W piątkowy wieczór w Atenach organizatorzy paryskich igrzysk przejmą wzniecony 16 kwietnia w starożytnej Olimpii olimpijski ogień. W sobotę na statku wyruszy on w podróż z Pireusu do Marsylii, gdzie 8 maja odbędzie się oficjalne powitanie na francuskiej ziemi.
👉 Szef PKOl wskazał kandydatów do medali w Paryżu. "Obym przyniósł szczęście"
Ceremonia przekazania Francuzom ognia olimpijskiego – symbolu jedności i pokoju – odbędzie się na Stadionie Panatenajskim w centrum Aten. Na tym obiekcie zakończy się trwająca od 16 kwietnia grecka część tradycyjnej sztafety, która liczyła 5000 km i w której udział wzięło 600 osób. Ostatniego dnia odwiedziła ona m.in. symboliczne miejsce – Maraton, położony 42 km od stolicy.
Ostatnią zmianą sztafety na stadionie będą stanowić m.in. Francuzki – utytułowana łyżwiarka figurowa greckiego pochodzenia Gabriella Papadakis, m.in. złota medalistka igrzysk w Pekinie w tańcach, oraz mająca za sobą udział w kilku paraolimpiadach pływaczka Beatrice Hess. Towarzyszyć im będą dwaj greccy sportowcy - dwukrotna mistrzyni Europy w chodzie sportowym Antigoni Ntrismpioti oraz kapitan reprezentacji piłkarzy wodnych Ioannis Fountoulis, wicemistrz olimpijski z Tokio (2021).
Na historycznych terenach Stadionu Panatenajskiego, na którym w 1896 r. odbyły się pierwsze igrzyska ery nowożytnej, pochodnię z ogniem przejmie Tony Estanguet, szef Komitetu Organizacyjnego igrzysk w Paryżu. W ceremonii wezmą też udział francuska minister sportu Amelie Oudea-Castera i wicemer Paryża Pierre Rabadan.
Według zapowiedzi, ogień "przenocuje" na terenie francuskiej ambasady w stolicy Grecji, by nazajutrz wyruszyć w podróż do państwa-gospodarza imprezy na pokładzie trójmasztowego statku "Belem". 8 maja dotrze do Marsylii. Jej wybór nie jest przypadkowy, gdyż ok. 600 roku p.n.e. została ona założona przez greckich osadników z Fokai, a w trakcie tegorocznych igrzysk będzie miejscem rywalizacji żeglarzy.
Ceremonia powitania ognia olimpijskiego w Starym Porcie w Marsylii, gdzie statkowi mają asystować 1024 łodzie, zainauguruje francuską część sztafety. – Dostosowaliśmy wszystko, aby na terenie Starego Portu i w jego okolicach pomieścić 150 tys. ludzi – tłumaczyła burmistrzyni miasta Samia Ghali.
9 maja olimpijski ogień rozpocznie podróż po Francji, choć odwiedzi też Antyle i Polinezję Francuską, aby dotrzeć do Paryża w dniu ceremonii otwarcia igrzysk, czyli 26 lipca. Zapalenie znicza zainauguruje oficjalnie olimpijskie zmagania, które potrwają do 11 sierpnia. Zmagania paraolimpijczyków zaplanowano od 28 sierpnia do 8 września.
Znicz po raz pierwszy pojawił się na igrzyskach w erze nowożytnej w Amsterdamie w 1928 roku. Sztafetę olimpijską zainaugurowano z kolei w 1936 roku w Berlinie. Wtedy udział w niej wzięło ponad 3300 osób, a trasa liczyła 3190 kilometrów.