| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa
Ten mecz tak szybko się nie skończy. Przy okazji meczu Cracovii z Pogonią Szczecin na trybuny wtargnęli kibice, choć mecz miał odbyć się bez publiczności. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi policja, a potem sprawa trafi do prokuratury. Odrębne postępowanie poprowadzi Komisja Ligi Ekstraklasy.
Prognozy pogody nie były optymistyczne. W piątek w Krakowie rozpoczęły się intensywne opady. Deszcz padał całą noc i rano w sobotę, więc w południe boisko Cracovii znalazło się pod wodą. Jak poinformował klub, zalana została murawa i ławki rezerwowych, a woda dostała się do pomieszczeń stadionowych oraz serwerowni.
Jak informowała rzecznik klubu Marzena Młynarczyk-Warwas, o godzinie 14:00 przedstawiciele Cracovii spotkali się z ludźmi z Pogoni i wspólnie uznali, że meczu nie będzie. A jeśli się odbędzie, to bez kibiców. W ślad za tymi decyzjami odwołano imprezę masową, ochroniarzy wysłano do domów, zrezygnowano z cateringu itd. Klub nie poinformował, kto podjął wspomniane decyzje. Prezes Mateusz Dróżdż nie wziął na siebie odpowiedzialności, napisał jedynie, że mecz nie powinien się odbyć.
A jednak odbył się, bo po południu deszcz przestał padać, drenaż zadziałał i okazało się, że można grać. Delegat zaprosił obie drużyny na boisko, a wtedy cierpliwość stracili kibice Cracovii. Wtargnęli na stadion i przez 90 minut dopingowali swój zespół. Po meczu piłkarze podziękowali im za wsparcie, zrobiono sobie nawet pamiątkowe zdjęcie.
Doszło w ten sposób do złamania przepisów o bezpieczeństwie imprez masowych. Jak czytamy w ustawie:
"Kto organizuje imprezę masową bez wymaganego zezwolenia lub niezgodnie z warunkami określonymi w zezwoleniu albo przeprowadza ją wbrew wydanemu zakazowi, podlega grzywnie nie mniejszej niż 240 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".
Z tego tytułu policja rozpoczęła czynności wyjaśniające.
– Impreza miała się odbyć bez udziału publiczności, a stało się inaczej, w związku z czym zostały naruszone przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, konkretnie art. 58. Będzie się więc toczyć postępowanie w sprawie. Prowadzimy czynności sprawdzające, a mamy na to 30 dni. Gromadzimy materiał dowodowy, który zostanie przedłożony prokuraturze – powiedział ″Gazecie Krakowskiej″ komisarz Piotr Szpiech, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.
Organizatorzy meczu na żadnym etapie nie poprosili policji o pomoc, także wtedy gdy zniecierpliwieni kibice zaczęli szukać sposobu, by wejść na stadion. W okolicy obiektu zgromadziły się niemałe siły policyjne, ale funkcjonariusze tylko biernie przyglądali się sytuacji. Ostatecznie na trybunach znalazło się przynajmniej 2 tysiące osób, które z nawiązką wypełniły sektor D. Było to ewidentne złamanie ustawy o imprezach masowych. Z definicji impreza masowa to wydarzenie, w którym bierze udział co najmniej tysiąc osób.
– Policjanci nie są od tego, by sprawdzać, mówiąc kolokwialnie, czy ktoś miał bilet... Dopiero jak organizator się zwróci do nas o pomoc, to interweniujemy. Nie mam wiedzy, w jaki sposób kibice dostali się na stadion. Będzie to kwestia ustaleń w toku czynności – tłumaczy Szpiech.
Sprawą meczu zajmie się więc prokuratura, ale na tym nie koniec. Cracovia, organizując mecz w ten sposób, złamała sporo zasad panujących w Ekstraklasie. Z tego powodu sprawą zajmie się także Komisja Ligi. Miało to się stać już w środę, 18 września, jednak ze względu na stopień komplikacji sprawy, postanowiono odłożyć posiedzenie w tej sprawie o tydzień. Przedstawiciele Komisji dali sobie czas na dogłębne zapoznanie z tematem, a i oba kluby mają więcej czasu na złożenie wyjaśnień.
W niedzielę Cracovia wyraziła ubolewanie, że mecz obył się bez udziału kibiców i zaprosiła fanów do zgłaszanie się do klubu po zwrot pieniędzy wydanych na bilet. Najbardziej rozczarowani są ci fani, którzy uwierzyli, że trybuny będą zamknięte i wrócili do domu.
Meczu nie obejrzeli, ale echa tego spotkania wciąż rozbrzmiewają. Zgodnie z zapowiedzią policji, wkrótce sprawą zajmie się prokuratura.
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (971 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.