez 15 lat był prezesem, bardzo dużo zrobił dla polskiej piłki ręcznej i nie ukrywał, że chce nadal działać w tym środowisku.
Co do mnie... Ja nie mam takich ambicji. Teoretycznie jest to możliwe. Prezesa honorowego wybiera walne zgromadzenie na wniosek zarządu, ale do tej pory nikt nie zgłaszał takiego pomysłu. Nie, nie. Nie potrzebuję specjalnych zaszczytów. I bez tego tytułu będę nadal kochał piłkę ręczną. Dobrze, że żona – były sportowiec – jest wyrozumiała. Kilkanaście lat temu obiecałem jej, że za chwilę wrócę do domu...
30 - 37
Francja
37 - 38
Holandia
29 - 29
Macedonia Północna
40 - 30
Niemcy
18 - 25
Włochy
37 - 26
Tunezja
38 - 32
Algieria
26 - 24
Gwinea
18 - 23
Islandia
28 - 38
Republika Zielonego Przylądka
29 - 29
Hiszpania
26 - 31
Chile
28 - 24
Chorwacja
26 - 25
Bahrajn
36 - 32
Holandia
29 - 20
Gwinea
28 - 31
Portugalia
31 - 24
USA
28 - 19
WAT Atzgersdorf
29 - 33
DHC Slavia Praga
30 - 35
MKS PR URBIS Gniezno
29 - 22
Czechy
28 - 30
Szwajcaria
27 - 29
KGHM MKS Zagłębie Lubin
32 - 34
HC Blomberg-Lippe
32 - 30
BV Borussia 09 Dortmund
27 - 26
Ikast Haandbold
25 - 42
Odense Haandbold
26 - 18
WHS Buducnost BEMAX
22 - 22
Nykoebing Falster Haandbold
14:30
Chile
17:00
Portugalia
19:30
Hiszpania
14:30
Argentyna
17:00
Chorwacja
19:30
Islandia
14:30
Bahrajn
17:00
Japonia
17:00
KPR Ruch Chorzów
19:30
KPR Gminy Kobierzyce
17:00
MKS PR URBIS Gniezno
14:30
Czechy
17:00
Niemcy
19:30
Szwajcaria
14:30
Katar
17:00
Francja
19:30
Austria
14:30
Gwinea
17:00
Kuwejt
14:30
Portugalia
17:00
Brazylia
19:30
Norwegia
14:30
Republika Zielonego Przylądka
17:00
Słowenia
19:30
Islandia
14:30
Bahrajn
17:00
Kuba
14:30
Szwajcaria
14:30
Austria
14:30
Kuwejt
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Przetwarzamy Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.