Kazimierz Moskal przestał być trenerem Wisły Kraków, a na swoim stanowisku wytrwał jedynie 111 dni. Jest to duża niespodzianka, bo pracował w klubie od nieco ponad trzech miesięcy. Drużyna pod jego wodzą nieźle prezentowała się w eliminacjach europejskich pucharów, ale za to w rozgrywkach Betclic 1 Ligi zupełnie jej nie szło. Sprawdzamy, jak ta krótka kadencja wygląda przy innych spektakularnych zwolnieniach.
Michał Probierz (Bruk-Bet Termalica Nieciecza, 06.01.2022 – 08.01.2022, 2 dni)
Zdecydowany rekord polskiej piłki. Probierz po opuszczeniu Cracovii dał sobie tylko dwa miesiące odpoczynku i podjął się wyzwania ratowania Bruk-Betu przed spadkiem z Ekstraklasy. Słoniki zimowały na ostatnim miejscu w tabeli, a do bezpiecznej lokaty traciły sześć punktów. Probierz nie poprowadził choćby jednego treningu i zrezygnował ze stanowiska po dwóch dniach. Powód? Syn państwa Witkowskich, czyli właścicieli klubu, jako dyrektor sportowy pozwolił sobie na ruch, który nie zyskał akceptacji nowego trenera. Wysłał propozycję kontraktową do… 37-letniego lewego obrońcy z Czech – Jiriego Fleismana. Probierz, który przy podpisywaniu kontraktu ustalił pewne zasady, poczuł się dotknięty. Uznał, że pobyt w Niecieczy będzie ciągłą "wojną" i przeciąganiem liny.
Rafał Ulatowski (Lechia Gdańsk, 09.11.2011 – 14.12.2011, 35 dni)
To była ekspresowa przygoda. Ulatowski w listopadzie 2011 roku zastąpił na stanowisku Tomasza Kafarskiego. Miał poprowadzić klub do końca sezon, ale nie wytrwał nawet do świąt Bożego Narodzenia. Poprowadził Lechię w zaledwie czterech spotkaniach (jedno zwycięstwo i trzy porażki). – Chcielibyśmy podziękować trenerowi za to, że podjął wyzwanie i poprowadził drużynę, w sytuacji gdy znalazła się ona na zakręcie. Niemniej jednak nasze wizje wychodzenia z kryzysu różniły się – wyjaśniał wówczas decyzję władz klubu ówczesny prezes Maciej Turnowiecki.
Czesław Michniewicz (Polonia Warszawa, 28.03.2012 – 09.05.2012, 42 dni)
W czasach władzy Józefa Wojciechowskiego w Polonii Warszawa szybko pracę stracił Czesław Michniewicz. Marzeniem właściciela klubu było, aby w końcowej fazie sezonu Czarne Koszule wskoczyły na miejsce dające grę w europejskich pucharach. Michniewicz nie spełnił tych wymagań. W 7 meczach zdobył tylko siedem punktów, a ligowa stawka odjechała Polonii. Po ostatnim spotkaniu sezonu przeciwko Podbeskidziu (1:1) został zwolniony. Za rządów Wojciechowskiego trenerzy nie mogli być pewni żadnego dnia. Tak było również z Theo Bosem (66 dni w roli trenera Polonii) oraz Dusanem Radolskym (69 dni).
Jiri Necek (Piast Gliwice, 15.07.2016 – 31.08.2016, 47 dni)
W sezonie 2015/2016 Piast Gliwice niespodziewanie zdobył wicemistrzostwo Polski. Jednym z autorem sukcesu był Radoslav Latal, ale czeski szkoleniowiec na własną prośbę rozwiązał kontrakt z klubem po porażce w el. Ligi Europy. Tuż przed startem ligowego sezonu zastąpił go jego rodak i asystent, Jiri Necek. Jego krótka kadencja okazała się klapą – na dziewięć meczów wygrał tylko raz. Piastunki o pomoc zwróciły się do... Radoslava Latala, ale już za drugim razem kadencja Czecha nie była tak udana, jak ta pierwsza.
Tomasz Fornalik (Ruch Chorzów, 12.07.2012 – 05.09.2012, 55 dni)
Wieczny asystent trenera w Ruchu Chorzów w 2012 roku zastąpił na stanowisku swojego brata, Waldemara, który został selekcjonerem reprezentacji Polski. Rola pierwszego trenera kompletnie go przerosła. Na stanowisku wytrzymał 55 dni, a w tym czasie Ruch przegrał wszystkie trzy ligowe spotkania, w których zanotował bilans bramkowy 0:7. Później jako samodzielny szkoleniowiec prowadził GKS Tychy, ale tam jego przygoda potrwała równie krótko, bo trzy miesiące.
Krzysztof Sobieraj (Arka Gdynia, 10.03.2020 – 11.05.2020, 62 dni)
Uwaga – zwolniony bez debiutu! Ta historia raczej się już nie powtórzy, więc przypadek Sobieraja będzie ewenementem. Były kapitan Arki na stanowisku trenera zastąpił Aleksandara Rogicia. Zanim zdążył zadebiutować, rozgrywki ligowe zawieszono z powodu pandemii koronawirusa. W międzyczasie w Gdyni doszło do zmiany właściciela. Klub przejął Michał Kołakowski i jego pierwszą decyzją była zmiana trenera. Sobieraj pożegnał się ze stanowiskiem, a na jego miejsce przyszedł Ireneusz Mamrot. Kilka tygodni później Arka pożegnała się z Ekstraklasą.
David Badia (Lechia Gdańsk, 21.03.2023 – 30.06.2023, 69 dni)
David Badia miał uratować Ekstraklasę dla Lechii, mimo swoich słabych wyników w poprzednich klubach. Zatrudnienie Hiszpana spotkało się ze słabym przyjęciem kibiców, i wyniki potwierdzały ich obawy. W pierwszych sześciu meczach Lechia przegrała pięć razy. Widmo spadku stawało się jasne. Nawet trochę lepsza końcówka sezonu, gdzie nawet udało się wygrać z Legią, nie pomogła Gdańszczanom. Sensacyjny spadek spowodował, że umowa hiszpańskiego trenera nie została przedłużona. Działacze gdańskiego klubu zapowiadali po spadku szybki powrót do Ekstraklasy, co stało się faktem.
Piotr Tworek (Śląsk Wrocław, 09.03.2022 – 25.05.2022, 77 dni)
Wygrana, sześć remisów, trzy porażki to bilans Tworka w Śląsku Wrocław. Trener znany z dobrych wyników w Warcie Poznań do końca sezonu walczył o utrzymanie w sezonie 21/22. Zaczęło się obiecująco – remis z Radomiakiem, wygrana na wyjeździe z Wisłą Płock. W kolejnych ośmiu spotkaniach Śląsk przeplatał remisy 1:1 z kolejnymi przegranymi. To było zdecydowanie za mało na oczekiwania kibiców Śląska, który cudem uniknął spadku. Zespół skończył sezon tuż nad strefą spadkową, a Tworek został szybko pożegnany. Od maja 2022 nie podjął się pracy w innym klubie.
Adam Nawałka (Lech Poznań, 25.11.2018 – 31.03.2019, 126 dni)
Zdecydowanie najgłośniejsze nazwisko na naszej liście. Nawałka po tym jak przestał pełnić funkcję selekcjonera reprezentacji Polski, na bezrobociu wytrzymał przez cztery miesiące. Przejął znajdującego się w kryzysie Lecha Poznań i miał z nim co najmniej zająć miejsce na ligowym podium. Nawałka poprowadził Kolejorz w zaledwie jedenastu spotkaniach (5 zwycięstw, jeden remis, 5 porażek). Lech grał słabo, bez pomysłu, a dodatkowo władzom Kolejorza nie podobało się to, że trener zamiast stawiać na młodzieżowców, woli ogrywać tych, którzy mają latem opuścić zespół. Dzień po remisie z Koroną Kielce (0:0), Nawałka został zwolniony i jak się okazuje, był to do tej pory jego ostatni mecz w roli trenera.
Piotr Stokowiec (ŁKS Łódź, 12.10.2023 – 20.02.2024, 131 dni)
Kto był trenerem Łódzkiego Klubu Sportowego przed Stokowcem? Kazimierz Moskal! Słaby początek sezonu 23/24 wystarczył, aby po awansie do Ekstraklasy zwolnić Moskala. ŁKS szukał ratunku w osobie Piotra Stokowca. Za jego kadencji ŁKS nie wygrał ani razu! W dziewięciu ligowych spotkaniach zanotował średnią 0,30 pkt. na mecz. To najgorsza pod względem punktowym kadencja w historii klubu. Łodzianie doznali sześciu porażek i trzech remisów. O rozstaniu ostatecznie zadecydowała przegrana na własnym stadionie z Widzewem 0:2 w derbach Łodzi. Kolejnym trenerem został asystent Stokowca, czyli Marcin Matysiak. ŁKS radził sobie trochę lepiej, lecz nie wystarczyło to jednak do utrzymania w lidze.
Innymi trenerami ze znanych klubów, którzy szybko zostali pożegnani ze swoimi pracodawcami w ostatnich latach byli: Jan Woś (Ruch Chorzów, 6.11.2023 – 29.12.2023, 53 dni), Andrzej Lesiak (Zagłębie Lubin, 17.06.2009 – 27.08.2009 , 73 dni), Ryszard Wieczorek (Arka Gdynia, 11.04.2023 – 30.06.2023, 80 dni), Dariusz Marzec (Podbeskidzie Bielsko-Biała, 16.11.2023 – 28.02. 2024, 114 dni).
Kliknij "Akceptuję i przechodzę do serwisu", aby wyrazić zgody na korzystanie z technologii automatycznego śledzenia i zbierania danych, dostęp do informacji na Twoim urządzeniu końcowym i ich przechowywanie oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez nas, czyli Telewizję Polską S.A. w likwidacji (zwaną dalej również „TVP”), Zaufanych Partnerów z IAB* (982 firm) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP (88 firm), w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej, a także zgody na udostępnianie przez nas identyfikatora PPID do Google.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie naszych poszczególnych serwisów zwanych dalej „Portalem”, w tym informacje zapisywane za pomocą technologii takich jak: pliki cookie, sygnalizatory WWW lub innych podobnych technologii umożliwiających świadczenie dopasowanych i bezpiecznych usług, personalizację treści oraz reklam, udostępnianie funkcji mediów społecznościowych oraz analizowanie ruchu w Internecie.
Twoje dane osobowe zbierane podczas odwiedzania przez Ciebie poszczególnych serwisów na Portalu, takie jak adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń końcowych i identyfikatory plików cookie, informacje o Twoich wyszukiwaniach w serwisach Portalu czy historia odwiedzin będą przetwarzane przez TVP, Zaufanych Partnerów z IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP dla realizacji następujących celów i funkcji: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostęp do nich, wyboru podstawowych reklam, wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych reklam, tworzenia profilu spersonalizowanych treści, wyboru spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, stosowania badań rynkowych w celu generowania opinii odbiorców, opracowywania i ulepszania produktów, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, technicznego dostarczania reklam lub treści, dopasowywania i połączenia źródeł danych offline, łączenia różnych urządzeń, użycia dokładnych danych geolokalizacyjnych, odbierania i wykorzystywania automatycznie wysłanej charakterystyki urządzenia do identyfikacji.
Powyższe cele i funkcje przetwarzania szczegółowo opisujemy w Ustawieniach Zaawansowanych.
Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać w Ustawieniach Zaawansowanych lub klikając w „Moje zgody”.
Ponadto masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, przenoszenia, wniesienia sprzeciwu lub ograniczenia przetwarzania danych oraz wniesienia skargi do UODO.
Dane osobowe użytkownika przetwarzane przez TVP lub Zaufanych Partnerów z IAB* oraz pozostałych Zaufanych Partnerów TVP mogą być przetwarzane zarówno na podstawie zgody użytkownika jak również w oparciu o uzasadniony interes, czyli bez konieczności uzyskania zgody. TVP przetwarza dane użytkowników na podstawie prawnie uzasadnionego interesu wyłącznie w sytuacjach, kiedy jest to konieczne dla prawidłowego świadczenia usługi Portalu, tj. utrzymania i wsparcia technicznego Portalu, zapewnienia bezpieczeństwa, zapobiegania oszustwom i usuwania błędów, dokonywania pomiarów statystycznych niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania Portalu. Na Portalu wykorzystywane są również usługi Google (np. Google Analytics, Google Ad Manager) w celach analitycznych, statystycznych, reklamowych i marketingowych. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych oraz realizacji Twoich praw związanych z przetwarzaniem danych znajdują się w Polityce Prywatności.