Za nami Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, podczas których polscy sportowcy zdobyli dziesięć medali. Kolejne wielkie imprezy za dwa i cztery lata. Najpierw zostaną przeprowadzone zimowe IO, także w Europie. A potem letnia edycja za oceanem. Kiedy i gdzie odbędą się najbliższe igrzyska?
W niedzielę 11 sierpnia zakończyły się 33. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Po raz trzeci w historii organizował je Paryż. Reprezentanci Polski podczas tej imprezy wywalczyli dziesięć medali: tylko jedno złoto (Aleksandra Mirosław we wspinaczce), cztery srebrne krążki oraz pięć brązowych. To najsłabszy wynik w XXI wieku (w Atenach była taka sama liczba medali, ale więcej złotych). Najlepsi po raz czwarty z rzędu w klasyfikacji medalowej okazali się amerykańscy sportowcy.
Teraz przed nami tradycyjny olimpijski cykl. Zimowe IO odbędą się po dwóch latach, czyli w 2026 roku. A na kolejną letnią edycję przyjdzie nam poczekać do 2028 roku.
Po raz ostatni sportowcy rywalizujący w dyscyplinach zimowych o medale walczyli w 2022 roku w Pekinie. Jako jedyny na podium z biało-czerwonych stanął Dawid Kubacki (brąz na normalnym obiekcie w skokach narciarskich).
25. Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbędą się w Europie. Oficjalnymi gospodarzami będą Mediolan oraz Cortina d'Ampezzo. Wyboru dokonano w 2019 roku, a włoska kandydatura pokonała w głosowaniu Szwedów (Sztokholm i Aare).
Po raz pierwszy w historii zimowe IO będą oficjalnie organizowane przez dwa różne ośrodki. Ceremonia otwarcia ma zostać przeprowadzona na słynnym San Siro w Mediolanie. Igrzyska rozpoczną się 6 lutego 2026 roku. Ostatnie medale mają zostać wręczone 22 lutego.
Polskich kibiców prawdopodobnie najbardziej będą interesować zmagania w skokach narciarskich. Rywalizacja w tej dyscyplinie toczyć się będzie na doskonale nam znanych obiektach w Predazzo.
Znamy też gospodarzy kolejnych dwóch edycji zimowych igrzysk. W 2030 roku odbędą się we Francuskich Alpach, a cztery lata później w amerykańskim Salt Lake City.
Po zmaganiach w Paryżu nieprędko doczekamy się najważniejszej imprezy sportowej na naszym kontynencie. Organizatorów najbliższych letnich IO poznaliśmy już w 2017 roku. Walczące wówczas ze stolicą Francji Los Angeles otrzymało automatycznie miano gospodarza igrzysk w 2028. A to z powodu braku innych kandydatów.
"Miasto Aniołów" było areną zmagań poprzednio w 1932 oraz 1984 roku. Wtedy po raz ostatni zabrakło polskich sportowców, a było to spowodowane decyzją polityczną.
Podczas najbliższej olimpiady nie zabraknie zmian w programie, w tym nowych dyscyplin. Ceremonia otwarcia jest planowana na SoFi Stadium w Inglewood, a zamknięcia na Los Angeles Memorial Coliseum, gdzie wcześniej będą rywalizować lekkoatleci. W 2028 roku igrzyska mają odbyć się w nieco wcześniejszym terminie, bo od 14 do 30 lipca.
W 2032 roku, po 32 latach, sportowcy znów o medale będą walczyć w Australii (poprzednio Sydney). Gospodarzem będzie tym razem Brisbane.
Na wybór organizatora IO 2036 jeszcze poczekamy. Czy w gronie kandydatów będzie nasz kraj? Pojawiły się takie plany, ale do oficjalnej aplikacji jeszcze daleka droga.
2026 (zimowe) – Mediolan/Cortina d'Ampezzo
2028 (letnie) – Los Angeles
2030 (zimowe) – Francuskie Alpy
2032 (letnie) – Brisbane
2034 (zimowe) – Salt Lake City
26 - 39
Dania
66 - 67
USA
13 - 11
Chorwacja
1
144
131
3
125
4
116
5
108
6
106
7
105
8
102
9
101
10
99
11
80
12
69
13
64
14
61
15
52
16
50
17
44
18
41
19
38
20
26
21
15
22
-32
1
2
+0.624
59
2
51
3
44
4
42
5
37
6
26
7
26
8
25
9
25
10
23
11
22
12
21
13
21
14
7
15
5
16
3
17
2
18
0
19
0
20
0
21
0
22
-20
1
2
+0.056
3
+0.881
4
4
6
1
2
+0.160
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP, w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.